banner_qpmMZsMg_970x250 eurotrans.webp
banner_PT5K3wNG_728x90 eurotrans.webp
banner_kNLLfvE0_300x250 eurotrans.webp

Kelemen Hunor befolyásolhatja az elnökválasztás végeredményét? 

Kelemen Hunor államfőjelöltsége - a többi indulóval ellentétben - nem az ő személyéről szól, hanem arról, hogy minél több magyart meggyőzzön a támogatásáról, majd befolyásolhassa az elnökválasztás végeredményét - írja a Deutsche Welle román nyelvű portálján írt elemzésében Sabina Fati. Az egyik legismertebb román publicista szerint a magyar jelölt azt a jelöltet fogja támogatni a második fordulóban, aki garantálja az RMDSZ kormányra jutását.

Lehet-e rangsort felállítani az érdemek alapján a romániai elnökjelöltek között? Mi különbözteti meg őket? A tanulmányaik, a tisztességük, a kommunikációs képességük, az általuk vállalt programok, az általuk képviselt elképzelések, a politikai befolyásuk, vagy a közvélemény-kutatásokban elért eredményeik?" - ezzel a kérdéssel kezdi cikkét Sabina Fati.  

Mint írja, már most vita zajlik Kelemen Hunorról, akit néhány fontos román elemző a legjobb jelöltnek tart, s azt is közölte, hogy őrá szavaz, mások ugyanakkor putyinistaként bélyegzik, mint Diana Șoșoacát vagy George Simiont. Miért ő a főszereplő ebben a vitában, miközben egy kisebbségi párt vezetője, aki elsősorban azért indul az elnöki posztért, hogy mozgósítsa a magyar szavazókat? Talán azért, mert a többi esélyes jelölt színvonala nagyon alacsony, és egyikük sem állná meg a helyét egy szemtől szembe való vitában Kelemen Hunorral?” - fogalmaz a Deutsche Welle szerzője.

Ciolacu akkor lett főszereplő, amikor elárulta a főnökét

Sabina Fati ezt követően sorra veszi az esélyes jelölteket. Marcel Ciolacuról azt írja hogy akkor vált fontos szereplővé, amikor elárulta a pártbéli főnökét és barátját, s átállt a Dragnea-ellenes táborba, amely éppen erősödőben volt. A legutóbbi kongresszusokon Marcel Ciolacu egyedül indult, mert bár sokan vannak a PSD-ben, akik megvetik őt, egyelőre senki sem mer nyílt ellenállást tanúsítani, félve a büntetéstől” - áll a cikkben. A szerző iskolázatlan, kétes múltú embernek nevezi a szociáldemokrata államfőjelöltet. 

Mircea Geoanăról azt írja, hogy ,többek között egy nagy, revansista csoport támogatja a PSD-ből, amelyet a párt jelenlegi politikájával elégedetlen és marginalizált szociáldemokraták alkotnak, közülük néhányukat korrupciós perekben ítéltek el, vagy börtönben voltak”. Szerinte ezek az egykoron vezető pozícióban lévő politikusok befolyással és pénzzel rendelkeznek,  közvetlenül vagy politikai örököseik révén támogatják Geoanát, abban a reményben, hogy később átvehetik a pártot: arra számítanak, hogy a 2005 és 2010 közötti szociáldemokrata vezető kellemetlen múltját elrejthetik a NATO-ban betöltött pozíciójának súlya alatt”. Fati ugyanakkor megjegyzi:  Geoană nyilvános szereplései egyelőre ártanak neki, nehezen korrigálható  hibákat követ el. 

Sabina Fati szerint az RMDSZ vezetőjének egyértelmű céljai vannak a jelöltséggel Fotó: Kelemen Hunor Facebook oldala

Nicolae Ciucáról azt írja, hogy Klaus Iohannis hozta be a politikába, és ellenfelek nélkül került a Nemzeti Liberális Párt élére. ,A liberálisok Iohannis elnök nyomására feladták a belső versenyt, teljesen alávetve magukat a Cotroceni-palotának. Az Emilia Șercan által feltárt plágium a doktori dolgozatával kapcsolatban továbbra is nyomasztó teher a tábornok számára: az igazságszolgáltatásba való beavatkozás, de leginkább az a tény, hogy a rendszer a tényfeltáró újságíró ellen fordult akkor, amikor ő miniszterelnökként tevékenykedett, nehezen felejthető el” - áll az elemzésben.   

Sabina Fati szerint a másik három jelölttel ellentétben Kelemen Hunornak idejében befejezett tanulmányai vannak, minőségi iskolákban végzett, nem csábították el az állami pénzek, nem kell eltitkolnia a múltját, nem járt vadászni Omar Hayssammal, nem árulta el a pártvezetőjét, és az RMDSZ-ben sem kérdőjelezik meg a helyzetét. ,Emellett vannak ötletei, összefüggően beszél, nincs gondja az összetettebb jelenségek megértésével, nem követ el baklövéseket, magabiztos, és nem akarja eladni Erdélyt” - jegyzi meg többek között a szerző. 

„Stabilitást, egyensúlyt és fejlődést hozott a pártjának”

Azt állítja, hogy a Viktor Orbánnal való kapcsola egy szükségszerűség Kelemen Hunor és az RMDSZ számára. Fati hozzáteszi: „Kelemen azonban soha nem sodródott bele Budapest oroszbarát és Putyin-párti irányvonalába, és igyekezett megőrizni a helyes mértéket”. Úgy látja, a közel 15 év RMDSZ-elnökként túl hosszú időszak, ,de ez stabilitást, egyensúlyt és fejlődést hozott a pártjának”. ,Kelemen Hunor talán olyan elnök lehetne, aki miatt a románoknak nem kellene szégyenkezniük, ugyanakkor tudja, hogy esélytelen” - áll az elemzésben.   

Sabina Fati szerint az RMDSZ vezetőjének egyértelmű céljai vannak a jelöltséggel. ,Ez nem róla szól, hanem arról, hogy minél több magyart mozgósítson a parlamenti választásokra, és befolyásolhassa az elnökválasztás végeredményét. Már bejelentette, hogy a második fordulóban azt a jelöltet fogja támogatni, aki garantálja az RMDSZ kormányra jutását” - zárja cikkét a publicista. 

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

Kapcsolódók

Kimaradt?