Ezt üzeni Daniel David oktatási miniszter a román érettségire készülő magyar diákoknak (INTERJÚ)

Fontos célkitűzésnek tartja a magyar diákok hatékonyabb románoktatását, a nyelvi táborokat és cserediák-programokat, jobb román nyelv és irodalom tantervet és tankönyvet ígér, elkötelezett a diákok tehermentesítése mellett, és van egy jó tanácsa a román érettségire készülő magyar diákoknak – ezekről beszélt többek között Daniel David oktatási miniszter a Maszolnak adott interjúban.

– Mit érdemes tudni az új középiskolai kerettanterv-javaslatokról, mikortól lennének érvényesek? Mikor lesznek új tankönyvek? 

– Március 6-áig javasoltuk közvitára a kerettantervek tervezetét. Ezt követően – ha sikerül egy végleges, széles körben elfogadott formát találnunk – májusban elfogadom azt. Ha nem, akkor újrakezdjük a folyamatot! A kerettantervekben van egy kötelező közös törzs minden középiskola-típusnak – elméleti-, szaklíceum és technológiai líceum – a standard alaptanterv klasszikus tantárgyaival. Van továbbá egy szakirányú alaptanterv: itt bizonyos tantárgyak nagyobb hangsúlyt kapnak a szaknak megfelelően (a minisztérium vagy az iskola döntése alapján), valamint van egy, a tanuló rendelkezésére álló alaptanterv az iskola kínálata alapján. Utóbbi esetében az oktatási intézmény javaslatot tesz, a tanuló pedig személyes érdeklődésének megfelelően választ. Például vannak az egészséges életmóddal, az önismerettel és az önszabályozással, a vállalkozói szellemmel kapcsolatos javaslataink, általánosságban hangsúlyt fektetve a gyermekek védelmére az áltudományos ismeretekkel szemben. Ily módon fenntartjuk az egyensúlyt a minisztérium előírásai, valamint az iskolák és a diákok javaslattevési és választási szabadsága között. Mindezek elfogadása után következhetnek az új tantervek, az új tankönyvek és a tanárok képzése.

Daniel David tanügyminiszter | Fotó forrása: UBB/Facebook

– Arról is beszélt egy interjúban nemrég, hogy folytatódik az iskolák felszerelése, mire kell itt gondolnunk?

– Befektetünk az ország iskoláiba, az informatikai laboratóriumokat felszereljük – ez is a közös alaptanterv egyik kötelező tárgya –, javítjuk az infrastruktúrát, tananyagokkal látjuk el az intézményeket, így törekedve az ösztönző oktatási környezet kialakítására.

– Azt is javasolta, hogy a tanárok olyan módszereket alkalmazzanak, amelyekkel vonzóvá teszik a tananyagot, bevonják a tanulókat, ennek érdekében képzéseket is szerveznének a nekik. Milyen módszerekkel sikerülhet megnyerni a diákokat? Mikor lennének az említett képzések?

Olyan módszerekkel lehet bevonni a diákokat, amelyek hatékonyan adják át a készségeket anélkül, hogy közben untatnák őket. Érdekes és hasznos tartalmak tanításával, figyelemfelkeltő módszerek és motiváló tankönyvek segítségével lehetséges a diákok bevonása. Az új tanterveknek megfelelően a tanárok képzése 2025 vége felé kezdődik. 

Úgy kell oktatni, hogy érdekelje a diákot a tananyag. | Fotó: Pexels

– Sok szó esik az iskolások túlterheltségéről, arról, hogy túl sok órájuk van, túl sok a házi feladat. Terveznek-e valamilyen változtatást ebben a tekintetben: az órák számának vagy a házi feladatok mennyiségének csökkentését?

– A túlterheltséget – a diákok számára vagy a szak szempontjából kevésbé fontosnak tartott – tantárgyak/órák számával lehet szabályozni, de a tantervvel is. Például az óra és a lecke helyett akár az idő 20-25 százalékát is felzárkózásra, a tanultak megerősítésére és felhasználására fordíthatják. Emellett a szakirányú tananyag hangsúlyozása jobban felkeltheti a tanulók érdeklődését.

– Mit gondol az RMDSZ választási kampányban előterjesztett javaslatairól, hogy a heti 36-40 óra helyett legfeljebb 30 órára korlátoznák az óraszámot, és több délutáni foglalkozást vezetnének be (felzárkóztató jellegű, tehetséggondozó és egyéb programokkal), valamint ingyenes étkeztetést? Megvalósíthatónak látja a közeljövőben?

– Igen, a javasolt óraszám átlagosan heti 30 óra. Az egészséges (meleg) ebéd pedig jó szociális és oktatásiügyi eszköz, amely segíthet az iskolai lemorzsolódás visszaszorításában. Egy 2025-re szóló országos étkeztetési programot is jóváhagytunk, amely több mint 500 000 tanulót érint.

– A kormányprogramban szerepel román nyelvi táborok és csereprogramok szervezése a magyar nemzetiségű tanulók számára, valamint egyéb intézkedések a románnyelvtanulás hatékonyabbá tételére. Támogatja ezeket a kezdeményezéseket?

– Igen, ez egy nagyon fontos célkitűzés. Így, év elején még a minisztérium megszervezési fázisában vagyunk, de ez az egyik fontos célkitűzés, amivel foglalkozunk, amint túl leszünk a szaktárca megszervezésén.

Sok a kudarc a román érettségin. | Fotó: Adobe Stock

– A tavalyi érettségi eredmények román nyelv és irodalomból Hargita megyében voltak a legrosszabbak, a diákok 63,84 százaléka kapott átmenő jegyet, hasonló a helyzet Kovászna megyében is. Sok fiatal azért nem tud leérettségizni, mert megbukik a románvizsgán, egyébként sok esetben szorongást okoz a diákoknak mind a vizsga, mind maga az, hogy románul beszéljenek. Milyen bátorító üzenetet küldene a magyar diákoknak?

Átalakítjuk a tantervet, hogy vonzóbbá tegyük, egyszerűbb és érdekesebb tartalmú tankönyveket és figyelemfelkeltőbb tanítási módszereket alkalmazunk. Ezen túlmenően alapvető az informális (iskolán kívül szervezett – szerk. megj.) és a nem formális (kötetlen – szerk. megj.) tanulás, ezért arra bátorítom a diákokat, hogy a mindennapi életben keressék a kapcsolatot a románul beszélőkkel.

Egy jobb tantervet és román-tankönyvet ígér a miniszter a magyar diákoknak.| Fotó: Agerpres

– A diákok körében gyakori és súlyos probléma a drogfogyasztás. Terveznek-e további intézkedéseket a diákok drogfogyasztásának, az esetleges iskolai drogárusítás megelőzésére?

– Többszintű intézkedést tervezünk. Egyrészt ellenőrzéssel lépnénk fel a Belügyminisztérium és a helyi hatóságok, a rendőrség bevonásával, másrészt prevenciós programokkal a szemléletbeli-magatartásbeli, egészségi változásokkal foglalkozó szakemberek bevonásával. Ugyanakkor az iskolai személyzetet és a szülőket is felkészítenénk, hogy felismerjék a kábítószer-használat jeleit.  További tervezett intézkedés, hogy biztosítanánk a gyors hozzáférést orvosi vizsgálatokhoz és a bizonyítékokon alapuló pszichológiai-pszichoterápiás foglalkozásokhoz azoknak, akik már fogyasztók, függők.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?