Népszámlálás: nyílt levélben szólítják meg a városi magyarokat
Javában zajlik a romániai népszámlálás és lakásösszeírás online szakasza. Az eddigi adatok alapján a városi lakosság kisebb mértékben vett részt az internetes önkitöltésben. Ez érvényes a magyar nemzetiségű városi lakosságra is.
Nagyvárosokban és a vonzáskörzetükbe tartozó településeken azért kiemelten fontos részt venni az online önkitöltésben, mert a második szakaszban, a május végén kezdődő hagyományos összeírás során nagy a kockázata annak, hogy a számlálóbiztosok nem jutnak el mindenkihez. Ez történt a 2011-es népszámláláson is, akkor a városi népesség mintegy nyolc százalékát adminisztratív nyilvántartásokból pótolták ki. Az így „beemelt” személyeknek viszont nem azonosítható be az etnikuma, anyanyelve, felekezeti hovatartozása - emelte ki a városi lakosságnak címzett nyílt levelében a Népszámlálás.ro csapata.
Hozzátették: „Versenyben vagyunk. Mivel a nemzetiségi arányokat csak azokból számolják, akik személyesen válaszoltak a kérdőívre, így egy jó magyar részvétellel etnikai, anyanyelvi, felekezeti súlyunkat megtarthatjuk, vagy akár növelhetjük egy-egy településen.”
A népszámláláson való részvétel állampolgári kötelesség, ugyanakkor egyéni és közösségi haszonnal is jár. Azok a családtagok, akik dolgoznak, fizetett szabadnapot igényelhetnek, amennyiben van érvényesen kitöltött kérdőívük, nyomatékosítják a nyílt levélben. Másrészt – identitásuk vállalásával és rögzítésével – hozzájárulnak ahhoz, hogy a magyar közösség erejét felmutassák. „Ettől függ a kisebbségi jogok érvényesülése, illetve az oktatási, kulturális, egyházi intézményrendszerek jövőbeni működése. Nem mindegy, hogy Kolozsváron lesz-e 15 százalék magyar, Nagyváradon sikerül-e 20 százalék felett maradni, Marosvásárhelyen megközelíthető-e az 50 vagy Szatmárnémetiben a 40 százalék. De ugyanígy kiemelten fontos Brassó, Temesvár, Arad, Nagybánya, Zilah, Szászrégen, Segesvár, vagy éppen Sepsiszentgyörgy és Csíkszereda magyar lakosainak részvétele is az online szakaszban."
Kapcsolódó
„Azokat, akik jártasak az internet világában, arra kérjük, hogy vegyenek részt az online kitöltésben, és segítsenek ebben rokonaiknak, közeli ismerőseiknek is. Akik kevésbé boldogulnak a világhálón, keressék fel a települési összeírópontokat, ahol számlálóbiztos segíti a válaszadást. Bármilyen módszerrel is válaszolnánk, figyeljünk arra, hogy minden családtagunkat regisztráljuk, és csak akkor zárjuk le a kérdőívet, miután helyesen töltöttük ki az etnikumra, anyanyelvre, felekezeti hovatartozásra vonatkozó három kérdést. Bátran igényeljen segítséget a 0371 900 172 telefonos tudakozón vagy a Népszámlálás.ro honlapon, ahol szakértőink válaszolnak” – nyomatékosítják a magyar nyelvű tájékoztatási kampány szervezői.
CSAK SAJÁT