Donald Trump eljátszotta a 2024-es visszatérés lehetőségét
Nemcsak a demokratákat, hanem a republikánusokat is sokkolta és feldühítette, hogy az amerikai elnök által felheccelt tömeg megostromolta a Capitoliumot, 1814 óta először. Az öt halálos áldozatot követelő puccskísérlet a jelek szerint elhozta a szakítást Donald Trump és a mellette a végsőkig elkötelezett Republikánus Párt között.
Az elmúlt hetekben sokan arra spekuláltak, hogy a novemberi választások eredményének következetes megkérdőjelezésével Donald Trump mindössze forrongásban akarja tartani a szavazóbázisát, előkészítve a visszatérését a 2024-es elnökválasztáson. Más szóval: nem gondolja komolyan, hogy az alkotmány határait feszegetve megfordítja a választások eredményét. Csalódniuk kellett.
Több elvakult Trump-rajongó republikánus megpróbálta a törvényhozásban érvényteleníttetni a demokrata Joe Bidenre leadott elektori szavazatokat, hűen követve azt a képtelennek tűnő forgatókönyvet, amelynek eredményeként Trump megtarthatta volna hivatalát, noha elvesztette a választásokat. Ez már a szenátus republikánus párti többségét vezető Mitch McConnellnek is sok volt, noha eddig ő képviselte a konzervatívok radikális, Trump mellett a végsőkig elkötelezett szárnyát.
Letett a választások megfordításáról
Trump elnök mindössze csütörtökön, több mint két hónappal a november harmadiki választás után ismerte fel először nyilvánosan, hogy január 20-a után nem ő lesz az Amerikai Egyesült Államok elnöke. Tette ezt azután, hogy a korábban általa – a választások elcsalásának hamis vádjával – feltüzelt tömeg megostromolta a kongresszust, és megakadályozta – egy ideig legalábbis – a választási eredmény igazolását. Trump elnök csak kitartó győzködésre volt hajlandó üzenni támogatóinak, lehűteni a kedélyeket, azonban kihívója, Joe Biden megválasztott elnök győzelmét továbbra sem ismerte el.
„Egy új kormányzatot iktatunk be január 20-án" – mondja Trump a Fehér Házban rögzített videóban. „Most arra összpontosítok, hogy a hatalmi átmenet sima, rendezett és akadálytalan legyen" – tette hozzá.
Egy fehér ház tanácsadó a CNN szerint azt mondta, hogy Trump elnök mindössze azért volt hajlandó rögzíteni a videó üzenetet, mert attól tartott, hogy teljes kabinetje lemond, illetve a kongresszus eltávolíthatja hivatalából. Mindenesetre az üzenet jelzi, hogy Trump – legalábbis egyelőre – letett arról, hogy megfordítsa a választások eredményét.
Lemondásáradat
A fordulat elkésett, úgy tűnik ugyanis, hogy a leköszönő elnök és a Republikánus Párt között a szakadás végérvényessé vált.
Donald Trump több magas rangú közeli munkatársa lemondott, köztük a közlekedési és az oktatási miniszter. Elaine Chao és Betsy DeVos világossá tette, hogy döntése egyértelműen a Capitolium ostromával függ össze, és hogy azért az elnököt teszik felelőssé. Chao távozásának külön jelentőséget ad, hogy férje, Mitch McConnell nem más, mint a republikánus szenátorok vezetője, a konzervatív párt veteránja és egyik legbefolyásosabb vezetője.
Második impeachment?
Nancy Pelosi, a képviselőház demokrata párti elnöke és Chuck Schumer, a demokraták szenátusi frakcióvezetője közös közleményben tudatta, hogy megkeresték Mike Pence alelnököt, és kérték a 25. alkotmánykiegészítés alkalmazását. Eszerint a kabinettagok többségének, valamint az alelnöknek a szavazatával lehet eltávolítani az elnököt, ha képtelen ellátni a pozíciójával járó feladatokat. „Az elnök veszélyes és lázító cselekedetei szükségessé teszik a hivatalából való azonnali eltávolítását” – érvelt a két demokrata vezető. Pence nem reagált a javaslatra – amely egyébként republikánus körökben is felmerült –, és források szerint nem is hajlik az elnök elmozdítására.
Még a konzervatív Wall Street Journal is sürgette Trumpot, hogy vállalja a felelősséget a Capitoliumnál történtekért, és mondjon le. Az újság azzal érvelt, hogy a lemondás – mint fogalmaztak: a csendes távozás – sokkal jobb lenne, mint a 25. alkotmánykiegészítés alapján történő elmozdítás vagy a vád alá helyezés (impeachment).
Kapcsolódó
A demokraták pénteken tárgyaltak a javaslatról. Egyes elképzelések szerint a vádemelési eljárás akár egyetlen nap alatt átvihető a kongresszuson.
Donald Trump lenne az első amerikai elnök, aki ellen két impeachment eljárás is indul. Az előzőben, az év elején gond nélkül felmentették, de akkor mellette állt a republikánus többség. Az elmúlt napok eseményei azonban nemcsak a Demokrata Párt soraiban keltettek aggodalmat. Most soka a republikánusok közül is attól tartanak, hogy az elnök további kiszámíthatatlan – és akár helyrehozhatatlan – kárt okozhat, ha hivatalban marad az új elnök január 20-i beiktatásáig.
Van egy hosszú távú érv is: ha az impeachment nyomán elítélik, Trump nem tölthet be állami hivatalt a jövőben, így nem térhet vissza 2024-ben a republikánusok elnökjelöltjeként.
Az impeachment mellett számos érv felhozható. Trump több súlyos, államellenes bűncselekménnyel vádolható, kezdve azzal, hogy megpróbált nyomás gyakorolni a Georgia állambeli republikánus hivatalosságokra a választási eredményének megváltoztatása érdekében. Azonban az elnöki esküvel - miszerint megvédi az Egyesült Államok alkotmányát – a legegyértelműbben szembemenő cselekedete az volt, hogy alaptalan vádaskodásaival feltüzelte támogatóit, akik aztán megpróbálták megakadályozni a választások eredményének igazolását.
Kérdés azonban, hogy sikerül-e meggyőzni előbb az országot, aztán a republikánus szenátorok legalább felét arról, hogy az elnök eltávolítása a hivatalából, ráadásul kevesebb mint két héttel a mandátum vége előtt, nemzeti érdeket szolgál. Az impeachment elfogadásához a szenátorok kétharmadának szavazata szükséges, miközben jelenleg a kongresszus felsőházában 52:48 az arány a konzervatívok javára. Kérdés továbbá, hogy sikerül-e megoldani azt a logisztikai kihívást, amit egy általában hónapokig zajló eljárás néhány napba való besűrítése jelentene.
CSAK SAJÁT
Az eljárás hívei azzal érvelnek, hogy Trump eltávolítása figyelmeztetés lenne valamennyi jövendőbeli elnök számára, akinek eszébe jutna visszaélni a hatalmával. Mások attól tartanak, hogy egy újabb impeachment tovább mélyítené a Trump-elnökség idején keletkezett árkokat az amerikai társadalomban.
Éppen ezért a január 20-án hivatalba lépő Joe Bidennek nem érdeke – és a jelek szerint nem is érez késztetést rá –, hogy megnyisson egy újabb vádemelési eljárást. „Egy újabb impeachment nem segítene egyesíteni az országot” – mondta a CNN-nek a megválasztott elnök egyik közeli munkatársa neve elhallgatását kérve. Azt is hozzátette azonban, hogy a vádemelésről a kongresszus hivatott dönteni.