Nagyobb önállóságot kapnak az iskolák az óraszámok meghatározásában
Az oktatási rendszer egyik jelentős változása, hogy az óraszámok elosztását már nem kizárólag a minisztérium határozza meg, hanem az iskolák és a diákok is nagyobb szerepet kapnak ebben a folyamatban - írja Facebook bejegyzésében a tanügyminiszter.
Az új kerettanterv szerint az iskolák nagyobb mozgásteret kapnak abban, hogy egyes tantárgyak óraszámát az adott tanintézmény igényeihez és a diákok érdeklődéséhez igazítsák. Ez a változás különösen a XI–XII. osztályokban lesz hangsúlyos, ahol a szakmai kompetenciák fejlesztése kiemelt szerepet kap.
Daniel David közölte, a reform egyik kulcseleme a CDEOŞ (Curriculum la Decizia Elevului și a Școlii), azaz az iskolák és a diákok által meghatározható tanterv, amely lehetővé teszi, hogy az intézmények egyes tantárgyakat magasabb óraszámban oktassanak, ha ezt a diákok és az iskolák is indokoltnak tartják. Ez azt jelenti, hogy egy reál osztály akár történelemből is több órát tarthat, vagy egy humán profilú osztály természettudományi tárgyakat tanulhat magasabb óraszámban, ha ezt a közösség szükségesnek érzi.
Nagyobb hangsúlyt fektetnek a szakképesítésre
A reform részeként minden évfolyamon alaptantervbe foglalják az információs és kommunikációs technológiák (IKT) oktatást. Az tanügyminiszter szerint ezzel az intézkedéssel biztosítják, hogy a diákok olyan készségekkel rendelkezzenek, amelyek elengedhetetlenek a munkaerőpiacon való sikeres elhelyezkedéshez.
Emellett a tanácsadás és pályaorientáció is kiemelt szerepet kap, hogy a diákok tudatosabban választhassanak szakmai irányt. A testnevelés szintén minden évfolyamon része marad az alaptantervnek, és a diákok további órákkal is kiegészíthetik ezt a területet, ha szeretnék.
A változások célja: önállóság és teljesítménynövelés
A minisztérium célja, hogy a változásokkal ne csupán az óraszámok elosztása váljon rugalmasabbá, hanem a tanárok és diákok aktívabb szerepet kapjanak saját tevékenységük alakításában. Az iskolák döntési szabadságának növelése elősegítheti a jobb tanulmányi eredményeket és a tanulók személyes fejlődését is.
Az új kerettanterv kapcsán az oktatási minisztérium országos konzultációt szervez, amely során tanárok, diákok és szülők is kifejtheti véleményüket. A végleges döntést májusban hozzák meg, az érintettek széleskörű bevonásával.
A középiskolai kerettantervekről négy egyetemi központban szerveznek nyilvános vitát:
- február 11-én Bukarestben,
- február 14-én Kolozsváron,
- február 25-én Iași-ban és
- március 4-én Temesváron.
Kapcsolódó
CSAK SAJÁT