Napi 1 millió lejt hoznak a gyorstesztek a magánlaborok konyhájára
Júniusban a jobb napokon 14 ezer személy veti alá magát gyorstesztelésnek.
Szépen keresnek a magán laboratóriumok a Covid-19 gyorstesztekből, főleg azóta, hogy több ország is bejelentette, ezeket is elfogadják a beutazni szándékozó külföldi állampolgároktól az oltási igazolás alternatívájaként. „Június 1. után, a korlátozó intézkedések enyhítését követően az antigén gyorstesztek iránti kereslet 400 százalékkal nőtt” – nyilatkozta Mihail Lala, az egyik bukaresti magánrendelő igazgatója.
Kapcsolódó
Az antigén gyorstesztek népszerűsége nagyrészt annak tudható be, hogy sokkal olcsóbbak, mint a PCR-tesztek. Egy PCR-teszt 200 lejnél többe kerül, ellenben a gyorstesztek ára 70 és 80 lej között mozog.
A gyorstesztek eredményeit 2021 januárja óta veszik figyelembe a koronavírus/statisztikákban. Azóta 1,4 millió gyorstesztelést végeztek, ezek 16 százalékát június első három hetében. Az egészségügyi hatóságok adatai szerint korábban 11 ezer volt a 24 óra alatt elvégzett gyorstesztek maximális száma, azonban az első nyári hónapban ez 14 ezerre emelkedett.
75 lejes átlagárral számolva ez azt jelenti, hogy egy jobb napon a magán laboratóriumoknak 1 millió lej bevételük származik a gyorstesztek végzéséből. Ezeknek az olcsóságuk mellett a másik nagy előnyük a PCR-tesztekkel szemben az, hogy az eredmény 15 perccel a tesztelés után megvan. Az eredményt a laboratóriumok általában e-mailben, igény szerint angol nyelven is közlik az alannyal.
CSAK SAJÁT
Gyorstesztet gyógyszertárban is lehet vásárolni, 25-30 lejért, a tesztelés pedig bizonyos patikákban és otthon is elvégezhető. Ezeknek az eredményét nem lehet határátlépésre felhasználni. A szakemberek szerint az otthoni tesztelés nem annyira megbízható, mint az, amit laboratóriumban végeznek, mivel az orrból történő mintavétel bizonyos szintű szakértelmet feltételez.
A saját szakállra végezett gyorstesztelések eredményeinek elsöprő többsége nem kerül be a hivatalos nyilvántartásba, vélik a szakemberek, sokan ugyanis még pozitív eredmény esetén sem jelentik azt az egészségügyi hatóságoknak.
Romániában jelenleg több magán laboratórium működik, mint állami, előbbiekből 2 175, utóbbiakból 2 171 van. A magánlaborok többsége végez gyorstesztelést.
(Nyitókép: MTI)