A pályázatok lassú elbírálása és az építkezők hiánya fékezi a helyi beruházásokat

Az önkormányzatok hívják le a legtöbb európai uniós támogatást, ám több tényező is hátráltatja ezt a folyamatot. Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester szerint az egészségügyi, energetikai és a kormányválság is negatívan befolyásolja a pályázati munkát, illetve az építőipari munkaerőhiány miatt lassan haladnak a kivitelezések.

Az elöljáró rámutatott, hogy miközben más országok már leszerződték a 2014–2020-as uniós költségvetési ciklusban megpályázott összegeket, Romániában ezt a folyamatot sem sikerült lezárni. Például a sepsiszentgyörgyi önkormányzatnak a múlt héten sikerült aláírnia két finanszírozási szerződést, amire még 2015-ben előkészítették a dokumentációt. Gondot jelent, hogy az elmúlt nyolc évben egyrészt rengetegszer megváltoztatták a játékszabályokat, másrészt az építőanyagok drágulása miatt a tervezett beruházások többe kerülnek. Mivel a megítélt uniós támogatás összegén nem lehet változtatni, a különbözetet az önkormányzatoknak kell önrészként előteremteniük.

Sepsiszentgyörgynek a tavaly lezárult hétéves uniós költségvetési ciklusban 24 nyertes pályázata volt összesen 52,5 millió euró értékben. Ezeket az összegeket 2023 végéig el kell költeni, a beruházásokat meg kell valósítani. Időközben pályázni kell az aktuális költségvetési ciklus kiírásaira, az országos helyreállítási alapból (PNRR), a vidékfejlesztési alapból (PNDL) rendelkezésre álló összegekre és az Anghel Saligny beruházási programra is.

Antal Árpád szerint aggasztó az, hogy nem tudni, ki fogja elvégezni a leszerződött munkálatokat. A romániai építőiparból már most hiányzik 200 000 munkás. Az építkezési cégek gyakorlata az, hogy jelentkeznek ugyan a versenytárgyalásokra, megnyerik a munkát, de nem haladnak az építkezésekkel, beruházásokkal, mert nincs elég alkalmazott, akivel dolgozzanak. Az elöljáró szerint az építőipari munkaerőhiány nem csak Romániában probléma, hiszen minden uniós tagország építkezésekkel, beruházásokkal próbálja felpörgetni a járvány miatt megtorpant gazdaságot. Verseny van a munkaerőért, így itthon hiába növelik a béreket, a nyugat-európai országokban is többet fizetnek, ezért folytatódik a képzett és szakképzetlen munkaerő elszívása.

(Címlapkép: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata)

Kapcsolódók

Kimaradt?