Romániában nem hoz sokkal nagyobb fizetést az érettségi
A 25-34 éves, középiskolát végzett romániai fiatalok mindössze néhány százalékkal keresnek többet a munkahelyükön, mint azok, akik nem fejezték be a középiskolát. Ez a különbség jóval kisebb, mint általában a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) tagországaiban - derül ki az OECD új éves oktatási jelentéséből. Az „Education at a Glance 2023” jelentésből az Edupedu oktatási szakportál szemléz, ez szerint, az egyetemi tanulmányaikat befejező fiatalok esetében viszont jelentős az eltérés.
Ez az első alkalom, hogy Románia, mint az OECD-tagságra törekvő ország, adatokat szolgáltatott ehhez a főbb oktatási mutatókat értékelő nemzetközi jelentéshez.
A dokumentumból kiderül, hogy Románia esetében a 25-34 éves fiatalok, akik hivatási szakirányú középiskolát végeztek, és teljes munkaidőben dolgoznak, 7 százalékkal magasabb jövedelemmel rendelkeznek, mint azok akiknek nincs érettségijük.
Ezzel szemben az idézett forrás szerint az egyetemi tanulmányokat befejező fiatalok ebben a korcsoportban átlagosan 45 százalékos jövedelmi előnnyel rendelkeznek azokkal szemben, akik nem érettségiztek. Más OECD-tag- vagy partnerországokkal összehasonlítva a romániai helyzet a dél-koreaival és az olaszországival van egy szinten. A tagországok túlnyomó többségében a különbségek jelentősek: OECD-szinten egy szakközépiskolát végzett fiatal 2021-ben 22 százalékkal többet keresett, mint egy olyan fiatal, aki nem fejezte be a középiskolát A különbség hasonló az elméleti középiskolát végzettek esetében is, ők 22,8 százalékkal keresnek többet, mint akik nem rendelkeznek érettségi diplomával.
Az OECD szintjén az egyetemet végzettek több mint 10 százalékpontos előnnyel rendelkeznek Romániához képest, 57 százalékkal nagyobb a bevételük, mint azoknak akik nem érettségiztek.
Az elméleti középiskolát, hivatási szakirányú (vokacionális) tanulmányokat, és szakközépiskolát végzettek és a középiskolát nem végzett fiatalok között a legnagyobb jövedelmi különbségek Németországban, az Egyesült Királyságban, Kanadában vannak, de a közép- és kelet-európai országokban is tetten érhetőek: Csehország, Bulgária, Magyarország, Törökország hasonló adatokkal rendelkezik. Mindezen országokban a valamilyen típusú középiskolát végzettek legalább 30 százalékkal többet keresnek, mint azok a fiatalok, akik nem végeztek középiskolát.
A jelentésben szereplő romániai adatok azt mutatják, hogy az elméleti középfokú oktatás a 15-19 évesek 26 százalékát, a hivatási szakirányú képzés pedig a tizenévesek 32 százalékát vonzza. Ezek az adatok jelentősen meghaladják az OECD-átlagot, tekintettel arra, hogy Romániában nagyon magas a középiskolát el nem végzett fiatalok száma.
Ugyanez a jelentés azt mutatja, hogy a munkanélküliség szempontjából a vokacionális útvonal jobban teljesít: az itt végzett 25-34 évesek 4,9 százaléka munkanélküli, szemben a középiskolát végzettek 6,2 százalékos munkanélküliségi rátájával.
CSAK SAJÁT