Szilágysági magyar tanítónő tevékenységét méltatja az oktatási minisztérium

Az oktatási minisztérium Omul sfințește locul (Az ember szentesíti a helyet) címmel október elején új rovatot indított Facebook-oldalán, hogy kifejezzék hálájukat és köszönetüket azon pedagógusoknak, akik a helyi közösség oktatásában pozitív változást, nagyszabású eredményeket értek el. A héten a Szilágy megyei Ipp általános iskolájának tanítónője, Fazakas Mária részesült e megtiszteltetésben. Több mint 30 éve az oktatási intézmény pedagógusa, ez idő alatt olyan tanulási teret, környezetet alakított ki, amelyben minden gyermek értékesnek érzi magát.

Fazakas Mária 1986-ban végzett a nagyváradi Iosif Vulcan Pedagógiai Líceumban, majd visszatért szülőfalujába, Ippra, hogy tanítóként szolgáljon. Munkája során legfontosabb eredményének tartja, hogy több száz gyermeket megtanított olvasni, írni, számolni, és mindannyian érdeklődéssel jártak és járnak iskolába. Gyakran dolgozott összevont osztályokkal, ami folyamatos szakmai fejlődést, tanulást, empátiát, együttműködést és kreativitást igényelt. 2011-ben, hogy eredményesebb legyen pedagógusi munkájában, visszatért az iskolapadba, és elvégezte az aradi Vasile Goldiș Egyetem pszichológia, neveléstudományok és szociális munka karán az általános és óvodai oktatás pedagógiája szakot.

Immár 2011 óta nevelési tanácsadóként segít, közreműködik az iskola közösségében a tanórán kívüli tevékenységek megszervezésében, bevonva a szülőket, a helyi közösséget, intézményeket, kulturális egyesületeket, más oktatási intézmények képviselőit.

Ő a megálmodója a megyei Licurici versenynek, immár 12 éve a magyar tannyelvű iskolák diákjai számára román nyelvű szavalóversenyt szervez. Az iskolai oktatáson túlmenően aktívan részt vesz a helyi közösségi életben, mert tudja, hogy a gyermekek élete túlmutat az iskola falain, és valóban egy egész falu kell ahhoz, hogy egy gyermek felnőjön. Három éve részt vesz a „scLIPICI-es iskolák – Școli cu scLIPICI” programban, ahol a Noi Orizonturi Alapítvány segítségével olvasóműhelyeket és nyári iskolákat szervez, bevonva a kollégákat, az iskola vezetését is annak érdekében, hogy a segítségre szoruló gyermekeket támogassák az írás-olvasás elsajátításában. Két éve a program mentora, felkarolta a magyar tannyelvű és a szimultán tanítással foglalkozó iskolákat, hogy a program által biztosított forrásokat a helyi sajátosságoknak megfelelően hasznosítsák. A pedagógus vezető szerepet vállalt annak a magyar nyelvű eszköztárnak a kifejlesztésében, amelyik a gyermekek kialakuló literáció szintjét, illetve olvasási készségét méri.

Fazakas Mária gondos, megfontolt, és saját, valamint társai szakmai fejlődéséért dolgozik, ezért „megszenteli a helyet, ahol tanít”, és megérdemli mindannyiunk háláját – írták róla az oktatási minisztérium honlapján.

Nyári iskola a községben

A nyári iskola célja, mely Brilliáns(s)uli néven működik, nem kizárólag a szórakozás, hanem a játékos formájú tanulás és ismeretszerzés, illetve az elmúlt évek online oktatása miatt a tudásanyagban keletkezett hiányosságok pótlása, a tudásanyag elmélyítése, kreatív szempontú megközelítése. Ezzel szeretnék megkönnyíteni a gyermekek adaptálódását, illetve gördülékeny felkészítését az új tanévre. Tavaly Ippon és Szilágyzoványon július 18–29. között szervezték meg a tevékenységet a kisiskolások számára.

A 2021–2022-es tanévben az ippi 1-es Számú Gimnázium hat tanítója vett részt a Minden gyermek olvas című programban, lehetőséget nyerve a nyári iskola működtetésének támogatására, a programvezető Noi Orizonturi Alapítvány részéről. A támogatás magába foglalta a tanítók számára a módszertani csomagot, mely román nyelvű gyermekirodalmi könyvadományokat, oktatási eszközöket tartalmazott. Minden gyermek olvasmánynaplót és nyári, árnyékoló sapkát kapott. A nyári iskolába a két településről összesen 40 magyar tagozatos kisiskolás iratkozott be, hozzájuk kisebb testvérek is csatlakoztak, így összesen 45 gyermek vett részt a tevékenységekben. Többek között megemlékeztek Móra Ferenc születésnapjáról, és az első hetet önkéntes szülők segítségével Ippon pogácsa-, Zoványon pedig kenyérsütéssel zárták. Második héten Tuszára, a településükön is átfolyó Berettyó forrásához kirándultak – mesélte Fazakas Mária tanítónő.

Nyári iskola Szilágyzoványban | Fazekas Mária magánarchívumából

Egyedem, begyedem, tengertánc…

A jól ismert mondóka sora lett a Contact-Ip Egyesület projektjének címe, mellyel a magyarországi Bethlen Gábor Alap által 2019-ben meghirdetett Gyermekbarát programban támogatást nyert Magyarország kormányától. A projekt célja a beszédhibával, tanulási nehézségekkel küszködő gyermekek fejlesztése, közösségbe való integrációjuk segítése – nyilatkozta a tanítónő. Ennek érdekében a gyermekek számára fejlesztő és tanácsadói tevékenységeket, a pedagógusoknak és szülőknek gyermekneveléssel kapcsolatos szakmai előadásokat szerveztek az óvodával, iskolával együttműködve.

Hagyományok őrzése

„Az évről évre visszatérő hagyományok biztonságot, megnyugtató eligazodást jelentenek életünkben, már gyermekkorban hozzájárulnak a valahova tartozás érzésének kialakításához, ezért is vannak beiktatva az iskolák, óvodák nevelési tevékenységi terveibe, a kulturális intézmények, kultúrával foglalkozó civil szervezetek programjaiba. A járványhelyzet felülírta a hagyományok átélésének eddig jól bevált forgatókönyveit. Rendhagyók lettek ezek az események az elmúlt közel egy év folyamán. A megszokottól eltérő módon valósult meg a karácsonyvárás, amit eddig a templomban adventi műsor bemutatásával, közös mézeskalács-készítéssel valósítottunk meg. Ezt a tevékenységet 2020-ban rajzok, kézimunkák kiállításával, karácsonyi édességcsomag adományozásával pótoltunk” – nyilatkozta Fazakas Mária.

Elismerések

Számtalan építő jellegű tevékenységéért a tanítónő az RMPSZ részéről 1996-ban, 2001-ben, 2016-ban és 2022-ben is elismerésben részesült, a megyei tanfelügyelőség 2014-ben és 2019-ben a tanulók versenyeken elért eredményeiért oklevéllel díjazta.

„Fazakas Mária az ippi iskola és közösség meghatározó tagja. Tanítónőként szülőfalujában már több nemzedéket indított el a tudás megszerzésének útján, hiszen a rá jellemző türelemmel, empátiával vezette be a rá bízott tanulókat a betűk és számok birodalmába. Alázata, lelkiismeretes és igényes munkavégzése által kollégái tiszteletét is kivívta, igazi példaképévé vált közösségének. Nyílt természetű, szereti az innovatív megközelítéseket, nem riad vissza az újtól. Ezt bizonyítja az a számtalan oktatási projekt is, amelynek évek óta vezetője iskolai és megyei szinten egyaránt. Szilágy megye RMPSZ-elnökeként örömmel mondhatom, hogy büszkék vagyunk rá, további sok sikert, szép szakmai eredményeket és jó egészséget kívánunk neki” – nyilatkozta Kovács Zoltán RMPSZ elnök.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?