A Munkácsy-díjas Verebes György alkotásaiból nyílik kiállítás Csíkszeredában
Verebes György festőművész munkáiból nyílik kiállítás a csíkszeredai Új Kriterion Galériában. A tárlat megnyitójára április 10-én 18 órától kerül sor.
Verebes György 1965-ben született a vajdasági Zentán. A vegyi technikum elvégzése után 1985-től a Magyar Képzőművészeti Főiskola (ma Magyar Képzőművészeti Egyetem) képgrafika tanszékének hallgatója volt, ahol 1989-ben szerzett diplomát, majd 1992-ig művészképzős hallgató volt ugyanitt.
Festészettel 1988 óta foglalkozik. Könyvillusztrációkat készít, színházi díszletet, belsőépítészeti arculatot tervez. 1990-től több jazz-és világzenét játszó zenekarban közreműködik, mint alapító, zongorista, zeneszerző, színházi és filmzenét ír. 2015-ben létrehozza több ország zenészeivel a kortárs improvizatív zenét játszó Orbis Zeneműhelyt. 2021 óta alapítótagként közreműködik a társművészetek bevonásával működő Face2Face multidiszciplináris formációban. 2002 óta él a Szolnoki Művésztelepen, 2003-tól a telep művészeti vezetője.
Festészeti tevékenysége mellett rendszeresen publikál. Szellemi kitalálója és alapító tagja a Szolnoki Képzőművészeti Társaságnak. 2017-ben szakmai munkája elismeréseként Munkácsy Mihály-díjat kapott, 2021-ben pedig a Magyar Művészeti Akadémia levelező, 2023-ban rendes tagjai közé választotta. 2023-ban Magyarország Érdemes Művésze díjjal tüntették ki. Művei számos köz-és magángyűjteményben megtalálhatók. Közel háromszáz csoportos kiállításon szerepelt és több mint hetven önálló kiállítása volt a világ számos országában.
„Tudás és sejtés nem eltérő, csak egymást kiegészítő fogalmak. A sejtést messze meghaladó sejtetés viszont már olyan tudást feltételez, mely mélyreható, magabiztos és egyértelmű. Eckhart mester szavait idézve: ›Megpillantok valamit, ami értelmembe fénylik. Érzem jól, hogy ez valami, de hogy mi lehet, fel nem foghatom. Csak annyit sejtek, hogyha megragadhatnám, a teljes igazságot ismerném meg.‹ Ezt a fajta ismeretet, mely Verebes György festményeinek létrehozása mögött áll, a sejtetés eszközeivel történő ábrázolás teszi egyértelművé” – fogalmaz az április 10-én, Csíkszeredában nyíló kiállításról Verebes Ernő.
Mint írja, „nincs meggyőzőbb költészet, mint az eltávozottak jelenléte. Ha teljes mélységében próbáljuk értelmezni ezt a kitételt, feltételezhetjük, hogy létezik egy dimenzió az itt látható képzőművészeti reprezentációk metaforikus körein belül is, melyhez közelítve a szómák (corpusok, illetve testek), és az azoknak archetipikus személyiséget kölcsönző arcok felszívódnak, áttűnnek egy magasabb létformába. E magukat láttatni engedő, ugyanakkor titokként elillanó képzetek éppen annyira emberiek, mint a halál utáni újjászületés reménye. Verebes György festményein pontosan ez a remény ölt testet, s manifesztálódik a szellem partra (létbe) vetett gazdatesteként, mely híven tükrözi a jelenlét, s az azzal szimultán elvágyódás igényét.”
A kiállítás megnyitójára április 10-én 18 órától kerül sor a csíkszeredai Új Kriterion galériában.
CSAK SAJÁT