Mit tehetünk, hogy átvészeljük a megszorításokat és az áremelkedéseket? – Hat túlélési tanács pénzügyi szakértőktől


A kormány által  elfogadott fiskális megszorító intézkedések után a közgazdászok szerint az árak akár 5%-kal is emelkedhetnek. A drágulásokkal szembeni védekezéshez a lakosságnak jól átgondolt családi költségvetési tervet kell készítenie, és meg kell próbálnia csökkenteni a kiadásait.

A megemelt áfa miatt az árak akár 5%-kal is növekedhetnek, ami jelentősen megterheli a lakosság havi költségvetését.

Amerikai szakértők már kidolgozták a „túlélési kézikönyveket” az átlagember számára az árnövekedések és a csökkenő jövedelmek időszakára, számol be az Adevărul.A gyereket ne vigyük vásárolni? | Fotó: Pexels

Tanácsok, amelyek segíthetnek átvészelni ezt az időszakot:

1. A bevételi és kiadási költségvetés újraértékelése

A chicagói Porte Brown könyvelő- és pénzügyi tanácsadó cég szakértői egy valódi túlélési „tízparancsolatot” állítottak össze az áremelkedések idejére. Az első lépés – szerintük – a személyes vagy családi költségvetés újraértékelése.

Akárcsak egy könyvelő, a család költségvetéséért felelős személynek egyszerű egyensúlyt kell felállítania: egy függőleges vonalat kell húzni egy üres papírlap közepére, egyik oldalra a bevételeket, a másikra a kiadásokat kell beírni külön mezőkbe. Ezután összehasonlítani a két oldalt: ha a kiadások meghaladják a bevételeket, lépéseket kell tenni. Vagy a nem létfontosságú kiadások csökkentésével, vagy a bevételek növelésével.

„A költségvetést folyamatosan igazítani kell a változó körülményekhez. Emellett ne feledkezz meg egy »vésztartalékról« sem, amelyet váratlan kiadásokra fordíthatsz, például egy elromlott hűtőszekrényre vagy autójavításra” – figyelmeztetnek a Porte Brown szakértői.

2. Tudatos vásárlás jól átgondolt bevásárlólistával

A tudatos vásárlás jelentős megtakarítást eredményezhet a családi költségvetésben. Az Investopedia, az egyik legjelentősebb pénzügyi tájékoztató és oktatási platform szakértői néhány praktikus tanáccsal szolgálnak arra, hogyan vásároljunk hatékonyan és gazdaságosan, még az áremelkedések idején is. Mindenekelőtt mindig szükség van egy listára, amelyre kizárólag a valóban szükséges termékeket írjuk fel.

A bevásárlólistának elsősorban az alapvető, nélkülözhetetlen termékeket kell tartalmaznia.
„Ha csak úgy bolyongsz az élelmiszerboltban, és minden olyat a kosárba teszel, ami megtetszik, jóval többet fogsz költeni, mint ha előre elkészített bevásárlólistával érkeznél. Tervezd meg a heti menüt, és jegyezd fel az ehhez szükséges hozzávalókat. Csak a listán szereplő dolgokat vásárold meg, és kerüld el az impulzusvásárlást” – javasolja Lisa Smith az Investopedia cikkében.

3. Ne vigyük magunkkal a gyerekeket vásárolni

A szakértők azt javasolják, hogy ne vigyük magunkkal a gyerekeket vásárolni. 

„Az éhes, fáradt és nyűgös gyerekek megnövelik a vásárlás költségét. Minden egyes perccel, amit a boltban töltünk, nő az esélye annak, hogy többet vásárolunk – beleértve játékokat vagy nassolnivalókat is, hogy lenyugtassuk őket, amíg mi az akciók között keresgélünk” – figyelmeztet az Investopedia. Ne felejtsük el: jóllakottan menjünk vásárolni, mert ha éhesek vagyunk, hajlamosak vagyunk túlbecsülni az élelmiszer-szükségleteinket.

4. Főzés és tartalékolás – sok pénzt spórolhatunk vele

Amikor az árak rohamosan emelkednek, de a bevételek változatlanok maradnak – vagy akár csökkennek a megszorító intézkedések miatt –, a vendéglői étkezést törölni kell a napi rutinból, vagy legalábbis alkalmivá kell tenni – mondják a szakértők. A legolcsóbb megoldás az otthoni főzés. Ha valódi megtakarítást szeretnénk, még a kávét is otthon igyuk meg.

5. A gyaloglás pénzt takarít meg

Az autóhasználat csökkentése is segíthet a takarékoskodásban. Az autót használhatjuk nagyobb távolságok megtételére vagy nehéz tárgyak szállítására. A rövidebb, közepes távolságokra azonban érdemes gyalogolni vagy tömegközlekedést használni.

6. Csökkentsük a luxuscikkeket, és keressünk olcsóbb alternatívákat

Elsőként a luxustermékekről kell lemondani vagy legalábbis visszafogni a használatukat, különösen ha rendszeresen vásároltunk ilyeneket. A szakértők általános ajánlása, hogy keressünk hasonló, de olcsóbb alternatívákat, anélkül hogy jelentősen csorbulna a minőség.
Például, ha márkás sportcipőt szoktunk venni, akkor válasszunk egy olcsóbb márkát, amely hasonló minőséget kínál. Ugyanez a logika számos termékre alkalmazható, így jelentős összegeket takaríthatunk meg.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

Kapcsolódók

Kimaradt?