Már a cipők terén is nettó importőrök vagyunk

Tavaly 29 millió pár lábbelit exportáltunk, de még többet, 66 milliót importáltunk.

Románia 886 millió dollár értékben importált tavaly lábbelit, idézi a Ziarul Financiar a World Footwear adatait. Ez 21,7 százalékkal haladja meg a 2020-as behozatal értékét.Fotó: Agerpres

Az export szintén nőtt tavaly, de jóval kisebb mértékben, 13,3 százalékkal, 826 millió dollárra. Ez azt jelenti, hogy a rendszerváltás óta első alkalommal Románia immár a cipők tekintetében is nettó importőr.

A járvány első évében még, ha minimális mértékben is, de még nettó exportőrök voltunk: a kivitel értéke 729 millió dollár volt, az importé pedig 728 millió. Néhány évvel ezelőtt valószínűleg kevesen jósolták meg, hogy ez ilyen hamar bekövetkezik: 2015-ben az export értéke még háromszorosa volt az importénak. Abban az évben 1090 millió dollárt tett ki a cipőexport, míg az import 337 milliót.

Ez a gyökeres változás két okra vezethető vissza. A koronavírus-járvány kitörését követően több hazai üzem bezárt, aminek következtében a termelés látványosan visszaesett, az export egyetlen év alatt 930 millió dollárról 729 millióra csökkent. Ugyanakkor az elmúlt években a behozatal folyamatosan nőtt, csak 2020-ban volt egy kismértékű csökkenés. Tavaly látványosan megugrott a behozatal, az értéke 158 millió dollárral nőtt.

Románia jellemzően középkategóriás vagy drága lábbeliket exportál, a behozatal javát ellenben olcsó áru teszi ki. Tavaly az exportra küldött cipők párja átlagban 28,66 dollárba került, míg az importáltak átlagos nagykereskedelmi ára 13,41 dollár volt. Külföldre mindössze 29 millió pár cipőt küldtünk, ugyanakkor 66 millió párat importáltunk.

Az idehaza gyártott cipők zöme az európai piacra kerül, a fő célországok Olaszország, Ausztria, Németország, Magyarország és Lengyelország. A romániai gyárak olyan közismert luxusmárkákat is gyártanak, mint a Gucci, a Prada és a Louis Vuitton. Románia a világ 23. legnagyobb cipő exportőre.

Kapcsolódók

Kimaradt?