Így segítik a népszámlálást Marosvásárhelyen
Marosvásárhely önkormányzata igyekszik segíteni az embereknek, hogy a hétfőn elkezdődött népszámlálás megfelelőképpen lezajlodjék: összeíró pontokat hoztak létre.
A Marosvásárhelyen kialakított központok hétfő reggel megnyitottak, a város önkormányzata pedig rácsatlakozott a kommunikációs kampányra, amely a következő időszakban még bővül – nyilatkozta a Maszol megkeresésére Gáspár Botond, a népszámlálás marosvásárhelyi koordinátora. Mint fogalmazott, a legfontosabb üzeneteket a város különböző pontjain nemcsak plakátokkal, óriásbannerekkel vagy az összeíró pontoknál igyekeznek népszerűsíteni, hanem a média segítségével, hirdetésekkel, Facebook-bejegyzésekkel próbálják erősíteni.
Május 15-éig van lehetőség az úgynevezett online önkitöltésre, az űrlapok egyéni kitöltésére az interneten. Aki nem mozog otthonosan az online világban, a marosvásárhelyi polgármesteri hivatal kilenc összeíró pontjának egyikén segítenek a kitöltésben.
Az összeíró pontok a következő helyszíneken találhatók:
- a Tudor lakónegyedben, a Gyémánt piacnál, az adóhivatal kirendelt fiókjánál;
- a Egyesülés (Unirii) lakónegyedben, a Napi piacon egy modern, berendezett konténerben;
- a Hideg-völgyben, a helyi rendőrőrs székházában;
- a Maros Művészegyüttes székhelyén a Kövesdombon;
- a Központban, az Avram Iancu Líceum egykori bentlakásában, ahol később a Marosvásárhelyi Népfőiskola Tudományegyetem működött;
- a Cornișa negyedben, az Ifjúsági Házban;
- a November 7. negyedben, a Napi piacon szintén az üzletsoron egy kijelölt, kiplakátolt helyszínen;
- a Kárpátok sétányán, a megyei könyvtárban;
- a Szabadság utcai Ady negyedben, az Aurel Pleșu volt sofőriskola hátsó épületében.
Az összeíró pontok 8–12 és 16–20 óra között tartanak nyitva – részletezte Gáspár Botond. Hozzátette, egyelőre nem működik mindig megfelelőképpen a statisztikai hivatal népszámlálásra szánt oldalán technikai problémák adódtak, de információi szerint az Országos Statisztikai Hivatal szakemberei igyekeznek ezt a legrövidebb időn belül kiküszöbölni. Hangsúlyozta, a város önkormányzata segíti a népszámlálási folyamatot, de az Országos Statisztikai Hivatal a felelős az összeírás folyamatáért.
A népszámlálás marosvásárhelyi koordinátora kijelentette, remélhetőleg a felmerülő nehézségek nagyon rövid időn belül kiküszöbölhetők, és jövő hét elején már nem lesznek fennakadások a rendszerben. A kitöltést segítők számát illetően Gáspár Botond közölte: ezt az Országos Statisztikai Hivatal határozta meg a 2021-es lakossági adatok alapján. Marosvásárhelyen 14 kitöltést segítő személyt szerződött a polgármesteri hivatal.
Az összeíró pontok felállítása azt a célt is szolgálja, hogy minél közelebb kerüljön az önkormányzat a lakossághoz, az emberek igényeinek minél jobban feleljen meg. Tervben van még öt összeíró pont létrehozása, hogy amennyiben beindul a rendszer és a lakosság is jobban igénybe veszi ezeket, sikeresen helyt tudjon állni az önkormányzat a rábízott feladatban.
Mobil központokkal is készül a városháza annak érdekében, hogy a későbbiekben még inkább tudjanak segíteni az összeírási folyamatban. Ami a magyar nyelvet illeti, az országos módszertan előírja, hogy bármely kisebbségnek, amely egy bizonyos százalékot meghalad egy adott településen, biztosítani kell egy olyan összeírást segítő személyt, aki beszéli a nyelvet, ezért a marosvásárhelyi önkormányzat olyan személyeket szerződtetett akik román, magyar de akár roma nyelven is tudnak beszélni – zárta ismertetőjét Gáspár Botond.
CSAK SAJÁT