Nemcsak béremelést, hanem a GDP 0,9 százalékát kérik kultúrára az ágazat szakszervezetei
A Kulturális és Sajtószakszervezetek Országos Szövetsége hétfőn üdvözölte a kért béremelésekről szóló sürgősségi rendelettervezet közvitára bocsátását, de felhívja a kulturális minisztérium figyelmét, hogy a múzeumi és könyvtári dolgozók követeléseinek listáján nem csak a fizetésemelés szerepel.
A Kulturális és Sajtószakszervezetek Országos Szövetsége közölte, hogy tagjainak erőfeszítése, az intézményvezetők támogatása kezdi meghozni a gyümölcsét, ugyanis a kulturális tárca közvitára bocsátotta pénteken a várva várt béremelésekről szóló sürgősségirendelet-tervezetet, írja az Agerpres. A szakszervezet szerint azonban még nem dőlhetnek hátra.
„A szakszervezeti szövetség tagjai üdvözlik a kulturális minisztérium lépését, de fenntartják a jogot, hogy a rendeletnek a Hivatalos Közlönyben való közzétételéig szkeptikusak maradjanak. Ez természetes, hiszen nem minden javaslat emelkedik törvényerőre, vagy marad meg az eredetileg megfogalmazott formában. Ezért a tiltakozó akciók a tervek szerint folytatódnak” – olvasható a közleményben.
A Kulturális és Sajtószakszervezetek Országos Szövetsége hangsúlyozza, hogy a követelések között van a munkakörülmények javítása, a jelenleg befagyasztott állások meghirdetése és új munkaerő alkalmazása, az ágazati kollektív munkaszerződés megkötése, a béregyenlőtlenségek korrigálása. Követelik továbbá, hogy a GDP legalább 0,9 százalékát kitevő költségvetést különítsenek el a kulturális ágazat számára.
Mint írtuk, a múzeumi és könyvtári dolgozók április elején japán sztrájkba kezdtek elsősorban a bérezésük miatt. Az eredeti ütemterv szerint május második felében kirobbantják az általános sztrájkot, ha addig nem orvosolják a követeléseiket, ezzel párhuzamosan a múzeumok világnapján és a Múzeumok Éjszakáján tiltakozó demonstrációkat szerveznek.
CSAK SAJÁT