Nem értik a szülők és a diákok a Zöld Hét szerepét – Azt hiszik vakáció
A Zöld Hét program szerepét a szülők és a diákok nem értik meg teljesen, „ami ahhoz vezet, hogy tévesen vakációs időszaknak tekintik” – áll a Oktatási Minisztérium által közzétett első kutatási jelentésben, amely a program iskolai megvalósításának módját értékeli.
„A diákok orvosi igazolásokat hoznak, és osztályfőnökként köteles vagy ezeket elfogadni, még akkor is, ha tudod, hogy a diák valójában egy rövid vakáción volt a szüleivel” – mondják a kutatásban részt vevő tanárok. Az is megfogalmazódott: „A végzős osztályok diákjait a szülők nem ösztönözték arra, hogy részt vegyenek az osztály programjaiban, hanem inkább arra, hogy a záróvizsgákra készüljenek.”
A kitöltött kérdőívek között 255 iskolaigazgató, több mint 2 600 tanító és tanár, valamint közel 10 000 diák véleménye szerepel.
Több mint 900 tanár és iskolaigazgató javasolja legalább az egyik program – az Iskola Másként vagy a Zöld Hét – eltörlését, derül ki a „Tanulmány az iskolai év szerkezetének modulokra bontott oktatási szakaszok alapján történő megvalósításának értékeléséről” című kutatásból, amelyet az Országos Oktatáspolitikai és Értékelési Központ (CNPEE) tett közzé.
„Gyakori, hogy a hiányzásokat orvosi bizonylattal igazolják, amelyek valójában nem kapcsolódnak valós egészségügyi problémákhoz. Ezen kívül egyes diákok nem rendelkeznek azzal az anyagi háttérrel, hogy részt tudjanak venni olyan tevékenységeken, amelyek plusz költséggel járnak. A Zöld Hét egybeesik a mezőgazdasági munkák kedvező időszakával, amelyekbe a vidéki diákok egy részét bevonják” – idézi a jelentést az Edupedu.
Továbbá a végzős osztályok diákjait a szülők nem ösztönözték arra, hogy részt vegyenek a Zöld Hét osztályprogramjain, hanem inkább arra, hogy az érettségire vagy az országos felmérő vizsgákra készüljenek – mondják egyes tanárok a kutatáshoz kitöltött kérdőívekben.
A diákok körülbelül ötöde nyilatkozott úgy, hogy azért hiányzott, mert a program idején más iskolán kívüli tevékenységben vett részt, például sportversenyeken vagy különórákon.
A diákok 15%-a mondta, hogy a Zöld Hét bizonyos programjain nem vett részt. Azok közül, akik nem vettek részt a programokon, majdnem a fele személyes, egészségügyi vagy egyéb magánjellegű problémákra hivatkozott, 44%-uk szerint az iskola által kínált programok nem voltak érdekesek. A diákok egy része úgy látja, bizonyos programok „unalmasak, fárasztóak, érdektelenek és értelmetlenek” voltak.
A másik oldalon az igazgatók és tanárok jelezték, hogy bár az iskolák készítenek igényfelmérést a diákok körében a programtervezéshez, a megfelelő finanszírozás hiányában nem tudnak minden igényt és érdeklődési kört figyelembe venni, és nem tudnak sok innovatív, iskolán kívüli programot szervezni.
A program időbeosztásával való összeegyeztethetetlenség – például a vidékről bejáró diákok esetében – szintén probléma volt: körülbelül 17% emiatt nem vett részt minden tevékenységen, mert a Zöld Hét órarendje nem mindig egyezett az iskolai órarenddel.
Egyéb okok, amelyeket a diákok említettek a részleges vagy teljes távolmaradásra (3–6% arányban): a társak okozta kellemetlenségek, anyagi vagy eszközbeli hiányosságok, illetve a választott témák nehézsége.
A kutatást országos reprezentatív mintán, kérdőíves módszerrel végezték, amelyet 2024 novemberében online töltöttek ki VII–VIII. osztályos általános iskolai és IX–XII. osztályos középiskolai diákok, tanítók, osztályfőnökök és iskolavezetők, állami és magán, elméleti és szakmai oktatási intézményekből egyaránt.
CSAK SAJÁT