Csökken az almatermelés és -értékesítés Maros megyében is

Az almatermesztők arra kérték Adrian Chesnoiu földművelésügyi minisztert, hogy a szaktárca hozzon védőintézkedéseket az egyre kisebb területeken termő autentikus romániai alma megmentése érdekében.

A Maros megyei termelők arra figyelmeztetnek, hogy a gyümölcstermesztés és ezen belül a helyi almatermesztők versenyképessége folyamatosan csökken, hiszen a hazai alma megfelelő termesztése, kezelése és értékesítése többe kerül az importból származó almákénál.

Az almatermesztők szerint léteznek ugyan megoldások és finanszírozási források a hazai alma megmentésére, de ezeket nehézkes lehívni, az anyagi támogatások kritériumrendszere túl bonyolult, továbbá a támogatási lehetőségek ellenére a jelenlegi piaci környezet nem kedvez a hazai alma értékesítésének. Mint fogalmaznak, szükség lenne egy olyan jogi kezdeményezésre, amely a nagy üzletláncokban segítené a hazai alma előretörését az import almákkal szemben.Illusztráció: Oldiefan/Pixabay

Romániában két olyan a helyi gazdaságból származó termék van, amely hátrányosan versenyez az Európa más államaiból behozott termékekkel szemben, az egyik a sertéshús, míg a másik az alma – mondta Constantin Pogăcean, marosvásárhelyi termelő. Hozzátette, ami az almát illeti, míg más államokban túltermelés van, a gyümölcsöt pedig sok vegyszerrel kezelik, az országban, így Maros megyében is ez ritkábban fordul elő, ezért a helyi alma természetesebb, hamarabb romló termék. Mint fogalmazott, az almatermesztés magas költségeit az országban a gazdálkodók magas fenntartási és termelői költségei okozzák.

A mezőgazdasági szakemberek szerint tavalyi átlagos volt az almatermés Maros megyében, a meglévő mintegy 800 hektárnyi gyümölcsösből, hektáronként mintegy 30 tonnát termeltek.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?