Egyre több a nyugdíjasként tanító tanár, és kevés a fiatal – A szakszervezet az okát is tudja
Egyre nő a tanügyben azoknak a tanároknak a száma, akik nyugdíjba vonultak, de úgy döntöttek, hogy órabéres szerződéssel dolgoznak tovább – hívta fel a figyelmet az Oktatási Szabad Szakszervezetek Szövetsége (FSLI) pénteken. A szakszervezet vezetője a közelgő oktatás napja (október 5.) alkalmából szólalt fel, és mutatott rá, hogy a helyzet oka egyrészt a végleges állások hiánya és az, hogy nagyon kevés a fiatal, aki az állami oktatási rendszerben akar dolgozni.
Az Oktatási Szabad Szakszervezetek Szövetsége (FSLI) képviselői szerint az egyetemet végzettek a „demotiváló fizetések” miatt nem érdeklődnek a tanári pálya iránt, idézi az Agerpres. A szakszervezet szerint a román állami oktatási rendszerben a kiharcolt fizetésemelések ellenére egy kezdő tanár jövedelme még mindig nem elegendő egy fiatal alapvető szükségleteinek fedezésére.
„Havi 800 euró körüli jövedelemmel, amikor csak a lakbér vagy a törlesztő részlet egy lakásra több mint a fele lehet ennek a fizetésnek, nagyon nehéz egy fiatalnak, hogy állami iskolában dolgozzon Romániában. (...) A magánszektorban, ha egy fiatal jól teljesít, sokkal rövidebb idő alatt megduplázhatja a jövedelmét. Az állami oktatási rendszer soha nem lesz képes lépést tartani azokkal a bónuszokkal vagy könnyítésekkel, amelyeket a magánmunkáltatók adnak a munkájukat jól végző alkalmazottak jutalmazására és megtartására. Ezért szeretném megkérdezni Románia kormányát parlamenti képviselőit, sőt az ország elnökét is: hogyan akarnak Művelt Romániát? A teljesítményt tartós befektetéssel, stabilitással és azok iránti tisztelettel lehet elérni, akik minőséget kínálnak abban, amihez értenek!” – közölte Simion Hancescu, az FSLI elnöke a közelgő oktatás napja (október 5.) alkalmából.
Kapcsolódó
A szakszervezet szerint az oktatásban égető szükség van arra, hogy fiatalok érkezzenek oda tele „energiával, innovatív ötletekkel” és új tanítási módszerekkel, és hogy felkeltsék a tanulók érdeklődését az iskola iránt: „Sajnos az oktatás dinamikájának jelenleg csak egy valenciája van: a helyettesítők számának növekedése az iskolákban országszerte. Ezt közvetlenül a tanulók fizetik meg, akiknek egy iskolai ciklus alatt 3-4 különböző tanár tanít egy tárgyat, különböző tanítási módszerekkel, eltérő stílusokban. Veszélyes a tanulók képzésére nézve ennyi instabilitás” – jegyzi meg a sajtóközleményben a szakszervezeti vezető.
CSAK SAJÁT