Diákoknak szóló végkiárusítással búcsúzik az olvasóktól a Röser Antikvárium

Több mint három évtizeden át tartozott hozzá a kolozsvári városképhez, főképp az olvasni szeretők számára.

Rövidesen végleg lehúzza a rolót Erdély valószínűleg legismertebb könyvkereskedése, a kolozsvári Röser Antikvárium. Az Óvárban, a Mátyás-ház közvetlen közelében, Bocskai István szülőházával szemközt található, jellemzően magyar könyveket forgalmazó antikváriuma 1993-ban nyílt meg, 31 éven át látta el olvasnivalóval a kincses város lakóit és az ott tanuló egyetemi hallgatókat.Patinás környéken működik a Röser Antikvárium | A szerző felvétele

A fő ok, ami miatt úgy döntött, bezárja a boltot, hogy már benne jár a korban, belefáradt a munkába, árulta el Röser Ferenc tulajdonos. Elhatározásában az is közrejátszott, hogy a forgalom már jóideje leszálló ágon van. Állítása szerint 20 éve tapasztalja a csökkenő tendenciát, amit egyértelműen a digitalizáció számlájára ír.

„Az emberek egyre kevesebbet olvasnak” – állítja több mint három évtizedes szakmai tapasztalat birtokában. Meglátása szerint ez leginkább a fiatalabb generációknál mutatkozik meg, s hozzájárul az oktatás is. „Már nem az számít, hogy mi van a fejükben, hanem az, hogy mire tudnak rákeresni” – fejtegeti.   

A bezárás pontos dátumát egyelőre nem határozta meg, valamikor december közepén kerül majd sor rá. A könyvállománytól addig is igyekszik szabadulni, kiárusítást tart, a hátralevő napokban a diákok féláron vásárolhatnak a kereskedésben.

Biztos lesznek, valószínűleg, nem is kevesen, akiknek hiányozni fog a Röser Antikvárium, mondtam neki. A közhelynek tűnő bölcsességgel válaszolt: „Meglehet, de attól az élet még megy tovább”.

Kevés könyvkereskedés mondhatja el magáról, hogy bekerült az irodalomba, márpedig a Rösert ez a megtiszteltetés érte, Tompa Andrea, Fejtől s lábtól című regényében találkozhatunk a nevével. Röser Ferenc meglepődve kapta fel a fejét, amikor pár éve megemlítettem ezt neki, egyúttal rákérdezve, hányadik generációs antikvárius. „Kitaláció az egész. Én vagyok az első, a szüleim mérnökök voltak” – mondta.

Kapcsolódók

Kimaradt?