Országos helyreállítási terv: mennyi jut Erdélynek a 30 milliárd euróból?

A kolozsvári metró, székelyföldi bekötőút és vízgyűjtő is szerepel a tervezett beruházások között.

Romániának 30,5 milliárd euró vissza nem térítendő támogatás, illetve kedvezményes hitel jár az európai helyreállítási alapból, a pénzhez pályázatok révén lehet hozzájutni, az országos helyreállítási terv alapján. Azt, hogy az összegnek pontosan mekkora hányada kerül majd Erdélybe, két okból sem lehet pontosan megmondani: egyrészt sok az olyan tétel a helyreállítási tervben, amelyből nem derülnek ki konkrétumok, másrészt nem tudható előre, mely projektekből lesz sikeres pályázat.

Egy sor más beruházást azonban nevesített a kormány, s ezek alapján látszik, hogy a pénz jelentős százalékát – a pályázatok jóváhagyása esetén – lehet magyarok által is lakott vidékek fejlesztésére fordítani. A hét pillérből álló program legnagyobb költségvetésű fejezetének a témája a vasúti szállítás és a városi mobilitás, amelyre 5 milliárd eurót irányoztak elő.

Ennek az összegnek a zöme Erdélyben landolhat, mivel a tervezett beruházások ebbe a régióba koncentrálódnak. Az EU-tól érkező pénzből modernizálnák az Arad-Temesvár-Karánsebes és a Kolozsvár-Biharpüspöki pályaszakaszokat, illetve valósítanák meg az elővárosi vonatközlekedést Kolozsváron és vonzáskörzetében, Brassó és a reptere, valamint Temesvár és a reptere között.

A kolozsvári metrót szintén belefoglalták a tervezetbe. Az egyetlen, nem erdélyi beruházás a bukaresti metró fejlesztése.

A közúti infrastruktúra fejlesztésének a tervezett költségvetése 4,5 milliárd euró, aminek jelentős hányada kerülhet a Kárpátokon belülre. Az ebben a fejezetben felsorolt beruházások között a következő erdélyi bekötőutak vannak: A1-es sztráda- Temesvár-temesvári repülőtér, Apahida- Nemeszsuk, A1-Szántóhalma-Vajdahunyad, A10-es sztráda-Tövis-Balázsfalva, A13-as sztráda-Sepsiszentgyörgy. Szintén az uniós helyreállítási alapból finanszírozná a kormány a dél-erdélyi autópálya Déva és Lugos közti szakaszának és a kolozsvári körgyűrűnek a megépítését.

A dokumentumban önálló beruházási tételként szerepelnek az A3-as észak-erdélyi és az A8-as, Marosvásárhely és Iași városát összekötő, a Székelyföldet átszelő A8-as sztráda „egyes szakaszai”. A tervezett közúti beruházások 40 százaléka Erdélyben van, s ha nem is feltétlenül ilyen arányban, de a pénz számottevő része ide kerülne.

Árvízvédelem a Csíki-medencében

A 4 milliárd eurós költségvetésűre tervezett vízgazdálkodási fejezetben két helyhez köthető beruházás van megemlítve, ezek egyike székelyföldi. Ez egy-egy alkalmi víztározó kialakítását célozza meg a Somlyó- patakon, Csíkszereda területén, illetve a Rákos-patakon, Lóvész falu területén. A beruházás keretében kisebb, járulékos munkálatokat is végeznének, amelyek csökkentenék az áradások és a hódgátak káros hatásait a Csíki-medencében.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Az országos helyreállítási terv minden egyes pillérének és fejezetének lesznek a magyarlakta vidékek fejlődésére hosszan tartó hatást kifejtő befektetések, azonban ezek zömét a program jelenlegi fázisában lehetetlen számszerűsíteni. A Romániának járó 30,5 milliárd euró 70 százalékára 2022 végéig meg kell kötni a szerződést a beruházások kivitelezőivel, a fennmaradó 30 százalék esetében pedig 2023 december 31. a határidő.

(Nyitókép: Pixabay)

banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?