Nem fizetik meg a dolgozóikat a vendéglátósok, de csodálkoznak, hogy munkaerőhiány van
A vendéglátóiparban vannak a legalacsonyabb bérek, ráadásul lassabban nőnek, mint más ágazatokban.
Közel négy és fél év alatt mindössze 660 lejjel emelkedett a nettó átlagfizetés a vendéglátóiparban, írja a Ziarul Financiar. Az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai szerint 2019 januárjában 1773 lej volt az átlagkereset az ágazatban, ami 2023 áprilisára 2441 lejre nőtt. Ennél egyetlen más gazdasági ágazatban dolgozók sem kerestek kevesebbet.
Ugyanazon időszakban az országos nettó átlagbér, szintén az INS szerint, 2936 lejről 4564 lejre emelkedett. Ez 55 százalékos növekedést jelent, miközben az ágazati átlagbér csak 37 százalékkal lett nagyobb.
A vendéglátópari és szállodaipari vállalkozók folyamatosan a krónikus munkaerőhiányra panaszkodnak, de úgy tűnik, nem látnak összefüggést a jelenség és a bérezés színvonala között. A hazai munkaerő hiányát külföldi vendégmunkásokkal próbálják meg orvosolni a munkáltatók. A tengerparti éttermek és szállodás tele vannak ázsiai vendégmunkásokkal, de ez elmondható az erdélyi nagyvárosokról is.
Ami igazán abszurd az az, hogy a külföldi dolgozók keresete meghaladja az ágazati átlagbért, mármint ha hitelesnek fogadjuk el az INS adatait. „A vendéglátóiparban egy vendégmunkás 500 dollárt keres, képesítés nélküli dolgozóról beszélünk. Egy szakácssegéd fizetése 550 dollárnál kezdődik, egy tapasztalattal rendelkező szobalány 600 dollárt kap, egy szakács pedig legkevesebb 700 dollárt. (…) Szállást is kapnak, így nem kell albérletre költsenek” – nyilatkozta Melania Pop, az ázsiaiakra specializálódott Work Finder munkaközvetítő cég vállalkozásfejlesztési menedzsere.
Akárcsak tavaly, Románia idén is 100 ezer munkavállalási engedélyt bocsát ki az Európai Unión kívüli államokból érkező munkavállalók számára.