Nem kímélte a pszichológus az elnökjelölteket - Milyen ember valójában George Simion?

Felmérések szerint a románok egy erős elnököt szeretnének. Gabriel Diaconu pszichológus a második fordulóba való bejutásra esélyes öt államfőjelöltet elemezte. 

Marcel Ciolacu miniszterelnököt, a Szociáldemokrata Párt (PSD) vezetőjét egy olyan rugalmas és pragmatikus politikusnak tartja a szakértő, aki képes megbirkózni a román politika kihívásaival. „Ciolacu azon politikusok közé tartozik, akik alaposan mérlegelik a kialakult helyzeteket. Tudta, mikor kell megszólalni, de még inkább, hogy mikor kell hallgatni” – idézte az Adevărul Gabriel Diaconut. A pszichológus szerint ezek a képességek versenyelőnyt jelentenek a PSD államfőjelöltjének. 

Ciolacunak hátrány, hogy PSD-s 

A szakértő úgy látja, Ciolacu figyelemre méltó képességgel rendelkezik a gyors reagálásokhoz válsághelyzetekben. Példaként a crevediai incidens kezelését említette. Úgy látja, ez az aktív hozzáállás a társadalmi problémák kezeléséhez erősíti a felelős és elkötelezett vezetői képét. A problémák között említette Diaconu, hogy a szavazók PSD-s volta miatt büntetni fogják. Ráadásul nem nevezhető reformista politikusnak. 

Nicolae Ciucă, a Nemzeti Liberális Párt vezetőjét és államfőjelöltjét egy „összetett” politikusmak tartja a pszichológus, aki „képes alkalmazkodni a román politikai élet kihívásaihoz”. Szerinte a nyugalmazott tábornok gyors reagálási képessége mutatott a Romániát érintő válságok esetében, például a Ukrajnából érkező menekültek ügyében. „A kommunikációja nem segítette, de a mimikája, gesztusai sem” – állítja Diaconu. A szakértő szerint Nicolae Ciucă legnagyobb sebezhetősége a zavartsága, ami még a saját pártján belül is hátrányt jelent. 

A választási plakátokon minden jelölt tökéletesnek tűnik Fotó: Pataky István

George Simiont a román politika ellentmondásos alakjaként jellemezte Gabriel Diaconu. Úgy látja a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke is jól mozog a politikában, aki nemcsak beszédeivel, hanem sokszor teátrális nyilvános megjelenéseivel is sikerült felhívnia magára a figyelmet. Megemlítette: közeli ismerősei King Joffrey-ként becézik, az ironikus gúnynév nemcsak excentrikus karakterét, hanem ellentmondásos természetét is tükrözi. Diaconu szeirnt George Simion legerősebb jellemzője a cinizmus. „Ő, mint fizikai személy, mégis egy félénk, langyos figura” – fogalmazott a pszichológus a politikus közönség előtti imázsa és belső félelmei közötti kontrasztra utalva. Úgy látja, az AUR-vezér fontos szerepet játszik a román politikai térképen, ráirányítja a figyelmet egy jelentős népességcsoport problémáira és frusztrációira.

Elena Lasconiról Diaconu azt állítja, hogy „gyilkos ösztöne van,” ami előnyös lehet a román politikában, ahol az ilyen nőket egyre inkább értékelik. Úgy látja, a Mentsétek meg Romániát Szövetség államfőjelöltjére „a fiatalok fognak szavazni”, mivel „rezonál” a fiatal generáció tagjaival, akik azonosulni tudnak kommunikációs stílusával, optimista ígéreteivel.  Diaconu szerint Lasconinak ugyanakkor nincs esélye arra, hogy elnök legyen, de egy szép eredmény érhet el. 

Geoană egy beteljesületlen politikai figura

A Mircea Geoanăt illeti, a pszichológus arra emlékeztet, hogy bár korábban fiatal politikusként tűnt fel, lenyűgöző mosollyal és tele optimizmussal, azaz a „jövőből érkezett”, egy olyan családból származik, amely mély gyökerekkel kapcsolódik a kommunista hatalmi struktúrákhoz. „Diplomáciai karrierje a megnyerő stílus és az ügyesség jegyében telt, az Egyesült Államokban eltöltött idő pedig nemzetközi elismerést hozott számára” – fogalmazott a szakértő, aki szerint marad a kérdés: hogyan sikerült ilyen magasra jutnia? Gabriel Diaconu úgy látja, a miután visszatért a belpolitikába, Geoană jelentős nehézségekbe ütközött. „Bár ragyogó diplomáciai pályafutása volt, a belpolitikában minden választáson kudarcot vallott” – hangsúlyozta. Szerinte Geoană egy beteljesületlen politikai figura, akit gyakran saját imázsa foglyaként emlegetnek. 

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?