banner_VpBVFWkY_GYAM - maszol webbanner 970x250.png
banner_rvYtcHzr_GYAM - maszol webbanner 728x90.png
banner_CyymSrg3_GYAM - maszol webbanner 300x250.png

Ünnepélyesen fogadják a pünkösdi lovas zarándokokat Csíksomlyón

Ünnepélyes keretek között fogadják a csíksomlyói hegynyeregben a Pünkösdi Lovas Zarándoklat résztvevőit pénteken kora este. Megemlékezést is tartanak a Nemzeti Összetartozás Napja alkalmából a Fodor Háznál felállított Székely Hadosztály-emlékműnél.

A pénteki rendezvény a lovas zarándokok köszöntésével kezdődik, akik Székelyföld és az anyaország minden szegletéből, több száz kilométerről hozzák el a Szűzanyához települések imaszándékait, zarándokszalagait.

„A találkozás jó alkalom arra, hogy a 102 évvel ezelőtti eseményekre is méltóképpen emlékezzünk. Budapesti idő szerint 1920. június 4-én, 16 óra 32 perckor íratták alá a versaillesi Nagy-Trianon kastély folyosóján a békeszerződést. A magyar Országgyűlés 2010. május 31-én június 4-ét – az 1920-as trianoni békeszerződés aláírására emlékezve – a Nemzeti Összetartozás Napjává nyilvánította” – emelték ki közleményükben az esemény szervezői.Csíksomlyói Lovas Zarándoklat | Archív felvétel

A helyi és anyaországi elöljárók ünnepi beszédeit követően, Molnár Levente Liszt Ferenc-díjas oparaénekes előadását hallgathatják meg a jelenlévők. A megemlékezés a Fodor Háznál felállított Székely Hadosztály-emlékműnél folytatódik, ahol 19.30 órától a Csíkszentsimoni Ifjúsági Fúvószenekar alkalomhoz illő dalokat játszik, ezt követően a Csíkszéki Mátyás Huszár Egyesület tagjai, felvonják, majd félárbocra eresztik a magyar nemzeti lobogót.

A Székely Hadosztály-emlékműnél a hagyományos őrségállás június 3-án, 17 órától kezdődik és június 4-én reggel 8 óráig tart. Ez idő alatt bárki elhelyezheti mécsesét, virágját, és főt hajthat hőseink emléke előtt.

A Pünkösdi Lovas Zarándoklat keretében a lovas búcsújárók közösen indultak Maros megyéből Harasztkerékről, valamint Kovászna megyéből, a perkői Szent István kápolna elől. Útnak indultak Kecsetről, Farkaslakáról, Csíkszékről, Csíkszentdookosról, Szenttamásról, Gyergyószárhegyről, Székelyudvarhelyről, Marosvásárhelyről, Székelyderzsről, Borzontról, Zetelakáról, Zeteváraljáról, Gyergyóalfaluból, Gyergyóremetéről és Csomafalváról is. A határokon túlról éreznek Sümegről, Székesfehérvárról, Pécsről. Alcsík lovaszarándokai, közöttük Potápi Árpád János magyar nemzetpolitikáért felelős államtitkár, azaz a Boldogasszony – „Béke Királynője” Lovas Zarándoklat lovaszarándokai a béke jegyében 1300 kilométert zarándokoltak Mariazelltől Csíksomlyóig.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?