A környezettudatosság hajtja a használtruhák piacát
Régebben az emberek takarékoskodásból vásároltak használt ruhát, manapság azonban egyre inkább azért, hogy kíméljék a természetet.
A használt divatcikkek adás-vételére szakosodott online platform, a ThredUp adatai szerint 177 milliárd dollár volt tavaly a használtruha kereskedelem globális forgalma. A ThredUp szakértői az elkövetkező időszakban a piac lendületes fejlődésére számítanak. Prognózisuk szerint 2027-re a second hand termékek globális piaca 2027-ben már 350 milliárd dollár lesz.
A tendencia fő oka a növekvő környezettudatosság, rohamosan emelkedik ugyanis azon fiatalok száma, akik szeretnék csökkenteni a bolygó ökoszisztémájára a ruházkodás által gyakorolt nyomást. Korábban az emberek főleg pénzügyi megfontolásból vásároltak használt divatcikkeket.
Idehaza egyelőre nem a környezetvédelem a second hand termékeket vásárlók fő motivációja, írja az economica.net. Az ágazatban tevékenykedő Humana People to People megrendelésére készült felmérés szerint tavaly a romániaiak 56 százaléka vásárolt használt divatcikket.
A vásárlók mindössze 6 százaléka nyilatkozott úgy, hogy környezetvédelmi megfontolásból részesíti előnyben ezeket a termékeket. A túlnyomó többség, 62 százalék takarékoskodni akart, amikor az új ruhák és kiegészítők helyett használtakat vásárolt. A megkérdezettek 13 százaléka ízlésének a vintage divatcikkek felelnek meg leginkább, 10 százalékuk pedig azért választja őket, mert egyediek.
A Humana tavaly nemzetközi szinten mintegy 3 millió darab ruhát és kiegészítőt értékesített, idén pedig 6 millió darabos forgalomra számítanak.
A Világbank 2019-es jelentése szerint a textilipar a negyedik leginkább környezetszennyező iparág, mely az üvegházhatású gázkibocsátás 10 százalékáért felelős. A tanulmány szerint, 2050-re ez az arány akár 26 százalékra emelkedhet.
A textilipari termelés roppant vízigényes, éves szinten 93 milliárd köbméter vizet használ. Ez a mennyiség kb. 1,7 milliárd ember ivóvízszükségletével egyenértékű.