Kerettanterv: a matematika is kikerülhet egyes osztályokban a kötelező tárgyak közül
A 11. és 12. osztályban a matematika már nem lenne kötelező tantárgy a társadalomtudomány profilú osztályokban. Fakultatív érettségi tárgyként lehetne tanulni, a fizika, kémia és biológia mellett – ez is a középiskolai kerettanterv tervezetének egyik javaslata. A matematika a pedagógiai líceumokban is csak a két első évben lenne kötelező, a zeneművészeti osztályokban pedig a románórát és a második idegen nyelv órák számát csökkentenék, s az informatika és testnevelés pedig kötelező lenne 11-12-ik osztályban. A tervezet a latint is érintené. Az óraszám-csökkentéssel járó, múlt héten közvitára bocsátott kerettanterv nem kevés kritikát kapott.
A 2025-ös középiskolai kerettantervek tervezete már nem tartalmazza a matematikát a társadalomtudományi osztályok diákjainak közös tantervében, azaz a kötelező tárgyak között, hanem válaszható tárgy az iskola kínálatában, ahogy a fizika, kémia, biológia is.
A humán és a társadalomtudomány szakos diákoknak a közoktatásról szóló törvény értelmében az érettségi vizsgán a matematika, fizika, kémia, biológia közül kell majd választaniuk. Így a társadalomtudományok szakos diákok a 11. és 12. évfolyamon választható tárgyként heti 2,3 órában tanulhatnák a matematikát, fizikát, kémiát vagy biológiát, írja az Edupedu.ro.
A pedásoknál is fogynak a matekórák
A kerettanterv tervezete szerint a pedagógiai líceumokban is csak 9-10-ik osztályban tanulnának még matematikát kötelező tantárgyként.
Kapcsolódó
A tervezet egyébként a reál profilú osztályoknál a földrajz és történelem-órák számát csökkentené hasonlóképpen, ami miatt felháborodott a Román Akadémia elnöke és bírálta az tervezetet. A Romániai Földrajzi Társaság is a földrajzórákért szólalt fel. Azt kérik, hogy a földrajz maradjon a közös alaptanterv része a 11. és 12. évfolyamon. Állásfoglalásában a Földrajzi Társaság azt írja, hogy ez a tantárgy fontos a kritikus gondolkodás kialakításához, a világ és „általában a természet” megértéséhez, idézi az EduPedu.ro.
Kevesebb román- és nyelvóra a zene szakon
Ezeken kívül az oktatási minisztérium által közvitára bocsátott új középiskolai kerettantervekben az is szerepel, hogy a művészeti szaklíceumok 11. és 12. osztályos zene szakos diákjainak a közös alaptantervben a román nyelvet, a második idegen nyelvet, a fizikát és a földrajzot kevesebb órában tanulják. Javasolják továbbá, hogy az informatika és a sport egy-egy órával kerüljön be a közös alaptantervbe, azaz kötelező legyen.
Eddig ezek választhatóak voltak a differenciált tantervben az EduPedu.ro cikke szerint. Jelenleg a művészeti-zenei szakképzés 11. és 12. osztályos tanulóinak három románórájuk, két második idegen nyelv órájuk van, és egy kötelező földrajzóra is szerepel a közös alaptantervben.
Minél szélesebb körben elfogadott megoldás szülessen
A folyamatos kritikákra reagálva Daniel David oktatási miniszter – mint írtuk – blogján azt írta, most megvan az esély a rendszer megváltoztatására a gyerekek érdekében. A TVR Info Edu című műsorában kifejtette, hogy figyelembe fogja venni a történelem szakosok hangját, akik bírálták a kötelező történelemórák számának csökkentését a 11. és 12. évfolyamon, és hogy célja, hogy a következő öt hétben, amely alatt a kerettantervek nyilvános vitán vannak, minél szélesebb körben elfogadott megoldás szülessen. Elmondta, hogy a történelem, illetve a matematika a román nyelv és irodalom után azok a tantárgyak, amelyek a legjobban képviselve vannak a közös alaptantervben, különösen a biológiához, kémiához, fizikához, filozófiához és logikához képest.
Kapcsolódó
Azt is mondta, hogy a latin esetében nem fogják a döntést teljesen az iskolákra bízni. Az oktatási minisztérium által vitára bocsátott 2025-ös kerettantervek tervezete szerint ugyanis a latin már nem lenne kötelező a középiskolások számára a humán és a természettudomány osztályokban, mint jelenleg.
Január 31-én, pénteken este bocsátották közvitára 2025-ös középiskolai kerettantervek tervezetét. Ezek meghatározzák azokat az új előírásokat, amelyek alapján a középiskolák felépítik a tanulók és a tanárok órarendjét. Ezeket követnék a 2026 szeptemberében 9. osztályba lépő diákok, azaz a mostani 7. osztályosok (2024-2025-ös tanév).
CSAK SAJÁT