Vasútfejlesztés Erdélyben: 16 km-rel lerövíditik a Brassó és Segesvár közti pályát

Szeptemberben kellene elkezdeni a 7 kilométeres ürmösi és az 5 kilométeres homorósi alagút fúrását.

Tucatnál is több vasútfejlesztési beruházás folyik Erdélyben. Ezek egy része előrehaladott fázisban van, idén minden bizonnyal be is fejezik őket. Ezek közé tartozik az Alvinc és Piskitelep, valamint a Koslárd és Alvinc közti szakasz modernizálása. Mindkettőnek a kivitelezése 99,5 százalékban megvalósult, az év végéig minden bizonnyal be is befejőzik.Épül a Brassó és Segesvár közti új vasúti pálya | Fotó: Facebook/Pro Infrastructura

Hasonlóan jól állnak a munkálatokkal a Segesvár-Ecel, Ecel-Mikeszásza és Mikeszásza-Koslárd szakaszokon. Ezek átadása szintán az idei év végére várható.

Ugyanez nem mondható el a folyamatban levő legnagyobb és legkomplexebb beruházásról, a Brassó-Segesvár vasútvonal korszerűsítéséről. A Segesvár és Kaca (46 km), illetve Kaca és Apáca (28 km) közti szakaszakon a szükséges munkálatoknak körülbelül a 10 százalékát végezték el, nulla körüli tehát a valószínűsége, hogy a kivitelező tartani tudja a 2024 áprilisi, illetve 2024 novemberi határidőt. Mindkét beruházás kivitelezője a francia, görög és román cégeket tömörítő RailWorks konzorcium.

Ezek műszakilag nagy kihívást jelentő beruházások, Kaca és Apáca között például 10 kilométeren teljesen új vasúti pályát kell építeni, 12 km összhosszúságú alagutakat kell fúrni, Apáca és Brassó között pedig meg kell építeni egy 1700 méteres viaduktot. A Segesvár-Brassó vasútvonal korszerűsítésének a költségvetése 1,1 milliárd euró, amit uniós forrásból szeretett volna finanszírozni Románia, az eddigi késlekedések miatt azonban 320 millió euró már biztosan elveszett belőle.  

A két, 2-2 járatos nagy alagút Homoródnál és Ürmösnél lesz. Ezeknek a fúrása szeptemberben kellene elkezdődjön. Ehhez nagykapacitású, ultramodern TBM fúrógépeket fognak használni, melyek optimális esetben napi 15 méteres sebességgel képesek haladni. Mivel teljesen kizárt, hogy a munka megszakítás nélkül folyjon, a Pro Infrastructură Egyesület becslései szerint az alagutakkal 3 év alatt végezhet a beruházó, a további felépítményekhez pedig még 2 év szükséges.

Négy éves csúszás

„Továbbá, nem kell lebecsülnünk a szederjesi és az erkedi kisebb alagutak komplexitását, ahogy a szederjesi, az erkedi és az ürmüsi viaduktokét sem. (…) Aggódunk a közel 2 km hosszú, az Olton kétszer átkelő szászmagyarósi viadukt miatt” – olvasható a nagy infrastrukturális beruházásokat monitorozó civil szervezet értékelésében. Mindebből az következik, hogy a beruházás jó esetben is csak 2028-ra fejeződhet be.

A munkálatok eredményeként 16 kilométerrel megrövidül a két erdélyi város közti vasútvonal, a menetidő pedig a jelenlegi kb. 3 óráról 1 óra alá csökken. A korszerűsített pályán a személyszállító szerelvények 160 km/órával, a tehervonatok pedig 120 km/órával haladhatnak majd.

Kapcsolódók

Kimaradt?