FRISSÍTVE – Rémségek otthonai: lemondott az Ilfov megyei közegészségügyi hivatal igazgatója
Felmondott az Ilfov megyei közegészségügyi hivatal igazgatója az idősotthonokban feltárt rémségeket követően. Teodor Gabriel Negulescu a Hotnews-nak azt mondta, hogy bár lemondott tisztségéről, kötelességét teljesítette, hiszen korábban mindhárom központban tartottak ellenőrzéseket és összesen hét bírságot is kiróttak a rendellenességek miatt. FRISSÍTÉS: Alexandru Rafila egészségügyi miniszter szerint az iratok ellenőrzése helyett át kell térni a valós vizsgálatokra, az idős szermélyek ellátására pedig tesztprogramot tervez. FRISSÍTÉS: Marius Budăi munkaügyi miniszter törvénymódosítást helyezett kilátásba.
Az intézményvezető azt is hozzátette, hogy mielőtt távozna, még gondoskodni fog arról, hogy a három otthonból kimentett nyugdíjasokat más otthonokban helyezzék el.
Ez volt az első lemondás ebben a horrorisztikus ügyben; a fogyatékkal élő személyek jogait védő országos hatóság elnökét, Mihai Tomescut és alelnökét, Adela Crăciunt, mint ismeretes, Marcel Ciolacu kormányfő kérésére menesztették, ugyanakkor az érintett otthonokat működtető alapítvány korábbi vezetőségi tagja a nyomozás idejére felfüggesztette tanácsadói tevékenységét Gabriela Firea családügyi miniszter kabinettjében, Bukarest harmadik kerületének polgármestere, Robert Negoiță pedig a kerületi szociális és gyermekvédelmi igazgatóság vezetőjét függesztette fel a tisztségből.
Hétvégén, mint ismeretes, Alexandru Rafila egészségügyi miniszter azt mondta, hogy bár a közegészségügyi ellenőrök tartottak vizsgálatot az érintett otthonokban, nem állapítottak meg problémákat. Már akkor jelezte, hogy a történtek miatt hétfőn egyeztet a területi közegészségügyi hivatal vezetőjével, azt akarta kideríteni, hogy miért nem reagált arra, hogy ezen otthonokban kínozták az időseket. A tárcavezető azt gyanítja, hogy a vizsgálati jelentőségeket meghamisították, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy ezt a nyomozóhatóságnak kell kiderítenie és bizonyítania.
FRISSÍTÉS: Rafila hétfő koradélután sajtótájékoztatón jelezte, hogy az érintett három Ilfov megyei idősotthont ellenőrizték a közegészségügyi hivatal illetékesei, és csak olyan kisebb kihágásokat állapítottak meg, mint például, hogy nem megfelelően tárolták a szennyest. Kiemelte, a hétfőn lemondott Negulescu ideiglenesen vezette a hivatalt, a továbbiakban viszont kiírják a versenyvizsgát a tisztség betöltésére.
A problémát viszont szerint azt jelenti, hogy az ellenőrzések legtöbbször csak az iratok vizsgálatát jelentik a valós tények helyett. „Romániában is át kell térnünk a valós ellenőrzésekre” – hangsúlyozta Rafila, aki szerint összehangolt és szervezett vizsgálatokra lenne szükség, hogy előrelépés történjen.
Megjegyezte azt is, hogy szeretne egy olyan tesztprogramot indítani, amely révén a hasonló helyzetben lévő idős embereket a pszichiátriai kórházak külső szakosztályaként működő központokban ápolják. „Ezeknek a beteg embereknek egészségügyi ellátásra van szükség, biztosítanunk kell azt, hogy azt megkapják” – mondta az egészségügyi miniszter.
FRISSÍTÉS: Marius Budăi munkaügyi miniszter a civil szervezetekkel folytatott egyeztetéseket követően hétfő este azt mondta, hogy a kormány nyitott és átlátható eljárást biztosít majd ahhoz, hogy kiválasszák a szociális szolgáltatások ellenőrzésében részt vevő szervezeteket - számolt be a Digi24. Ugyanakkor törvénymódosításra is számítani kell: a szociális szolgáltatásokra vonatkozó jogszabálymódosításokat már szeptemberben megtárgyalhatják a parlamentben, de további két törvénymódosítások is dolgozni fognak, hogy az Ilfov megyei idősotthonokban feltárt rémségekhez hasonló esetek ne fordulhassanak elő.
Ismeretes, hogy a hatóságok múlt héten mintegy száz idős személyt menekítettek ki három Ilfov megyei idősotthonból, ahol embertelen módon bántak velük. A rémségeket először a sajtó tárta fel, még februárban. A belügyminisztérium szerint már évek óta nyomoztak az ügyben de, hogy a későbbiekben a vádirat is megállja a helyét, nem hamarkodhatták el a közbelépést. Az ügyben vizsgálatok zajlanak, kérdéses ugyanis, hogy hogyan fordulhatott elő és ki a felelős azért, hogy hónapokon át tucatnyi idős, magatehetetlen embert kínozhattak, éheztethettek és megalázhattak olyan központokban, amelyek papíron hivatalosan működtek, szerződésben álltak állami intézményekkel és elviekben ellenőrizni is kellett volna azokat.