Minimum 35 évre lesz szükség az elektromobilitásra való teljes átálláshoz
A mezőgazdasági járművek terén pedig egyelőre kivitelezhetetlennek tűnik a zöld átállás.
A belső égésű motoroknak a közúti forgalomból való kivezetéséhez még 35 évre lesz szükség, véli Stefan Hartung, a Bosch vezérigazgatója.
A világ jelenlegi járműállománya 1,4 milliárd, a globális autóipar termelése pedig évi 90 millió darabot tesz ki. Ez azt jelenti, hogy ha valamennyi új közúti jármű elektromos meghajtású lenne, akkor 16 évbe tellene a teljes járműpark lecserélése.
A valóságban azonban továbbra is gyártanak belső égésű motoros autókat, nem is keveset, ezért aztán az átmenet jóval több időbe telik majd. „Kétszer akkora időtartamra, legalább 30-35 évre lesz szükség ahhoz, hogy a világ valamennyi autója elektromos legyen” – idézi Hartungot az economica.net.
A Bosch vezetője azt is elismerte, hogy illúzió a belső égésű motorok teljes kivezetése. „Nem kényszerítheted az Európán kívüli ügyfeleket arra, hogy ne használják” – mondja Stefan Hartung. Véleménye szerint egyes járműkategóriák esetében műszakilag kivitelezhetetlen az elektromos átállás. Az egyik ilyen kategória a mezőgazdasági járműveké. Betakarításkor egy kombájnnak napi 12 órát kell dolgoznia, óránkénti 250-300 kW fogyasztással. Ehhez olyan hatalmas akkumulátorokra lenne szükség, ami mozgásképtelenné tenné a kombájnokat.
Figyelembe véve az aktuális értékesítési adatokat Stefan Hartung prognózisa eléggé irreálisnak tűnik. Az ev-volumes.com szakportál adatai szerint 2023-ban 10 millió elektromos járművet adtak el, ami a teljes termelésnek csupán 11 százaléka. Európában 17 százalékkal nőttek az eladások, azonban Németországban, Olaszországban és Norvégiában csökkent az elektromos autók piaci részesedése.
Románia célkitűzése az, hogy 2050-re 2 százalékra csökkentse a belső égésű motorok arányát a hazai közutakon, míg az elektromos járműveké 65 százalék, a hidrogénnel működőké pedig 20 százalék lenne. Ez színtiszta fantazmagóriának tűnik, figyelembe véve, hogy 2023 végén az elektromos autók részaránya 0,48 százalék volt, a hidrogéncellásoké pedig lényegében 0 százalék.