Cseke Attila: A magyarországi támogatás hasonló a Moldovának nyújtott román segítséghez

Az erdélyi magyarok számára biztosított magyarországi támogatások hasonlóak azokhoz, amelyeket Románia nyújt a Moldovai Köztársaságban élő románoknak - mondta Cseke Attila szenátor a TVR 1 hétfői műsorában.

A volt fejlesztési minisztert arról is megkérdezték, hogy Kelemen Hunor az európai irányt képviselné államfőként, figyelembe véve az RMDSZ és az Orbán Viktor vezette magyar kormánya közötti kapcsolatokat. „Az RMDSZ volt az első parlamenti alakulat az 1990-es években, amely kijelentette, hogy Románia helye az EU-ban van, és lelkes támogatója volt Románia EU- és NATO-csatlakozásának. Minden nyilatkozat, úgy Kelemen Hunor, mint a többi RMDSZ-politikus részéről ezt az irányt képviseli" - fogalmazott Cseke Attila.  

Cseke Attila: A támogatások Románia területére érkeznek, a helyi közösségeket gazdagítják Fotó: Cseke Attila Facebook oldala

Ami a magyarországi anyagi támogatásokat illeti, a szenátor elmondta:  azok hasonlóak, néha szinte azonosak azzal, amit Románia nyújt a Moldovai Köztársaságban élő románoknak. „Nincs semmi törvénytelen  vagy erkölcstelen ebben. A román nemzet, Románia mint ország, különböző támogatási programokon keresztül pénzügyi segítséget nyújt a Moldovai Köztársaságban élő románoknak. Ezt mi, az RMDSZ, támogatjuk, hiszen ez egy jó ügy” - hangsúlyozta a volt tárcavezető. Mint fogalmazott, ugyanez igaz azokra a támogatásokra, amelyeket Magyarország nyújt a magyar közösség javára. „Ezek a támogatások Románia területére érkeznek, a helyi közösségeket gazdagítják" – mondta a politikus. 

Kérdésre válaszolva Cseke Attila arról is beszélt, hogy egy Moldova elleni esetleges orosz agresszió esetén Romániának sürgősen konzultálnia kellene a NATO-szövetségesekkel, majd logisztikai és pénzügyi támogatást kellene nyújtania. „A NATO egy védelmi katonai szervezet, amelynek egyik fontos alapelve, hogy amikor egy tagállamot támadás ér, minden más ország segítségére siet. Szigorúan jogi szempontból, mivel NATO-tagok vagyunk, két dolgot lehet tenni: sürgős konzultációt kell folytatni a NATO struktúráival, hogy megvizsgáljuk a lehetőségeinket egy olyan állam támogatására, ahol a román nemzet egy jelentős része él, majd azt tehetjük, amit ma néhány NATO-tagállam nyújt Ukrajnának, vagyis logisztikai és pénzügyi támogatást nyújtunk” - mondta az RMDSZ politikusa. Hozzátette: ami a katonai támogatást illeti, ezt a NATO-tagsággal összhangban kell kezelni, és az szövetség struktúráin belül kell megvitatni.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

Kapcsolódók

Kimaradt?