Miért nem megy a matek? – Zsúfolt és elavult a tanterv, kevésbé kitartók a diákok

Ötven éve ugyanazokat a matematika-feladatokat oldják a hazai iskolákban. Közben nemzedékek nőttek fel, berobbantak a digitális bennszülettek, és a módszertan mit sem változott. Az újabb nemzedék megszokta, készen kapja az információt, és egyre kevésbé hajlandó erőfeszítést tenni, hogy megtalálja a megoldást, vagy begyakorolja a feladatokat. Mindez oda vezetettet, hogy a romániai tanulók több mint egyharmadát érinti a számolástudatlanság, 16 százalékuk pedig jelentős számolási nehézségekkel küzd.

A számolási készség a matematikai információk megértésének, értelmezésének és használatának képessége a mindennapi, a szakmai és a társadalmi életben. Erről mutatta be első országos jelentését az Értékek az Oktatásban Egyesület (AVE Románia) és a Brio.

A Maszol által megszólaltatott pedagógusok szerint a probléma összetett, ám az egyértelműen kiderült: míg elemiben a többség jókedvvel számol, ahogy telnek az évek, egyre inkább elmegy a kedvük a matematikától.

A kisdiákok még szeretik a számokat | Fotók: Pexels

Elemiben jobban boldogulnak, később romlik a teljesítményük

Mint megírtuk, a napokban közzétett országos jelentés arra világít rá, hogy az általános iskolák alsó tagozatában még csak 25 százalékos, a felső tagozatában már 36 százalékos a számolástudatlanság szintje a diákok körében. A középiskolában már a tanulók 46 százaléka nem érti a számtant.

A vizsgálat azt is kimutatta, hogy a diákok társadalmi-gazdasági háttere és a számolástudatlanság szintje között szoros az összefüggés. A legmagasabb státusú tanulók között a legalacsonyabb, a legalacsonyabb státusú tanulók között pedig a legmagasabb a számolástudatlanság szintje. A vizsgálat során közel 600 romániai iskola mintegy 16 ezer diákjának számolási készségeit tesztelték 2024 decemberében.Ötödik osztálytól lassan elmegy a kedvük, hiszen egyre nehezebb a tananyag

Elemi tagozaton a gyerekek még szeretik a matematikát, erre rásegít, hogy rengeteg játékos feladat van, igaz nem a tankönyvekben, hanem különböző platformokon.

A kisiskolásokkal könnyű megszerettetni a számtant

A diákjaim egyik kedvenc tantárgya a számtan, rengeteg lehetőség van arra, hogy megszerettessük velük a matematikát, és ezeket ki is használjuk: a digitális táblát, a különböző internetesen platformokon fellelhető szenzációs, játékos gyakorlatokat, mondta el megkeresésünkre Cserei Hajnal tanítónő. Hozzátette, a tankönyvek ebben nem segítik, a gyerekek csak azt látják, hogy tele vannak zsúfolva feladatokkal.

A lényeg, hogy szívesen számolnak, a digitális eszközökkel pedig még vonzóbbá lehet tenni a jelenlegi generáció számára a matematikát. A kisdiákok adottságai persze különbözőek, vannak akik azonnal ráéreznek a megoldásra, és „könnyedén kirázzák a kisujjukból”, és olyanok is, akik nehezebben boldogulnak, fejlesztésre szorulnak. A pedagógus viszont azt tapasztalja, hogy a negyedik osztály végére kivétel nélkül mindegyik diákja tökéletesen elsajátítja a négy alapműveletet. Arra kéri a szülőket, legyenek megértőek és türelmesek, ha a gyerek nem halad gyorsan, öt év alatt általában behozzák a lemaradást.

Rá kell nevelni a gyereket az erőfeszítésre, a gondolkodásra

A matematika rendkívül fontos a logikus gondolkodás fejlesztésében, annál is inkább, hogy a digitális világban nincs sok alkalom ennek a gyakorlására, fogalmazta meg Vári Kinga tanítónő. Meglátása szerint, a digitalizálás okozza azt is, hogy a gyerekek nem szívesen tesznek erőfeszítéseket, erre kell őket „ránevelni”.Törje a fejét!

„Megszokták, hogy készen kapják az információt. Gyakori hogy éppen csak rápillantanak egy feladatra, és az első reakciójuk az, hogy »Nem értem«. Hamar feladják, és kérik a segítséget” – osztotta meg tapasztalatait a pedagógus. Ilyenkor arra biztatják a gyereket, hogy „törje a fejét”. Elolvassák kétszer-háromszor is feladatot: „Jól rágjátok meg!” – mondja a tanítónő, és a gyerekek nevetve szajkózzák. Végül pedig megértik, megoldják a számtani feladványt.

Új módszerekre van szükség

Vári Kinga úgy látja, a matematikához való hozzáállás tekintetében változtak a generációk. Húsz évvel ezelőtt a tizedes törteket, a milliárdos számokat is meg tudták tanítani elemi osztályokban, most a négy alapműveletre fektetik a hangsúlyt, azt általában minden gyerek megtanulja, sok gyakorlással, ismétléssel az is, akiknek az elején nehezebben ment.

A módszereken is változtatni kellett, régebben a kisiskolások nagyon szerettek a műveletek alapján színezni, ma már ez nem annyira vonzó. „Alkalmazkodni kell, meg kell találni a módszereket, a digitális feladatokat, a játékos vetélkedőket, és akkor szívesen számolnak, gyakorolnak” – összegezte Vári Kinga.

A pedagógus úgy látja, míg elemiben a többség örömmel „matekozik”, eljárnak versenyekre, ötödik osztálytól lassan elmegy a kedvük, hiszen egyre nehezebb a tananyag, és sokan nem tudják tartani a lépést.

Ötven év alatt csak a generációk változtak, a tananyag és a módszerek kevésbé

Ötven éve ugyanazokat a feladatokat kell megoldaniuk a különböző generációknak, módszertani változás is alig érhető tetten, a tanterv pedig ugyanolyan zsúfolt, mondta el megkeresésünkre Vad Zoltán, a nagyváradi Ady Endre Elméleti Líceum matematika szakos tanára.

Hozzátette, közben a generációk ötven év alatt rengeteget változtak, észrevehető, hogy ma már kevésbé kitartóak, nehezebben dolgoznak meg az eredményért, „mindent azonnal akarnak”. A számítási készségeket viszont nem lehet „átadni”, a diákok meg kell dolgozzanak azért, hogy megértsék, elsajátítsák, magukban „helyretegyék a dolgokat”.Ötven alatt nem változott a tananyag, a módszer

A pedagógus szerint többtényezős, hogy sok diák rosszul teljesít matematikából, de az is hátráltatja őket, hogy a tananyag sem változott ötven év alatt, csak összevissza tologatták a fejezeteket, áttették egyik évfolyamról a másikra. A szellősebb tananyag lehetőséget nyújtana a tanultak begyakorlására, elmélyítésére, véli a matematikatanár.

Meglátása szerint a tanítási módszereket is korszerűsíteni kell, sok tanár még mindig úgy oktat, ahogy annak idején őt is tanították. Ehhez még több továbbképzésre van szükség, fejezetekre lebontva kell megtanítani a pedagógusokat, hogyan oktassanak, hogy a mai nemzedék jobban befogadja az ismereteket. Jelenleg az általános, hogy a pedagógusra van bízva, milyen módszerekkel próbálkozik.

Közben a matematikaórán feszesen tartani kell az ütemtervet, hogy diákokat felkészítsék a kimeneti vizsgákra. A jelenlegi óraszám mellett sokkal kisebb tananyagot kellene megtanítani, hiszen a matematikában a „gyakorlat teszi a mestert”. A gyerekek otthon csak akkor gyakorolnak, ha nagyon muszáj, így az iskolában lenne szükség sokkal több gyakorlásra, a tanultak elmélyítésére.

A matematika edzi a gondolkodást – ezért nem megoldás, ha nem tanítják

A készülő kerettantervben azt látják, hogy kevesebb lesz az óraszám, de még nem tudják, mi lesz a tantervvel. Azért aggódnak, nehogy ugyanaz maradjon a tananyag, még kevesebb órában, mert akkor tényleg semmi idő nem marad a gyakorlásra. „Egy kerettantervet nagyon jól meg kell alapozni, annak másrészt hosszú távú a kifutása, nem várhatunk azonnali eredményt” – szögezte le Vad Zoltán.

A matematika edzi a gondolkodást

Vad Zoltán ugyanakkor nem tartja jó megoldásnak, hogy bizonyos szakokon teljesen kivennék a matematikát, hiszen ez a tantárgy a gondolkodást fejleszti. Ezért úgy véli, minden diáknak szüksége lenne számtanórára, természetesen a szaknak megfelelő szinten, és esetenként levesebb óraszámban. „A matematika az agyat tornáztatja, a készségeket fejleszti. Az nem lehet kifogás, hogy az életben többé soha nem kell integrálni” – szögezte le a pedagógus.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?