Az új kerettantervek életbe lépésével gyökeresen átalakítanák az érettségit
Tisztázza a oktatási minisztérium, milyen lesz az érettségi az új kerettantervek életbe lépése után. A magyar tagozaton tanuló diákok, akkor is sajátos tételeket kapnak majd a román nyelv és irodalom vizsgán.
A középiskolások, akik a most még csak közvitán levő kerettantervek szerint fognak tanulni, a jelenlegi javaslat szerint román nyelv és irodalomból, idegen nyelvből és digitális kompetenciákból kell majd érettségi vizsgát tegyenek.
A szaknak megfelelő választott tantárgy megmarad ugyan, de erre nem kapnak jegyet, csak „megfelelt, vagy nem felelt meg” minősítést – közölte az oktatási minisztérium. A javaslat szerint minden diák számára kötelező lesz a román nyelv és irodalom, két idegen nyelv és a digitális kompetencia vizsga. Ezekre jegyet kapnak majd.
„Amikor arról beszélünk, hogy klasszikus, általános műveltségi tantárgyakból érettségiznek, akkor csak néhány kötelező tárgyat értünk: azaz a román nyelv és irodalom minden diák számára kötelező vizsga lesz, még akkor is, ha nem mindenkinek ugyanaz lesz a középiskolai tanterv. A filológia szakon és a nemzeti kisebbségi oktatásban különböző megközelítések lesznek” – idézi Gabriel Vrînceanu, a minisztérium tantervfejlesztési szolgálatának vezetőjét a News.ro.
A szakértő egy hétfői webináriumon arról beszélt, hogy szintén kötelezőek lesznek az idegen nyelv és a digitális kompetenciát mérő vizsgák. Minden más, legalábbis a közös alaptantervben létező tantárgy, továbbra is megfelel az érettségi vizsgának, de nem lesz kötelező minden érettségiző számára, magyarázta Gabriel Vrînceanu.
Rámutatott, hogy a javaslat szerint a végzősök két idegen nyelvből kell érettségizzenek, ám figyelembe veszik, hogy a két nyelvet nem azonos óraszámban tanulják majd a diákok, így a vizsga és a nyelvtudást igazoló oklevél is különböző lesz.
Lesz még vizsga a szaknak megfelelő választható tantárgyból: a reál tagozaton tanulók választhatják a matematikát vagy a fizikát, a humán és társadalmi tagozaton a történelmet vagy a földrajzot. Ám ezeken a teszteken az értékelés nem jegyekkel történik. Ez nem jelenti azt, hogy alacsonyabb értékű lesz a vizsga, de így külön megtakarítást jelent majd az érettségi lebonyolításának költségvetésében, tette hozzá Vrînceanu.
Mint ismeretes, jelenleg román nyelvből, idegen nyelvből, anyanyelvből és digitális ismeretekből zajlanak kompetencia-, vagyis szóbeli vizsgák. Ezek során nem kapnak jegyeket a diákok. Az írásbeli érettségin román nyelv és irodalom vizsgán, a szaknak megfelelő kötelező tantárgyból, vagyis matematikából vagy történelemből, a szaknak megfelelő választott tantárgyból (biológia, kémia, fizika, közgazdaságtan, filozófia, földrajz, informatika, logika, érvelés és kommunikáció, szociológia vagy pszichológia) és az anyanyelvükből adnak számot tudásukról a diákok.
CSAK SAJÁT
CSAK SAJÁT