Tanügyminiszter: nemzetbiztonsági kockázat a funkcionális analfabetizmus – újra kell gondolni a matematika-oktatást
Javasoljanak megoldásokat a középiskolai matematika-oktatás újragondolására, kéri a tanárokat Daniel David tanügyminiszter. Hozzátette, szükség esetén, és ha megfelelő modellt dolgoznak ki, a több számtan-óra bevezetését is elfogadhatónak tartja.
Daniel David szerdán, a diákok számolási készségeiről szóló első országos jelentés bemutatása alkalmával nyilatkozott. Amint megírtuk, ebből az derül ki, hogy a romániai tanulók több mint egyharmadát érinti a számolástudatlanság, 16 százalékuk pedig jelentős számolási nehézségekkel küzd.
„A probléma nem az óraszámmal van, hanem azzal, hogy a jelenlegi modell nem működik” – mondta a szaktárca vezetője. Hozzátette, a nyolcadikosok képességvizsgáját szintén elemezni kell.Nem a mindenáron való változtatás kényszere vezérli, de az eredményeket tekintve egyértelmű, hogy más szerkezetre, más modellre van szükség, idézi a minisztert a Mediafax hírügynökség.
Meglátása szerint, a jelenlegi rendszerben nem megoldás, ha növelik a matematikaórák számát.
A minisztert arról is kérdezték, hogyan lehet változtatni azon, hogy az általános iskola felső tagozatán a diákokat csak a képességvizsgára készítik. Erre válaszolta a minisztert, hogy a vizsgát is újra kell gondolni.
Kilátásba helyezte lemondását
Daniel David úgy véli, hogy nemzetbiztonsági kockázatot jelent, ha az érettségizők közel fele funkcionális analfabéta.
Bejelentette, májusban egy objektív jelentést fog bemutatni a romániai oktatási és kutatási rendszer állapotáról, majd oktatáspolitikákat javasol. Ha ezeket a döntéshozók felvállalják, folytatja a munkát, ellenkező esetben lemond a miniszteri tisztségről.
Kapcsolódó
„Ezt a kérdést, ha még miniszter leszek, az év második felében kell megvitatnunk. Májusban egy nagyon objektív jelentést fogok bemutatni a romániai oktatási és kutatási rendszer állapotáról” – mondta Daniel David.
Felidézte, amikor a középiskolai kerettanterveket közvitára bocsátották, az volt a megállapítása, hogy Romániában „túl sok, rossz és nagyon központosított” az oktatás. Azzal érvelt, hogy nagyon kevés tanár ad át készségeket az oktatás során, a tanintézetek torzítják a valós tevékenységüket, valójában nem segítik a diákokat, és ezért születnek ilyen lehangoló eredmények.
CSAK SAJÁT