Szalonna Fesztivált szerveztek Szilágysámsonban
Első alkalommal rendezték meg szombaton Szilágysámsonban a Szalonna Fesztivált, mely több száz érdeklődött csábított a településre.
A fiatal polgármester és a tanács tele van ötletekkel, a nagyvilág elé akarják tárni a község szépségeit annak lehetőségeivel, a helyiek kedvessége, vendégszeretete pedig szinte példátlan. Lassan hozzászoknak, hogy településükön egyre több „idegen rendszámú” autó fordul meg, mely az aszfaltos útnak is köszönhető. Az ide látogatók a pincesort is felkeresik, mely nemcsak a szőlőről és a lenyűgöző tájról híres, hanem zamatos boráról és a szívélyesen fogadó gazdákról.
Szombaton már a reggeli órákban nagy volt a sürgés-forgás Boda Bálint pincéjénél. A versenyre benevezők termékei, ételei egymás után kerültek az asztalra, mely nem bizonyult elég nagynak, ezért a sok jelentkező miatt két asztalra is kellett teríteni. Nemcsak a Szilágyságból, hanem Máramaros megyéből, illetve a Kalotaszegről is érkeztek versenyzők, akik csodásan tálalták a disznóból készült finomságokat.
Boda Bálint házigazda érkezésünkkor elmesélte, az egyik szilágysámsoni festőtáborban jelen volt a fesztivál védnöke, Molnár Attila is, akinek ötletére nyitottak voltak a helybéliek, viszont közbeszólt a járvány, most azonban a rendezvény teljes sikert aratott. Jövőre is megismétlik, sőt arra törekednek, hogy kinője magát, a versennyel párhuzamosan termelői versenyt is rendeznek, hogy az érdeklődők vásárolhassanak a bemutatott termékekből. Bár ezúttal is volt egy kisebb vásár a központban, jövőre ennek színhelyét a pincesorra helyeznék. Közel 50 benevezett szalonna volt, ezen kívül kolbászokat és disznóból készült más ételeket is értékelt a zsűri. „Minden, ami reklám a falunak, azt meg kell ragadni” – mondta a házigazda. A következő garantáltan jobb lesz, mert már lesz, mire alapozni, építeni, sőt a közeljövőben már az áramot is bekötik a pincékhez – mondták a helybéliek.
A szőlőművelés hagyománnyá volt a településen, az apák átadják fiaiknak tudásukat, tapasztalataikat, így szinte egyetlen pince sincs gazda nélkül. Mindig élettel teli a hely, nyáron megdolgozzák a szőlőt, télen pedig örülnek a munka eredményének, amelyet gyakran értékesítenek.
A helyi versenyzők elmondták, szalonnájuk, kolbászuk jó minőségű, mert a sertést ők nevelték, saját kukoricán, lucernán, ami házias ízt ad a húsnak.
Bántó Zoltán polgármester kiemelte, bár még csak versenynek tekinthető a rendezvény, jövőre és idővel fesztivállá alakulhat. A bicikliverseny és a szalonnafesztivál után a következő terv egy falumúzeum létrehozása. „Megvásároltuk a település legrégebbi házát, amit falumúzeumként népszerűsítenénk, és Szilágysámsont a 12 turisztikai célpont, útvonal soraiba szeretnénk bejuttatni. Miért ne lehetne itt falun is egy olyan hely, ahol jól érzi magát a vendég? Ez a fesztivál is baráti beszélgetésekre ad lehetőséget, egymásra találnak a gazdák, jól érzik magukat, bort kóstolnak. Délután hagyományos farsangi mulatság, táncház lesz, amelyre a környékről 150 néptáncos jön. Zenél a Tokos zenekar Kolozsvárról, a debreceni népi együttes és az Ördögtérgye táncegyüttes. Hagyományőrző farsangi mulatság pedig itt nincs hagyományos ételek, tepertős pogácsa, és csuri málé nélkül, amit levesként szolgálnak fel. Ha bejössz Szilágysámsonba, nem találsz olyan családot, ahol ne lenne ilyen étel télen” – mondta a polgármester.
Seres Dénes parlamenti képviselő a rendezvényről elmondta, értékelte a háztáji disznóból készült termékeket, melyek egészségesebbek, mint az üzletből vásároltak. Mindenkit arra biztatott, hogy neveljen disznót és jövőre még többen jöjjenek el a versenyre, hiszen az idei fesztivál a faluturizmus egyik alapja lesz Sámsonban.
CSAK SAJÁT