banner_qpmMZsMg_970x250 eurotrans.webp
banner_PT5K3wNG_728x90 eurotrans.webp
banner_kNLLfvE0_300x250 eurotrans.webp

Százmillió eurókat bukhat Románia a Segesvár-Brassó vasútvonal modernizálásán

Négy év alatt kellene végezni az 1,1 milliárd eurós beruházással, félidőnél 14 százaléknál sem tart a kivitelező.

Csigalassúsággal halad az egyik fő erdélyi vasútvonal korszerűsítése. Az economedia.ro gazdasági  hírportál megkeresésére a CFR azt közölte, hogy a Brassó és Apáca, illetve Segesvár és Kaca közti szakaszokon a munkálatok 13,4 százalékát végezték el.A kép illusztráció | Fotó: Facebook/Pro Infrastructura

A beruházsnak 2020 áprilisának közepén fogtak neki, tehát a kivitelezőnek 2 évre és 3 hónapra volt szükség ahhoz, hogy a munkálatok kb. egynyolcadát letudja. Ez siralmas teljesítmény, főleg annak fényében, hogy a kivitelezés határideje 2024 áprilisa. Ha tartja az eddigi ritmust, akkor a 30-as évek második felére végez a beruházással. A munkálatokat a RailWorks társulás végzi, melynek francia, görög és román cégek a tagjai.

Ugyancsak a RailWorks dolgozik az Apáca és Kaca közti pályaszakaszon. Itt még rosszabb a helyzet, a szükséges munkálatoknak mindössze 9,8 százalékát végezték el, igaz, később kezdtek hozzá, 2020 novemberében. Ezt a szakaszt 2024 novemberére kellene befejezni, ami teljességgel kizárt, már az is nagy teljesítmény lenne, ha a kivitelező még ebben az évtizedben végezne.

A beruházás megrendelője a CFR Infrastructură, mely talál mentségeket a helyzetre. „Valamennyi szakaszon további kisajátításokra van szükség, az anyagok (főleg a betonvas, a cement, az üzemanyag stb.) és az energia áremelkedése pedig befolyással lesz a vállalkozó által ajánlott árra. Ugyanakkor az ukrajnai konfliktus hatással van az anyagokkal és berendezésekkel történő ellátásra, valamint ezek szállítására, főleg a Fekete-tengeren keresztül” – olvasható az állami vállalat válaszában.

A Rajna-Duna vasúti árufuvarozási folyosóhoz tartozó Segesvár és Brassó közti vasútvonal korszerűsítése hozzávetőleg 1,1 milliárd euróba kerül. amit Románia teljes egészében uniós forrásból szeretett volna finanszírozni. Ez már korábban meghiúsult, 320 millió eurót ugyanis azért vesztettünk el, mivel az említett szakaszokra vonatkozó szerződéseket nem sikerült idejében megkötni.

A dolgok jelenlegi állása szerint a Connecting Europe Facility program keretében érkezne pénz a beruházásra, azonban lehetetlen, hogy a munkálatokat a vállalt határidőre befejezzék. Ez azt jelenti, hogy a pénz egy része biztosan elúszik, hogy pontosan mennyi, azt egyelőre nem lehet tudni. A részleges uniós finanszírozás lehetősége azonban továbbra is adott lesz, a beruházást át lehet majd vinni egy későbbi finanszírozási periódusra. Ennek azonban az feltétele, hogy a jelenlegi határidő lejártakor a kivitelezés minimum 40 százalékos legyen, aminek a megvalósításához nagyon össze kellene kapnia magát a kivitelezőnek.

Ez a jelenleg az országban folyó legkomplexebb infrastrukturális beruházás, melynek folyamán meg kell építeni egy 1700 méteres viaduktot, egy 5,2 km hosszú alagutat Homoródnál és egy 6,9 kilométereset Ürmösnél.

Kapcsolódók

Kimaradt?