Nincs könnyű dolguk azoknak, akik Kolozsváron keresnek albérletet

Egyre több lakáskeresős bejegyzés üti fel a fejét a Facebook-csoportokban, elsőéves vagy éppen a tanulmányaik közepén járó költöző egyetemisták keresik a legmegfelelőbb, tökéletes árban levő albérletet. Kolozsvár viszont nem a kedvező árairól híres, mélyen a zsebébe kell nyúlnia annak, aki egy jó állapotú, felszerelt lakásban szeretné tölteni a következő tanévet.

Több ezer diák kezdi meg ősszel az egyetemet Kolozsváron, a többéves képzések és a nagyvárosba költözés viszont nagyon sok áldozattal és költséggel jár. Bár sokan választják az olcsóbb megoldást, és inkább bentlakásba mennek, vállalva annak minden előnyét és hátrányát, akadnak olyanok is szép számmal, akik már júliusban lakáskeresésbe kezdenek, hogy kényelmesebb körülmények között tanulhassanak.

Fotó forrása: Pexels

Nincs könnyű dolguk az albérletet keresőknek, ugyanis manapság alig találni 180 euró alatti szobát. A város egyik népszerű bevásárlóközpontja közelében például ezer eurót kérnének el havonta egy háromszobás lakásért. Az albérlet árához az is jelentősen hozzátesz, hogy nemrég újították fel. A város központjától távolabb eső negyedekben, hasonló adottságokkal bíró lakásokat is 500-600 euróért kínálnak. Egy egyszobás és egy garzonlakás 300-500 euróba is kerülhet.

Akik albérletbe szeretnének költözni Kolozsváron, azoknak érdemes minél tüzetesebben elkezdeni a keresgélést és kis szerencsével találnak majd a pénztárcájuknak megfelelő lakást – tanácsolta Bónis Endre, a kolozsvári Reform ingatlanközvetítő iroda vezetője egy korábbi cikkünkben. Rámutatott, a kiadó lakások piacán jóval nagyobb a szórás, mint az adásvételek esetében. Míg az adás-vételeknél a hasonló paraméterekkel rendelkező lakásoknál 10-20 százalék lehet az árkülönbség, a bérelt lakásoknál az eltérés a száz százalékot is meghaladhatja.

A Maszol által megszólaltatott egyetemisták elmondták, 80-150 eurót szánnának fejenként egy albérletre, de hogyha kell, akkor félszobát is kivesznek, hogy minél kisebbek legyenek a kiadásaik. Bár az általuk megszabott összeg reálisnak tűnhet, mégis nehéz az árkeretüknek megfelelő lakást találni. A megkérdezettek egy tiszta, jól felszerelt albérletet keresnek, amely rendelkezik minden alapvető funkcióval. Az egyik megkérdezett első évet kezdő egyetemista elmondta, először az egyik barátnőjével kezdtek neki lakást keresni, de hamar rájöttek, hogy a magas árak miatt jobban megérné, ha társulna hozzájuk valaki „Végül négyen lettünk és találtunk is egy négyszobás lakást 440 euróért, aminek nagyon örülünk” – jelentette ki. Hozzátette, az albérlet eléggé lelakott volt, de a tulaj igyekszik rendbe tenni a tanévkezdésig.

Fotó forrása: Pixabay

A megkérdezett diákok azt is elmondták, hogy az árak nagyon magasak, már-már irreálisnak tűnnek. „Egy garzonlakásért olyan sokat kérnek, hogy egyáltalán nem éri meg egyedül, de akár egy másik személlyel társulva sem beköltözni. Viszont egy jól felszerelt, szép, felújított lakásért már annyit elkérnek, hogy egy egyetemista nem tudja fenntartani segítség nélkül” – jelentette ki egyikük. Tapasztalataik szerint a lakástulajdonosok gyakran visszaélnek helyzetükkel és jóval magasabb árat kérnek egy albérletért, mint amennyit valójában érnek. A költségek elsősorban nem a diákokat, hanem szüleiket terhelik, akiknek nagy kiadást jelentenek a plusz költségek. A megkérdezettek nem szívesen költöznének bentlakásba, még ha olcsóbb is lenne, mert attól tartanak, hogy az ottani körülmények miatt háttérbe szorulhatnak a tanulmányaik, adott esetben pedig problémás szobatársakat is kaphatnak.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?