Elfogadták a megszorításokat – minden drágul, a kenyértől a lakásokig

Az élelmiszerek áfája 9-ről 11 százalékra nő, az üzemanyagoknak nem csupán az áfáját, hanem a jövedéki adóját is emelték.  

Felelősségvállalással fogadta el a kormány a költségvetési hiány csökkentését célzó intézkedéscsomagot. Egyes megszorítások minden romániai lakost érintenek, az adóemelések miatti, augusztustól várható drágulások az élet minden területére kiterjednek.Augusztustól nagyon meg kell nézzük, hogy mire költünk | Fotó: Pixabay

Az átlagemberek zsebe leginkább az áfaemeléseket fogja megérezni. A Bolojan-kabinet az eddigi 19 százalékról 21 százalékra emelte az általános áfakulcsot. Az élelmiszerek és egyes nem szeszes italok esetében is érvényes kedvezményes áfakulcs szintén nő, 9 százalékról 11-re. Ezek az intézkedések érezhetően drágítják majd a megélhetést. Száz lej értékű élelmiszer esetében júliusban még 9 lej az áfa, augusztustól azonban már 11 lej lesz. Ez újabb lökést fog adni az egyébként is magas inflációnak. Májusban az átlagos infláció 5,45 százalék volt, míg az élelmiszerek 6,3 százalékkal kerültek többe, mint egy évvel korábban. Az ING bank elemzői arra számítanak, hogy az elkövetkező hónapokban 8 százalékra gyorsul az infláció, az év végén pedig 7,5 százalékos lesz.

Drágulnak a gyógyszerek is, melyeknek az áfája 9-ről 11 százalékra emelkedik. A közüzemi szolgáltatások szintén többe fognak kerülni. A víz- és csatornadíj áfája is 2 százalékponttal nő. Ennél is rosszabb hír, hogy a hőenergia és a tűzifa még nagyobb mértékben drágul. Ezeknek az áfája jelenleg 5 százalék, augusztustól azonban 11 százalék lesz. Ez azt jelenti, hogy az előző fűtési szezonban 500 lej értékű hőenergia után 25 lej áfát kellett fizetni, az előttünk állóban azonban már 55 lejt.

Mélyebben kell majd a zsebünkbe nyúlnunk akkor is, ha könyvet, beleértve a tankönyveket is, újságot vagy folyóiratot vásárolunk, melyeknek az áfája szintén 6 százalékponttal 11 százalékra emelkedik. Étterembe vagy kávézóba menni szintén drágább lesz, ugyanis a vendéglátóipari áfa is 11 százalékra nő.

Több száz lej pluszkiadás

A Friedrich Ebert Alapítvány számításai szerint az áfaemelés következtében az egyedülálló személyek havi kiadásai 117 lejjel nőnek augusztus 1-től, míg a kétgyermekes családok, ha ugyanannyi terméket és szolgáltatást vásárolnak, mint korábban, 307 lejjel fognak többet költeni.

Fokozottan drágulnak az üzemanyagok, a szeszes italok és a dohányáru, mivel ezeknek nem csupán az áfájuk emelkedik, a kormány 10 százalékkal felsrófolja a jövedéki adót is. A benzin esetében ez literenként 36 bani, a gázolaj esetében pedig 32 bani többletköltséget jelent augusztus 1-től.

A lakáshoz jutás is költségesebb lesz, mivel 9 százalékról 21-re emelkedik az áfa. Az erdélyi nagyvárosokban egy kétszobás ingatlan esetében ez akár 10 ezer eurós áremelkedéssel járhat. Kedvezményes áfával vásárolhatnak lakást azok, akik legkésőbb július végéig kötnek előszerződést egy legfeljebb 120 négyzetméteres ingatlanra, s jövő év augusztusáig átveszik azt.

A megszorítások kiterjednek a jövedelmekre is. A 3 ezer lejnél nagyobb nyugdíjak után 10 százalékos egészségbiztosítási járulékot kell fizetni. Ez nem a teljes összeget, csupán a 3 ezer lejt meghaladó részt terheli, vagyis bruttó 3300 lejes nyugdíj esetén 30 lej fizetendő.

A kormány hozzányúl a vállalkozók jövedelméhez is, január 1-i hatállyal 10 százalékról 16-ra emeli a felvett osztalék után fizetendő adót. Jövő évtől nő a bankokra kivetett extraadó is, a jelenlegi 2 százalékról 4 százalékra. Ez elméletileg a pénzintézetek profitját fogja megcsapolni, azonban nagyon valószínű, hogy végső soron a bankok ügyfelei fogják állni a számlát, akikre megemelt kamatok és különféle költségek formájában áthárítják majd a megnövekedett terheket.

Emelkedik a szerencsejátékből származó jövedelmeket terhelő adókulcs is, értékhatártól függően 4, 20, illetve 40 százalékra.    

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?