Sokan hibásan, ezért érvénytelenül töltik ki a népszámlálási kérdőíveket otthon

Közel négy hete kezdődött a népszámlálás első, önkitöltős szakasza és országos szinten a lakosság 11,3 százaléka már online kitöltötte a kérdőíveket. Az Országos Statisztikai Hivatal arra számít, hogy május 15-ig a közel 19,1 milliós lakosság 40 százaléka saját maga kitölti a kérdőíveket.

Sepsiszentgyörgy polgármestere, Antal Árpád csütörtöki sajtótájékoztatóján arról számolt be, hogy Kovászna megye 12,7 százalékkal az országos átlag fölött van, Sepsiszentgyörgyön pedig a lakosság 15,6 százaléka online kitöltötte már a népszámlálási kérdőíveket.

Az otthon kitöltött kérdőívek inkább elhibázottak

Antal Árpád arról számolt be, hogy a statisztikai hivatal jelentése szerint az otthon, segítség nélküli kitöltés esetében magasabb az elhibázott kérdőívek száma, mint az összeíró pontoknál kitöltöttek esetében. Ugyanakkor az otthoni kitöltés hosszabb időt vesz fel, mintha segítséget igényelnének, hiszen azok, akik az önkitöltést segítő pontoknál dolgoznak, már rutinosak.Antal Árpád polgármester | Fotó: Kovács Zsolt

Az elöljáró arra hívta fel a figyelmet, hogy a munkahelyi szabadnap jár függetlenül attól, hogy legkésőbb május 15-ig otthon vagy összeíró pontoknál töltik ki a kérdőíveket. Antal Árpád szerint, aki hibásan töltötte ki a kérdőívet és a rendszer azt nem tudja érvényesíteni, egyrészt nem jár érte a szabadnap, mert nem tudják letölteni az erről szóló igazolást, másrészt a népszámlálás második fordulójában várhatóan a számlálóbiztosok felkeresik az érintettet otthonában, hogy pótolják a hibásan kitöltött kérdőív adatait.  

Meredek tévhitek keringenek a népszámlálásról

A szociológus végzettségű sepsiszentgyörgyi polgármester leszögezte: a népszámlálási kérdőíven megadott adatokat kizárólag statisztikai célokra használják fel, például a korábbi népszámlálási adatokkal összehasonlítva megvizsgálják többek között, hogy milyen demográfiai folyamatok zajlanak az országban vagy miként változtak a lakhatási körülmények, milyen típusú infrastruktúra fejlődött az elmúlt években. Emellett a begyűjtött statisztikai adatokat összehasonlítják más országok hasonló adataival vagy régiókat, megyéket és településeket egymással.

Fotó: Agerpres

Antal Árpád rámutatott, hogy sok tévhit kering a népszámlálásról. Például egyesek – főként a határmenti Máramaros megyében – visszautasítják a kérdőív kitöltését, mert elterjedt közöttük, hogy azért kérdeznek rá a szobák számára, mert fel akarják mérni, hogy hány ukrajnai menekültet lehet beköltöztetni hozzájuk. Az elöljáró leszögezte: a népszámlálásnak semmi köze nincs a menekültek befogadásához, ahogyan az sem igaz, hogy az adóhatóságot értesítenék, ha valaki nem jelentette, hogy bérbe van adva a lakása. Ugyanakkor a népszámlálási kérdőívek kitöltése kötelező és büntetést kockáztat az, aki ezt megtagadja, hívta fel a figyelmet a polgármester.

Sepsiszentgyörgyön 14 összeíró ponthoz várják a lakosságot

Sepsiszentgyörgy önkormányzata a következő napokban kétnyelvű, tájékoztató jellegű plakátokat függeszt ki a lépcsőházak bejáratához, amelyeken feltüntetik az illető tömbházhoz legközelebb eső összeíró pontokat. A háromszéki megyeszékhelyen 14 ilyen segítőpontot hoztak létre, ezek helyszínei az érdeklődés függvényében változhatnak, mondta a polgármester.

Hozzátette: arra kéri azokat, akik otthon töltik ki a kérdőívet, hogy a folyamatot kezdjék a www.nepszamlalas.ro honlapon, ahol kitöltés előtt egy oktatóvideót is találnak a kitöltés folyamatáról. Ha valaki mégis elakadna, akkor az RMDSZ munkatársai segítenek minden kérdésben hétköznapokon 9–23 óra között a 0371 900 172-es telefonszámon.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?