Nem jó ötlet cipővel sétálni a lakásban: székletmaradványok és nehézfémek is bekerülhetnek

Tanulmányok igazolják, hogy az utcai cipők felületén veszélyes anyagok és mikroorganizmusok tapadnak meg, ezért a szakemberek arra figyelmeztetnek, hogy még az ajtó előtt le kell venni a cipőt, és az előszobába lépve érdemes papucsba bújni. Különben az egészség láthatja kárát, írja a divany.hu portál.

Gabriel Filippelli, az Indiana Egyetem professzora tanulmányokkal igazolta, hogy a cipők aljáról vett mintákból 99 százalékban székletmaradványokat mutattak ki. Ez is jelzi, hogy olyan veszélyes baktériumok kerülhetnek a lakásba, amelyek súlyos fertőzések forrásai lehetnek.

Fotó: Unsplash

Ilyen például az e. Coli, ami hasi görcsöket, véres hasmenést és hányást okozhat. „A cipők felületén ráadásul nemcsak baktériumok rejtőzhetnek, hanem különféle szennyező anyagok is” – figyelmeztetett Jill Litt, a Colorado Egyetem környezettudományi professzora.

Köztük a nehézfémek, például a városi parkok és utcák talajából származó ólom, réz és cink. Szakemberek szerint az ólommaradványok jellemzően a régi házakban alkalmazott ólombázisú festékekből maradnak vissza, amelyek az idő múlásával veszélyes porrá bomlanak.

Mivel az ólomnak nincs biztonságos határértéke, kockázatos a gyerekekre nézve, mert ők gyakran a földön vagy a padlón játszanak, majd a szájukba veszik a kezüket. Hasonló a helyzet a növényvédőszer-maradványokkal is, amelyek a mezőgazdasági területekről vagy akár a kertből is bekerülhetnek a lakásba.

Mi a megoldás?

A szakemberek szerint az a legbiztonságosabb, ha még az ajtó előtt lekerül a cipő, és a vendégek is alkalmazkodnak ehhez a szabályhoz. Ugyanakkor sok múlhat a takarítási technikán is: azt javasolják, soha ne kezdődjön a takarítás a felsöpréssel vagy a porszívózással, mert a felkavarodó porral együtt a méreganyagok is a levegőbe kerülnek.

Egészségesebb nedves takarítással indítani, azaz a felmosással kezdeni, aminek elengedhetetlen lépése a vízszintes felületek portalanítása is. Nedves ruhával vagy törlőkendővel kell letörölni a port az ablakpárkányokról, asztalokról és más bútorokról is. a baktériumoktól és kórokozóktól a fertőtlenítő hatású tisztítószerek szabadítanak meg, de ugyanolyan hatékony az ecetes oldat is.

A szakemberek figyelmeztetnek, baktériumok a legmagasabb koncentrációban a bejárati ajtó belső fele előtti területen vannak jelen, majd innen távolodva a szintjük fokozatosan csökken.

Fontos számolni azzal is, hogy a szőnyegek sok port – és ezáltal szennyező anyagokat – szívhatnak magukba. Éppen ezért ezeket HEPA-szűrővel ellátott porszívóval érdemes rendszeresen megtisztítani. 

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?