Közel 35 ezer munkahely szűnt meg tavaly a textiliparban, a készruha- és a cipőgyártásban

A járvány első évében 3,7 milliárd lej tűnt el a három ágazatból.

Világviszonylatban nagyot esett tavaly a divatcikkek iránti kereslet, amit erősen megérzett a hazai textil- és készruhaipar is. A két rokon ágazat árbevétele 15 százalékkal csökkent 2020-ban, 17,1 milliárd lejről 14,6 milliárdra, a bevételkiesés értéke 2,5 milliárd volt. A visszaesés a készruhagyártás terén volt nagyobb, 20 százalékos.  

A cégbíróság adatai szerint 550 textilipari, illetve készruha gyártással foglalkozó cég szűnt meg tavaly, az alkalmazottak száma pedig 25 ezerrel csökkent, 136 ezerről 111 ezerre. Az ágazat helyzetét jól példázzák az egyik legnagyobb székelyföldi készruhagyártó, a Secuiana Rt. 2020-as gazdasági adatai. A kézdivásárhelyi vállalat árbevétele több mint negyedével csökkent, 34 millió lejről 24,7 millióra, dolgozóinak száma pedig 492-ről 435-re. A Secuiana az átlagnál sokkal sikeresebben alkalmazkodott a különleges piaci körülményekhez, a kereslet jelentős visszaesése ellenére nyereséges volt, 3,6 millió lej profitot termelt.

Az elmúlt években már egy sor, nemzetközi viszonylatban fontos piaci szereplőnek számító cég szüntette be a termelést Romániában, mely folyamat tavaly is folytatódott. A világ egyik legnagyobb ruházati üzletlánca, a C&A 12 romániai gyártóval szüntette meg az együttműködést 2020-ban. 2016-ban a belga-német-holland nagyvállalatnak még 40 hazai cég dolgozott, 2019-ben azonban már csak 20, mostanra pedig mindössze 8 maradt.

Ennek a fő oka az, hogy az elmúlt néhány évben gyorsan nőttek a fizetések Romániában, ezért aztán a multinacionális nagyvállalatok olyan dél-kelet-európai és dél-kelet-ázsiai országokba helyezték át a termelést, ahol alacsonyabbak a bérköltségek.

A súlyosbodó munkaerőhiány szintén közrejátszott több nagy cég kivonulásában. A textilipari és készruhagyárakba egyre nehezebb munkásokat találni, mivel az elmúlt évek jelentős bérfejlesztései ellenére ezekben a kereset még mindig nagyon alacsony. Egy ruhagyári munkás havi nettó fizetése 900 lej körül van, ami szinte fele az országos nettó átlagbérnek. Nemzetközi viszonylatban azonban ezek már nem versenyképes bérek, mivel a távol-keleti országokban 100 dollárral ki lehet fizetni egy textilipari dolgozót.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

A hazai cipőgyártás szintén megszenvedte a pandémiát: az ágazat árbevétele 4,9 milliárd lejről 3,7 milliárdra csökkent, a dolgozók száma pedig 8 500-zal, s közel 200 céget zártak be. Szakemberek arra számítanak, hogy idén mindhárom ágazatban nőni fog a csődbe jutott vállalkozások száma.

(Nyitókép: Pexels/Oguzhan Karaca)

Kapcsolódók

Kimaradt?