A romantikus irodalom legjava: ma ünnepeljük a könyvajándékozás világnapját

Bár a boltok pirosban és rózsaszínben pompázó szivecskékkel, virágokkal és csokoládékkal vannak tele, február 14. nemcsak a szerelmesek napja, valamint a Bálintok és Valentinok neve napja, hanem a nemzetközi könyvajándékozási világnap is (International Bookgiving Day). Ennek alkalmából igyekeztünk összeállítani egy kedvcsinálót, szerelemről, párkapcsolatról, emberi érzésekről szóló könyvekből – romantikus kötetekből, de nemcsak a szerelmesek napjára, hanem leginkább a mindennapokra. 

Egyre többen ajándékoznak könyvet február 14-én, a nemzetközi könyvajándékozási világnap alkalmából – tudtuk meg a kolozsvári Gaudeamus könyvesbolt üzletvezetőjétől, Weghofer-Vad Ernától, aki szerint leginkább a fiatalabb korosztályra jellemző ez a szokás. Évről évre nő azok száma, akik nem feltétlenül a párjuknak/szerelmüknek, de ajándékba vásárolnak könyvet – mondta a szakértő, ezzel szemben a Bálint-nap nem jelent kiugró forgalmat a könyvesbolt esetében.

Február 14. a nemzetközi könyvajándékozási világnap./ Illusztráció: Pexels

„A könyv konvencionálisan mindig jó ajándék volt, ez most sem változik. Jellegénél fogva értéket fejez ki, és mivel annyira szerteágazó témakörben jelennek meg kötetek, mindenki számára hozzáférhető és elfogadható, jól társítható az ajándékozott személyével” – nyilatkozta megkeresésünkre Weghofer-Vad Erna.

A kolozsvári könyvesboltban jelenleg a legnépszerűbb: Julie Chaplin Szerelem a svájci alpokban és az Egy krémes Párizsban című kötete; Julia Quinn A Bridgerton-család könyvsorozata, Anne Jacobs Villa-sorozata, magyar szerzők közül pedig Karády Anna Füredi-trilógiáját keresik sokan. Párkapcsolat témában Dale O'Leary Egy férfi, egy nő című könyvére hívná fel a figyelmet az általunk megkérdezett szakértő, aki hozzátette: továbbra is nagy népszerűségnek örvend Gary Chapman.

Ha valami izgalmas és jó könyvet keresnénk, amely nem feltétlenül van a bestseller listák elején, akkor a könyvesbolt vezetője Palotás PetraKékestető; Rebecca Yarros Az utolsó levél; Alessandro Baricco Selyem; illetve Dana Schwartz Anatómia - Egy szerelem története című könyvét ajánlja.

A klasszikus irodalomban is találni gyöngyszemeket: Gabriel Garcia Marquez Szerelem a kolera idején; Alesandro Baricco Selyem, illetve Novecento; Jung Chang Vadhattyúk. Nino Haratisvili Cica és a tábornok.

A könyvesbolt üzletvezetője azt is elárulta, hogy egyre népszerűbbek az élfestett könyvek. A romantikus kiadványokat tekintve van, aki különös figyelmet fordít ezekre a szép könyvekre és számon tartja az új megjelenéseket.

A könyv mindig jó ajándék, hiszen bárki érdeklődéséhez megtalálható a megfelelő írás./ Fotó: gaudeamus Könyvkereskedés

A magyar- és világirodalom remekei

Mind a világirodalom, mind a magyar irodalom, valamint a klasszikus és a kortárs szövegek közt is találunk olyan regényeket, amelyek garantáltan könnyeket csalnak az olvasók szemébe. A csíkszeredai Kájoni János Megyei Könyvtár két könyvtárosával, Péter Katalinnal és Nagy-György Erikával jártunk a polcok között, s ha megakadt a szemünk egy könyvön, egyből felidéztük azt, milyen élményt jelentett számunka az olvasása.

Számos cím került fel a papírra – mit ajánlunk mi olvasásra? A sor végtelen, most mégis igyekeztünk összeállítani egy listát azokról az érzelmekkel teli, megható, mégis elgondolkodtató írásokról, amelyek semmiképp nem hiányozhatnak a könyvespolcokról.

Mélissa Da Costa: Manon virágai

„Kárpótolhat-e az élet a szeretteink elvesztéséért? Nyílhatnak-e még új utak előttünk, ha úgy érezzük, nincs tovább?

Két óra! Amande egész addigi élete mindössze két óra leforgása alatt romba dől. Vidékre menekül, egy magányos auvergne-i házba, hogy háborítatlanul gyászolhassa a férjét és a kislányát. Bezárkózik, senkit és semmit nem enged magához, ám ahogy telik az idő, előbb egy pillangó, majd egy girhes szürke macska jut be a házba, és végül rábukkan az előző tulajdonos falinaptáraira, és az azokon szereplő feljegyzések, tanácsok segítségével nekilát, hogy életre keltse az elgazosodott kertet és veteményest. Az évszakok váltakozásával egyre több erőt merít a földdel, a természettel való közvetlen kapcsolatból, fokozatosan válik egyre nyitottabbá az új élményekre, az új találkozásokra. Minden egyes nap egy-egy újabb lépés a jövő, a teljesebb és boldogabb élet felé.”

A Manon virágai egy érzelmekkel teli alkotás, amelyben a szeretett férj és gyermek elvesztésének fájdalma, valamint ennek a fájdalomnak a feldolgozása a világ és a természet szeretete felé tereli az embert, nem megszűntetve ezzel a gyászt, hanem új értelmet adva neki.

Szabó Magda: Nyusziék

Szabó Magda minden, csak nem romantikus író. 1950 és 1958 között íródott naplója azonban ő és férje, Szobotka Tibor számára készült, hogy ne felejtsék el napjaikat, az együtt töltött boldog pillanatokat: ,,Mindennap írnom kellene ebbe a füzetbe, rögzítenem a mosolyodat, a szádat, szavaid, az ölelésedet" – fogalmazott.

„Egy saját maguk által saját maguknak alkotott, külön és különös világot zár be a naplók lapjaiba, amelynek ők ketten az egyedüli lakói. Ebben a világban önfeledt játékokat lehet játszani, kitalált nyelven lehet beszélni, és a másik nélkül elképzelhetetlen a létezés. Két, az életben és az alkotásban egyformán szenvedélyes ember szerelmének a története bontakozik ki az olvasó előtt, és ez a szerelem az idő múltával nemhogy lanyhulna, de egyre szenvedélyesebbé válik, valóságos morfium lesz számukra. Az ötvenes évek gyötrelmes valósága, az állástalanság, a pénztelenség, a kilátástalanság, a szüntelen megaláztatások és csalódások elől egymás karjába, ölelésébe menekülnek, az este, az éjszaka hozza el számukra az enyhülést, a feloldozást és feloldódást. A Naplókban nem az író, hanem a nő, a feleség, a szerető vall legrejtettebb magánéletükről, már-már szemérmetlenül őszinte és megrendítő kitárulkozással.”

Szabó Magda és férje, Szobotka Tibor

Schäffer Erzsébet: Ezüstróka

Schäffer Erzsébet nem ír fikciót. Történetei maga a valóság, maga az emberi élet, annak minden szépségével és fájdalmával együtt. Éppen ezért – még ha egy-egy történet központi témája nem is a szerelem, – minden írás mély, érzelmekkel teli, s habár szándékosan soha sem írja le a szót: mindegyik a szeretetről szól.

„Ahogy a nap rásütött, ezüstös fényben fürdött a hómező. Messziről, távcsővel egy sarki rókát pillantottunk meg. Vadászott. Óvatosan lépdelt, egyszer csak megállt. Fejét lehajtotta, majd egyik, aztán másik oldalára billentette. A hó fölött hallgatózott. Megfeszült a teste. Hirtelen, mintha rugó lökte volna ki, felugrott magasra. És fejjel előre, be a hóba. Csavaros mozgással egyre beljebb ásott, már csak a hátsó lába vége és a farka látszott ki. Majd ugyanolyan hirtelen kirúgta magát. Megrázta a bundáját. A szájában ott ficánkolt hosszú farokkal egy egér. Vagy cickány. Valami apró sarki rágcsáló. Cris rám nézett és nevetett. Ezüstróka, így hívom. Már sok vadászatát láttam, nem tudok betelni vele. Te vagy ilyen, Lora. Kecses, okos, erős, aki nem adja fel. Kíváncsi, figyel, befúrja magát az ismeretlenbe... hogy élve maradjon."

Balyi Laura odüsszeiája nem csupán kalandos életút, sokkal inkább egy ember felnövekedése önmagához. Lora ma hetvennyolc éves. Vallomása nem is emlékezés, inkább valami emlékfolyam, ami kiárad, elönt maga körül mindent, és visz, sodor, kincsesládikót, hordalékot, uszadékfát, amit ér.

Fábián Janka: Emma-trilógia

Emma szerelme, Emma fiai és Emma lánya, amelyeket külön-külön, de egy kötetben is megtalálhat a könyvesboltok polcain az olvasó.

Fábián Janka a kortárs magyar történelmi regények egyik legnépszerűbb képviselője, aki számos írással örvendeztette már meg olvasóit, s bár nehéz lenne kiemelni egyet, talán az Emma-trilógia mégis különös figyelmet érdemel a romantikus regényekre kihegyezett sorozatban.

Szerelem, megbocsátás, áldozathozatal – Emma az emberi lét és az érzelmek minden állomásán végighalad, a hajadon lányból anya válik, miközben a kor és annak minden viszontagsága között igyekszik megmaradni annak, aki.

Thomas Hardy: Egy tiszta nő

Tess Durbeyfield becsületes, szorgalmas, a jobb életért küzdő nő, aki családját mindennél előbbre helyezi. Számítását azonban már egészen fiatalon keresztülhúzza a gőgös Alec d'Urberville, amikor egy éjjel erőszakot tesz rajta. Hogyan birkózik meg a szégyennel, majd a gyásszal egy lány az ezernyolcszázas évek derekán? Ha maga mögött hagyja fájó múltja színhelyét, kezdhet-e új életet egy szerető, gondoskodó férfi oldalán?

Az Egy tiszta nő Thomas Hardy időtlen klasszikusa, kulcskérdései a bűn és a bűnhődés kettősségét, az életet behálózó titkok hatalmát, a szeretet, a vágy és az elfogadás morálon felülemelkedő erejét járják körül.

Jane Austen: Büszkeség és balítélet

A klasszikus azért (is) klasszikus, mert soha nem megy ki a divatból. Jane Austen Büszkeség és balítélet című regénye a romantikus irodalom egyik legkiemelkedőbb és legismertebb írása, nem véletlenül.

Az öt hajadon leánygyermekkel büszkélkedő Bennet család még nem sejti, hogy a szomszéd birtokot megvásárló ifjú, vagyonos nemesember és legjobb barátja akaratlanul is alaposan felforgatják majd a családtagok hétköznapjait. Szenvedélyes mulatságok, intrika és pletyka, szerelmi incselkedés és féltékeny bosszú története ez, amelyben egy ifjú hölgy mindenki eszén túljár, és tűzön-vízen át megtalálja a boldogságát.

Jane Austen utánozhatatlan ironikus humora és a XIX. századi Anglia színes korrajza teszi páratlanul szórakoztatóvá az írónő legismertebb, és legtöbbször filmre vitt romantikus regényét.

A Büszkeség és balítélet nem csak olvasmányyként, hanem filmváltozatban is elrabolta a nézők szívét.

Louisa May Alcott: Kiasszonyok, Jó feleségek

A négy March nővér – Meg, Jo, Beth és Amy – egy új-angliai településen, nehéz anyagi körülmények között élnek édesanyjukkal, miközben apjuk a polgárháborúban szolgál tábori lelkészként. A lányokat rengeteg kaland és váratlan balszerencse éri, és a sok tapasztalat révén egyre jobban kirajzolódik a személyiségük: a józan és megfontolt Meg társaságszerető, a fiús Jo imádja a könyveket, a szégyenlős Bethet a zenélés érdekli, a kissé önző Amynek pedig művészi hajlamai vannak.

A Kisasszonyok lányregénynek íródott, ám mára az egyik legismertebb amerikai klasszikusként ismert, amely női írók generációinak adott ihletet, és számos film- és egyéb feldolgozás készült belőle.

Már erdélyi iskolákról is tudunk, ahol a magyartanárnők házi olvasmánynak adják a Kisasszonyokat, valamint annak folytatását, amikor is a March lányok már felnőttek és nagy várakozásokkal tekintenek a jövőbe. Meg a fiatal asszonyok gondtalan derűlátásával vág neki a házasságnak, de lassan rá kell jönnie, hogy a családi élet nem egy szakadatlan ünneplés. Húga, Jo életében továbbra is az írás játssza a főszerepet, míg fel nem tűnik a láthatáron Mr. Bhaer. Amy, a kis „dáma", a művészetnél is nagyobb értékre bukkan külföldi utazásai során. Csupán az alázatos Beth nem kívánkozik sehova a családi otthon falai közül, és bár az ő terhe a legnagyobb, végül ő is megtalálja a békét.

Charles Martin: Megíratlanul

Mit ​tehet az ember, ha úgy érzi, élete zsákutcába fut, és nem talál kiutat a sors útvesztőjéből?
A világszerte ünnepelt színésznőt, Katie Quinnt valósággal felemészti a rivaldafény. Mindenáron meg akar szabadulni a múlt nyomasztó emlékeitől, és attól sem riad vissza, hogy önkezével vessen véget az életének. Gyóntatója és régi jó barátja, Steady Capris atya azonban másodmagával, egy rejtélyes, némaságba burkolózó férfival a segítségére siet. A paparazzik kíváncsi kamerái elől Florida védelmet adó lápvidékére menekülnek. A kényszerű közös rejtőzés során Katie végső elkeseredésében elfogadja a titokzatos férfi által kínált kiutat, hogy teljesen új fejezetet nyisson életében. Kalandos útjuk Floridából Franciaországba röpíti őket, ahol mindkettejüket megkísértik a múlt árnyai és a jövő lidércei, mígnem rájönnek, hogy megíratlan történetük jelentheti számukra az egyedüli feloldozást.

Charles Martin könyvében két megtört szív, két tönkretett lélek találkozásának lehetünk a szemtanúi, akik rájönnek, hogy az összeomlás olykor nem a vég, hanem valami újnak a kezdete.

Emily Brontë: Üvöltő szelek

A gyermek Heathcliffet a skót felföld lápos vidékén találják. Mr. Earnshaw szíve megegesik az elhagyott fiún, és hazaviszi házába, ahol lányával, Cathyvel és fiával, Hindleyvel él együtt. Heathcliff az évek múltával beleszeret Cathybe. Ám a féltékeny Hindley mindenáron tönkre akarja tenni, ezért azon a napon, amikor Mr. Earnshaw meghal, az istállóba száműzi Heathcliffet. Nem sokkal később Cathy is elhagyja a házat, feleségül megy a szomszéd birtokos fiához, Edgar Lintonhoz. Heathcliff pedig szépen, lassan kiterveli rettenetes bosszúját...

Harmincéves sem volt még Emily Brontë, amikor megírta a világirodalom talán legkülönösebb szerelmi regényét. Valóság és látomás, természet és lélekelemzés, vadság és szelídség furcsa szövedéke ez a történet, egy romantikus írói lélek vallomása a szenvedélyes szerelemről.

Erich Maria Remarque: Szerelem és halál órája

A Szerelem és halál órája, a talán legtöbbször megjelent műve Remarque-nak, 1952/53-ban íródott, a háború utáni Németország hihetetlenül friss élményeiből táplálkozva. Ugyan a szerző maga nem vett részt a második világháborúban, sőt ellene tiltakozva hagyta el Németországot már a hitleri hatalomátvételkor, és Marlene Dietrichhel együtt a legaktívabb antifasiszta németek voltak. Mégis ugyanaz az élmény, ami a Nyugaton a helyzet változatlan című regényét tette halhatatlanná, íratta meg a már jóval érettebb íróval ezt a regényt: a fájdalom a sok értelmetlenül elpusztult fiatal élet miatt – és a szolidaritás a tehetetlen, kiszolgáltatott, itt a halál órájában már szinte pőrére vetkőzött emberrel. Akinek a szerelemre is csak kurta órája van, mert meghalni rendelte őt az emberi butaság – nem a történelem.

Hogyan ünnepeld a világnapot?

Nemcsak könyvajánlóval készültünk, hanem néhány tippel is, hogy miként lehet még színesebbé tenni ezt a kttős ünnepet:

  • Ajándékozz könyvet! Nem kell feltétlenül a szerelmednek, ajándékozd meg egy kedves szerettedet egy jó könyvvel.
  • Adományozz könyvet! Ha van a házi könyvtáradban olyan könyv, amit már olvastál, de valószínűleg már nem veszel újra kézbe, vagy több példányban van meg, esetleg a gyerekeid már “kinőttek” belőle, de még jó állapotban vannak, adományozd el egy könyvtárnak, antikváriumnak, tedd fel egy ingyen elvihető facebookos csoportba, hátha valaki még örömét leli benne.
  • Osszd meg a közösségi médiában! Lepjék el a közösségi médiát a könyvek, ne csak a rózsák és szivecskék. Mutasd meg, mit olvasol épp, mi van a könyvespolcodon, hol szeretsz a legjobban olvasni.
  • Inspirálódj egy könyvesboltban. Nem kell feltétlenül vásárolni, de nyugodtan menj be egy könyvesboltba, antikváriumba vagy egy könyves kávézóba, böngéssz a kiadványok között és bővítsd a sohavégetnemérős olvasási listádat.
  • Készíts könyvjelzőt! Ha éppen kézműveskedéshez van kedved, készíts egy könyvjelzőt. Az interneten számos jó ötletet és módszert találhatsz erre.
  • Hallgass meg egy könyves podcastet, vegyél részt egy könyves beszélgetésen, eseményen.
  • Írj olvasónaplót! Bizonyára akad otthon egy nem használt füzet, notesz, amely tökéletesen alkalmas olvasónaplónak. Jegyezd fel, mikor és mit olvastál, mi a véleményed róla, írhatsz könyves kívánságlistát, vagy elolvasásra váró könyvek listáját, vezesd táblázatba, kinek adtál kölcsön könyvet.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?