Másodszorra nyerte el a világ legrangosabb fotóművészeti nagydíját a marosvásárhelyi Kerekes István
Kerekes István újra világbajnok: a marosvásárhelyi származású, de Magyarországon élő alkotó másodszorra nyerte el a legrangosabb szakmai elismerést, amelyet csak fotóművész kaphat.
A Nemzetközi Fotóművész Szövetség (FIAP) 2010 óta évente kihirdeti a legjobbak legjobbjait, azaz az előző év legeredményesebb fotóművészeit. A rangsort a különböző nemzetközi fotópályázatokon legtöbbször elnyert fődíj, a Best Author of Salon alapján állítják fel, Kerekes István pedig 2023-ban 42 alkalommal győzött 18 ország versenyén, így ő lett az év fotóművésze. Akkori megkeresésünkre elmondta: úgy érzi, elérte a csúcsok csúcsát, ennél fentebb már nincs, ám a tavalyi év bebizonyította, hogy mégis van: május első napjaiban kapta meg a hivatalos értesítést, miszerint 2024-et is a világranglista élén zárta.
Kerekes István már évek óta a világ legjobb fotósai közt van számon tartva. Yelena című, egy máramarosi kislányt ábrázoló fényképe a világ legtöbbet díjazott portréja, amely már több mint 600 elismerést kapott. Három évvel ezelőtt a Maszol is megkereste ezzel kapcsolatban.
„Négy-öt évvel ezelőtt még csak álmodoztam arról, hogy milyen jó lenne egyszer legalább a közelébe kerülni ennek az elismerésnek. 2021-ben második lettem a világranglistán, de hát ez itt is úgy működik, mint a sportban: mindig mindenkit az első köt le. 2023-ban már tudatosabban próbáltam odafigyelni a pályázatokra, hatalmas képi anyagom volt az azt megelőző 10–15 évből, és hát abban az évben sikerült is elnyernem a legjobbak legjobbja címet” – mondta el megkeresésünkre Kerekes István.
Mint fogalmazott, fantasztikus érzés volt számára akkor ez az elismerés, és bár úgy érezte, elérte a mindig is áhított csúcsot, azért ott motoszkált benne a gondolat, miszerint jó lenne újra megszerezni ezt a címet. Ez azonban óriási munkát igényel. „Nem a Nemzetközi Fotóművész Szövetség szervezi ezeket a pályázatokat, hanem 80-90 országban rendeznek minden évben egy jó párat, amelyekhez felkérik a FIAP-ot, mint patrónust. Ezeknek a versenyeknek külön-külön van egy fődíjuk, és innentől ezeknek a díjaknak a számát veszik alapul. A legtöbb Best Author of Salon címet kapó alkotó lesz abban az évben a világ legjobbja. Mikor idén is felhívtak, hogy ez ismételten én vagyok, úgy éreztem, mint ha repülnék. Csodálatos érzés volt” – osztotta meg velünk gondolatait Kerekes István.
A 2024-ben nevezett össz fényképeinek száma 85, melyek mind többszörösen díjazottak is lettek. A legeredményesebb fénykép a nyolcvanötből, ismét, akárcsak az előző évben az Az öreg és a macskája című alkotása 61 díjjal.
Az országok, amelyekben sikerült a Best Author of Salon fődíjat elnyernie: Olaszország, Svájc, Belgium, Luxemburg, Portugália, Spanyolország, Izland, Cseh Köztársaság, Románia, Szerbia, Montenegró, Észak Makedónia, Bulgária, Albánia, Ukrajna, Moldova, Törökország, Kazahsztán, Kirgizisztán, Egyesült Arab Emirátusok, Banglades, Kolumbia, Nicaragua, Chilei Köztársaság, Etiópia, Nigéria, Kenya. (27 ország)
Kerekes István 2024-ben a nemzetközi fotópályázatokon 85 fényképpel, összesen 1021 díjat nyert el. Össz díjainak száma közel hatezer.
Nem sokan vannak, akik ezt az elismerést kétszer is megkapták. Jelen pillanatban Kerekes István az ötödik ilyen alkotó, európaiak közül a második, és magyarok közül az egyetlen. Összesen kilencen büszkélkedhetnek ezzel a címmel a világon, három legjobbak legjobbja címet pedig még senkinek sem sikerült szerezni. Nem elhanyagolható szempont az sem, hogy a díjazottak közül ő a legfiatalabb.
És hogy mi teszi még különlegesebbé Kerekes István alkotásait? Az erdélyiség. Elmondása szerint 90–95 százalékban Erdélyben készült képeket versenyeztet, hiszen bár 2007-ben Magyarországra költözött, megtartotta marosvásárhelyi házát és rendszeresen visszajár szülőföldjére. Járja a környező megyéket, a magyar és román településeket, és alkot.
„Minden évben több ezren veszünk részt ezeken a pályázatokon. Mindenkinek az a célja, hogy nyerjen. Az ázsiai országok fantasztikus témákkal rendelkeznek, nem véletlen tehát, hogy az onnan származó alkotók mindig az élvonalban vannak. A 2000-es évek elején egy idős marosvásárhelyi fotós azt mondta, velük világszinten lehetetlen felvenni a versenyt: kizárt, hogy bárki olyan magas szintre lépjen, hogy őket elkerülje. Na én akkor döntöttem el, hogy ha az élet egyszer majd úgy hozza, hogy lehetőségem lesz rá, megmutatom, hogy márpedig erdélyi képekkel is lehet a legjobbnak lenni. Bebizonyítottam, hogy fel lehet jutni a csúcsra, az eredmények engem igazolnak. Erdély teljesen más világ, mint Ázsia. Kőkemény munka azonban felfedezni. Az ágyban fekve és a plafont bámulva nem lehet képeket alkotni” – fogalmazott Kerekes István, hozzátéve, hogy habár mindig is szerette a vidéki életet, szerette a szülőföldjét, és igyekezett minél alaposabban felfedezni, úgy érzi, hogy ha folyamatosan itthon lenne, nehezebben venné észre az egyediségét. „Látogatóként” fel tud figyelni olyan helyzetekre, amelyek mellett helyi lakosként lehet, hogy elsétálna.
Bár újfent azt érzi, hogy elérte a csúcsot, és ennél fentebb már nincs, Kerekes István fejében természetesen újra megszületett a gondolat, hogy még senkinek sem sikerült háromszor megszereznie ezt az elismerést, neki pedig van esélye arra, hogy ő legyen az első. Elmondása szerint nem az a cél, hogy a többieket legyőzze, hanem hogy önmagát túlszárnyalja, így természetesen célja mindig van, nem dől hátra a sikerében. Újabb kőkemény, munkával teli időszak elé néz.
És hogy milyen képek szükségesek, hogy egy újabb csúcsot érhessen el? Kerekes István elmondása szerint a jó fotó ismérve, hogy egyszeri és megismételhetetlen. Olyan kép, amitől a zsűrinek eláll a lélegzete. Mint fogalmazott, egy jól sikerült képet mindenki igyekszik lemásolni, ám ha az a kép valóban jó, akkor ez a törekvés lehetetlen.
Kerekes István többi fotóját saját weboldalán lehet megtekinteni.
CSAK SAJÁT














.jpg)