Már nem Románia Európa varrodája
A nagy nyugati divatcégek odébbálltak, mert idehaza nekik már túl drága a munkaerő.
2022 végén 9350 textil-, cipő- és bőripari cég működött Romániában, írja a Ziarul Financiar (ZF). Egy év alatt 1200-zal csökkent a számuk, 2008-hoz képest pedig 2500-zal.
Az alkalmazottak száma jóval nagyobb mértékben csökkent. Az elmúlt évben 10 ezer állás szűnt meg a három ágazatban, 2008 óta pedig mintegy 60 százalékkal csökkent a munkavállalók száma. 2008-ban még 313 ezren dolgoztak textil-, bőr-, illetve cipőgyárakban, 2021-ben azonban már csak 135 ezren, a tavalyi év végén pedig 125 ezren.
A másfél évtizeddel ezelőtt ezek a hazai gazdaság húzóágazatai voltak, a látványos hanyatlás oka pedig főleg a romániai bérek növekedésében keresendő.
„A világ úgy ismer bennünket, mint Európa szabóját vagy cipészét, azonban jelenleg már nem így állnak a dolgok, a munkaerővel kapcsolatos kiadások növekedése miatt. (…) Minden márka, amely korábban a romániai gyáraktól rendelte a termékeit, lassanként olyan helyekre települt, ahol kisebbek a költségek. Egyesek Ázsiába és Afrikába, például Tunéziába és Marokkóba, míg mások Moldova Köztársaságba, Szerbiába, sőt, Transznisztriába. Csak Nagyváradon három nagy cipőgyár szűnt meg„ – nyilatkozta a ZF-nek Adrian Câzu, a Benvenuti cipőgyártó és forgalmazó cég üzletvezetője.
Mindez annak ellenére történt, hogy a három ágazatban a kerestek még mindig jóval elmaradnak az országos átlagbértől.
A cégek és a dolgozók számának csökkenés ellenére 2008 óta az ágazati összesített árbevétel 16,2 milliárd lejről 22,9 milliárdra nőtt, ez azonban nagyrészt az infláció számlájára írható.