Tanügyminiszter: „most lehetőségünk van újragondolni a rendszert”

Daniel David oktatási miniszter válaszolt a Román Akadémia elnöke, Ioan Aurel Pop kijelentéseire, aki bírálta a középiskolai új kerettanterveket, mely szerint a korábbihoz képest kevesebb történelem és földrajzóra lenne. Az akadémia elnöke szerint ezt „a történelem és a földrajz elleni támadásnak” nevezte. Daniel David a blogján közzétett cikkében hangsúlyozta, hogy nem áll szándékában lebecsülni ezeket a tantárgyakat, és bírálta a jelenlegi oktatási rendszert, amely szerinte nem megfelelően kezeli a gyerekeket.

Most lehetőségünk van újragondolni a rendszert – reagált Daniel David oktatási miniszter a blogján a Román Akadémia elnöke, Ioan Aurel Pop bírálatára. Az akadémia elnöke az oktatási minisztérium legújabb kerettanterv-javaslatait kritizálta, és „támadással” vádolta a minisztériumot a történelem és a földrajz tantárgyak ellen. Azt állította, hogy ezeket a tantárgyakat kizárták a tanterv „közös magjából”, és hogy az iskolák nem lesznek képesek korrigálni ezt az „igazságtalanságot”, idézi a HotNews.ro. 

Daniel David tanügyminiszter szerint változtatni kell a gyerekek érdekében. | Fotó forrása: Pexels

Az Afnews.ro oldalon megjelent cikkében Pop hangsúlyozta, hogy a hatóságok ahelyett, hogy minőségi tanárokba és figyelemfelkeltő tanítási módszerekbe fektetnének be, a történelem és földrajz órák leépítésére összpontosítanak, veszélyeztetve ezzel a nemzeti kultúrát, beleértve a latin nyelv tanulását is. „Ahelyett, hogy arra törekednénk, hogy a legjobb történelem- és földrajztanáraink legyenek, hogy izgalmas tartalmakat alkossunk, hogy a lehető legmegfelelőbb módszereket alkalmazzuk a tanuláshoz, hogy a száraz tantárgyakat álomtantárgyakká tegyük, hogy felkeltsük a gyerekek és a tizenévesek kíváncsiságát, inkább azon kapkodunk, hogy leépítsük, ami a történelemből és a földrajzból megmaradt. Láthatjuk, hogy a latin nyelv ismét veszélyben van” – mondta a Román Akadémia elnöke.

Az elméleti líceumok reál profilú osztályainak kerettanterv-javaslata. | Kép forrása: Tanügyminisztérium

Válaszában Daniel David azzal érvelt, hogy a romániai oktatás túlságosan központosított, elavult és túl sok az óraszám, erre ébresztenek rá az országos és nemzetközi teszteken elért gyenge eredmények.

Daniel David tanügyminiszter. | Fotó: BBTE

Egy „rugalmasabb és relevánsabb” oktatási modellt javasolt, amely a központosított döntéshozatalt és a decentralizációt egyaránt integrálja: „Kérdezem a Román Akadémia elnökét, hogy tetszik-e nekünk, ahogy a jelenlegi oktatási rendszer a gyermekeinkkel és a nemzeti identitással/kultúrával kapcsolatos területekkel bánik. Nekem nem (és tudom, hogy neki sem)! Megnézem az országos és nemzetközi teszteredményeket, és rendkívül aggaszt, hogy gyakran 40% feletti azok aránya, akik a funkcionalitás alatt vagy a határán vannak. Ha körülnézek, túl sok olyan gyereket látok, aki nem beszél helyesen románul, unják irodalmunk klasszikusait, áltudományos történelmi elméleteik vannak, kemény zavar van a fejükben az ország földrajza tekintetében, a latin gúny tárgyává válik stb.  Ezek azon túl, hogy a nemzeti kultúrát érintő elfogadhatatlan kockázatot jelentenek, nemzetbiztonsági kérdéssé is válnak. Most lehetőségünk van újragondolni azt a rendszert, amely ezt a kockázatot és ezt a problémát generálta” – írta blogján az oktatási miniszter.

Javaslatokat vár

Daniel David felszólította a szakembereket és a szakmai szervezeteket, hogy járuljanak hozzá konkrét javaslatokkal az oktatási rendszer javításához, hangsúlyozva, hogy a fő cél a gyermekek javát szolgálni, nem hagyva figyelmen kívül a tanárok és a szülők szerepét. „Olyan javaslatokat várok a szakemberektől és a szakmai szervezetektől, amelyek tisztelettel és hatékonyan kezelik a nemzeti identitás/kultúra kérdéseit. Szeretném, ha szellősebb és relevánsabb lenne a tananyag, érdekfeszítő taneszközökkel és tankönyvekkel, amelyek bátorítják és lelkesítik, nem pedig untatják gyermekeinket, amikor a nemzeti identitás/kultúra kérdéseiről beszélünk. Ez az, amiről elsősorban szól, és csak utána következik a tantárgyak és az órák száma” – fejtette ki.

„Gondoljunk a gyerekekre”

Végezetül a miniszter hangsúlyozza, hogy a gyerekek érdekeit kell szem előtt tartani.
„Lehetőségünk van arra, hogy egy olyan oktatási rendszerből, amely sokat és rosszul tanít (az OECD-országok között nálunk van a legtöbb tanóra éves viszonylatban), erősen központosított (kevés választási lehetőséggel iskolai és/vagy tanulói szinten), amely azon túl, hogy elavult (2004-es modelleken és néhány tankönyvön alapul), még az elért eredmények alapján is gyakran veszélyezteti gyermekeinket és a társadalmat, egy olyanra váltson, amely szellősebb, relevánsabban, jól és a központosítás és decentralizáció egyensúlyával tanít” – magyarázta elképzelését.  



„Gondoljunk mindenekelőtt a gyerekekre – senki sem gondol rájuk igazán ezekben a vitákban” – mutatott rá. Hozzátéve, „ne hagyjuk ki az egyenletből a tanárokat, és ne zárjuk be az iskolát a szülők és a társadalom előtt. Arra kérem önöket, hogy ne hagyják ki ezt a lehetőséget, és várom a konkrét javaslatokat, különösen azért, mert nagyon fontosnak tartom, hogy a végleges változat a lehető legszélesebb körű támogatást kapja a közösségben, ahogy az ebben a konzultációs/vitafázisban szokásos” – írta a tanügyminiszter a blogján.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?