Újabb rossz hír: drágulni fog az étolaj, nem is kevéssel

Ukrajna a világ legnagyobb napraforgó termesztője, az pedig egyelőre kérdéses, hogy lesz-e egyáltalán termés idén.

A szomszédban dúló háború gerjeszteni fogja globális szinten az inflációt, főleg az élelmiszeripar terén, Ukrajna ugyanis mezőgazdasági nagyhatalom. A kelet-európai ország a világ első számú napraforgó termesztője, az USA mezőgazdasági minisztériuma, az USDA adatai szerint tavaly 14,1 millió tonnát takarított be ebből a haszonnövényből. Az ország termőterületének 21,5 százalékát használják napraforgó termesztésére. A világ össztermelése 49,2 millió tonna volt 2021-ben, aminek Ukrajna 28,6 százalékát adta.Nem tűnik el a polcokról, de jól meg fog drágulni | Fotó: Országos Fogyasztóvédelmi Egyesület

Hogy ez a 14,1 millió tonna mit jelent, azt jól érzékelteti az is, hogy az Európai Unióban 8,85 millió tonna napraforgót termett tavaly. A világ második legnagyobb termesztője Oroszország, a legutóbbi termés 13,27 millió tonna volt.

Egyelőre kérdéses, hogy mekkora mértékben fogja visszavetni Ukrajna mezőgazdaságát a háború. A napraforgót tavasszal vetik, erről egyelőre nem maradtak le az ukrán gazdák, azonban jelen pillanatban nem úgy tűnik, hogy a közeljövőben békés mezőgazdasági munkára alkalmas körülmények lesznek az országban. Az ukrajnai közúti- és vasúti infrastruktúra nagyban károsodik a harcok folyamán, s hasonlóképpen a kikötői is.

A mezőgazdasági termékek kivitele leginkább Odessza kikötőjén keresztül történt az elmúlt években, márpedig úgy tűnik, hogy a dél-kelet ukrajnai város elfoglalása az oroszok stratégiai céljai közé tartozik.

Romániában a lakosság nem kezdett felvásárlásba, s nem is lenne értelme, mivel szinte kizárt, hogy az Európai Unióban ellátási nehézségek legyenek, áruhiány alakuljon ki. Ez Romániára, az EU első számú napraforgó termesztőjére és exportőrére is érvényes. Az elmúlt évben 1,2 millió hektárról körülbelül 3,3 millió tonna termést takarítottak, míg a hazai fogyasztás kielégítésére elegendő 1,2-1,3 millió tonna.

A Román farmerek Klubjának tájékoztatása szerint a fennmaradó, körülbelül 2 millió tonnát, hazai feldolgozási kapacitás hiányában exportáljuk, a zömét Törökországba, Bulgáriába és Magyarországra. Nyersanyagként a napraforgó magot az elmúlt időszakban tonnánként 535 dollárért lehetett értékesíteni, míg feldolgozott formában 1 570 dollárt hozott volna.

Ha a világpiacon hiány alakul ki napraforgóból, ami a dolgok jelenlegi állása szerint fölöttébb valószínű, akkor, bár nem fog eltűnni a boltok és az áruházak polcairól, az étolaj ára jelentősen emelkedni fog. Sajnos, a napraforgó olajnak repce olajjal való helyettesítése nem megoldás, mivel Ukrajna a repcetermesztés terén is az éllovasok közé tartozik, a globális termelés közel 5 százalékát adja, évi több mint 3 millió tonnával.

Kapcsolódók

Kimaradt?