Tánczos Barna elmondta, meddig marad érvényben a nyugdíjak és a bérek befagyasztása

Románia a következő 10 évben is gazdasági növekedést érhet el, feltéve, hogy az adóügyi intézkedéscsomagot a gazdaságélénkítő intézkedések is kísérik, mondta Tánczos Barna hétfőn este.

A miniszterelnök-helyettes úgy véli a nyugdíjak és a közszféra béreinek befagyasztása nem fog másfél évnél tovább tartani.

„A bérek és nyugdíjak befagyasztása mindenképpen ideiglenes intézkedés kell legyen. Nem lehet másként, csak ideiglenesen. Az állampolgárok jövedelmét nem lehet évről évre csökkenteni” – nyilatkozta Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes a Digi24 hírtelevízió műsorában, hozzátéve, hogy a jövedelmek növekedésének blokkolása „egy évig, legfeljebb másfél évig” marad érvényben.

A bérek és nyugdíjak befagyasztása mindenképpen ideiglenes intézkedés kell legyen | Fotó: Tánczos Barna Facebook oldalaUgyanakkor az RMDSZ által delegált miniszterelnök-helyettes nem zárta ki annak lehetőségét, hogy az áfa szintje 21% maradj, ha idővel nő a lakosság jövedelme, feltéve, hogy bevezetnek olyan intézkedéseket, amelyek védik a sebezhető társadalmi csoportokat.

„Elméletileg a progresszív adózás is lehet egy társadalmi igazságossági intézkedés, de ezzel párhuzamosan más módszerek is létezhetnek, mint például az energiapótlékok vagy étkezési jegyek (…) Az államnak erősnek és határozottnak kell lennie az adóbehajtás terén, de empátiával kell viseltetnie azok iránt, akik dolgozni akarnak, de nem tudnak” – értékelt a miniszterelnök-helyettes.

Amikor arra kérték, hogy kommentálja Nicușor Dan államfő és Ilie Bolojan miniszterelnök közötti vitát az áfaemelésről, Tánczos így nyilatkozott: „Nicușor Dan államelnök az utolsó pillanatig ragaszkodott ahhoz, hogy ne emeljék az áfát. Ilie Bolojan miniszterelnök az Európai Bizottság előtt felelős, nem volt más lehetősége abban a helyzetben.”

A miniszterelnök-helyettes úgy véli, hogy a kormánynak hosszú távon gazdaságélénkítő intézkedéseket kell hoznia, amelyek követik a mostani adóemelést.

„Románia számára a következő 10 év legnagyobb kockázata az, ha ezt az intézkedéscsomagot nem követik gazdaságélénkítő intézkedések. Nem engedhetjük meg magunknak azt a kockázatot, hogy mindenhonnan vágjunk, és restriktív, inflációt gerjesztő intézkedéseket hozzunk. Szükség van a nemzetgazdaság támogatására is (…) Ma már biztos, hogy megszabadultunk a junk minősítéstől, és attól a veszélytől, hogy bárki feketelistára tegyen bennünket” – jelentette ki Tánczos Barna.

Úgy becsülte, hogy Románia nem fog recesszióba kerülni, ugyanakkor az év végére várható gazdasági növekedés szerény lesz. Emellett az adóhatóság viszonylag gyorsan növelheti a beszedési szintet, mivel a digitalizációs folyamat már előrehaladott állapotban van.

„Ez egy új, legalább 10 éves gazdasági növekedési időszak kezdete. Minden közgazdász azt mondja, hogy most van itt az ideje egy biztos gazdasági újraindulásnak, de nagyon fontos, hogy megteremtsük egy új gazdasági növekedés alapjait” – véli a miniszterelnök-helyettes.

Arra a kérdésre, hogy mit gondol azokról a bírálatokról, amelyek a PSD részéről érték az adóügyi intézkedéseket, Tánczos Barna így válaszolt: „Nagyon sok vita lesz ezekről az intézkedéscsomagokról, mert nehéz döntésekről van szó. Valahol érthető, próbálják megtartani a szavazóbázisukat az AUR veszélyével szemben. Ez talán nagyobb veszély, mint a junk minősítés, mert ha az AUR hatalomra kerülne, az másnapra leminősítést jelentene.”

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

Kapcsolódók

Kimaradt?