Nem találják a segesvári szemétlerakó tüzeinek okozóit
Segesvár Polgármesteri Hivatala, a környezetőrség valamint a Maros Megyei Környezetvédelmi Ügynökség szerint a Segesvár melletti regionális szemétlerakóban több ízben kialakult tüzek miatti felelősség a telep üzemeltetőjéé, a Schuster Ecosalé, amelynek vezetősége azonban kijelentette, hogy már nincs környezetvédelmi engedélye, így nem tudnak beavatkozni a helyszínen.
„Több mint három éve ismételten kigyullad a szemétlerakó egyik gödre, csak idén húsznál is több tüzet regisztráltak a hatóságok, és ezek közül három 245 óránál is tovább tartott” – nyilatkozta a sajtónak Adrian Bloj, a Maros Megyei Katasztrófavédelmi Felügyelőség szóvivője.
Hozzátette, nagyon sok esetben hatalmas, mérgező füst keletkezett a tüzek környékén és a tűzoltóknak gyakran kellett több órán át küzdeniük a tüzek eloltásával.
„Augusztus 20-án lejárt a cég környezetvédelmi engedélye, így a hulladéklerakóért már nem felelős, és nem is köteles gázgyűjtőket építeni” – jelentette ki Maria Strava, a Schuster Ecosal menedzsere. Állítása szerint a tüzeket szándékosan okozták, a cég viszont – mint fogalmazott – nem tud közbelépni azok megfékezése érdekében.
A Maros Megyei Környezetőrség állítása szerint a cég környezetvédelmi engedély hiányában is köteles felügyelni a szeméttelepet. Eredetileg a Nagyszebeni Regionális Környezetvédelmi Ügynökség adta ki a környezetvédelmi engedélyt a hulladéklerakó megépítésére, anélkül, hogy kötelezettséget vállalt volna biogázgyűjtő és -felhasználó üzem építésére. Eközben a cég a Maros Megyei Környezetőrség kérésére kérte a környezetvédelmi megállapodás felülvizsgálatát. A döntés értelmében a biogáz feldolgozására használt üzem megépítésének határideje 2021 novembere volt.
„Arra kértük a céget, hogy bizonyos elmaradt beruházásokat fejezzenek be, javítsanak tevékenységükön. Nem akartuk a cég környezetvédelmi engedélyét megszüntetni, de az elvárt változtatások, befektetések nem történtek meg, ezért nem volt más választásunk”– közölte a sajtó képviselőivel Székely Annamária, a környezetőrség vezetője.
Hozzátette, a cég ugyan kért engedélyt a biogáz üzem létrehozására, de a dokumentumot még nem adták ki.
„A helyzet orvoslása érdekében a szemétlerakó első három gödrét be kell zárni, a negyediket pedig meg kell nyitni” – jelentette ki Iulian Sârbu, Segesvár polgármestere.
Addig, amíg az első három gödröt nem zárják be véglegesen és a gödrökben összegyűlt gáz helyzete nem oldódik meg, addig nem lesz előrelépés a helyzet ésszerű megoldása érdekében. Mint mondta, a segesvári hulladéklerakó korszerűsítéséhez európai forrásokra van szükség, ennek érdekében tárgyalásokat kezdeményezett Tánczos Barna környezetvédelmi miniszterrel.
CSAK SAJÁT