Marosvásárhelyi római katolikus oktatás: 20 év a megmaradásért és növekedésért

Rögös út áll a marosvásárhelyi római katolikus oktatás fejlődése mögött, és még most sem oldódott meg a helyzetük, de az élni akarás fenntartja. 

A római katolikus oktatás újraindulásának 20. évfordulóját ünnepelték kedden Marosvásárhelyen, ahol zsúfolsáig megtelt a Keresztelő Szent János Plébánia. Az ünnepi szentmisét Kovács Gergely érsek, a Gyulafehérvári Római Katolikus Érsekség vezetője celebrálta. 

2004-ben egy osztállyal indultak, mára pedig 530 diák tanul a – jelenleg – Bolyai Farkas Elméleti Líceum katolikus tagozataként működő iskolában, amelynek tanulóit mai napig mindenki „rákóczisoknak” nevezi. Tamási Zsolt, a II. Rákóczi Ferenc Római Katolikus Teológiai Líceum egykori igazgatója immár egy évtizede egyengeti a katolikus oktatásban résztvevő diákok útját. A Maszolnak elmondta, a 2004-ben egy líceumi osztállyal újraindult katolikus oktatás 2015-ig évente egy-egy teológiai osztállyal bővült, majd elindították az első előkészítő osztályt, és felvételit hirdettek ötödik osztályosok számára is. Később természettudományi osztályokat is indítottak, és az Unirea Főgimnázium teljes magyar tagozata átigazolt a katolikus líceumba. Így 2020-ra már teljes teológiai, társadalomtudományi és természettudományi oktatás zajlott.

A szerző fotói

Az iskola fejlődése nem volt akadálymentes: 2017-ben a tanfelügyelőség megtiltotta a ciklusközötti osztályok indítását, arra hivatkozva, hogy az iskola jogi státusza körüli peres eljárások nem zárultak le. Emiatt egy évfolyam kiesett. 2018-ban, amikor újraindították az iskolát, a kilencedikes felvételit lekésték, így ismét elveszítettek egy évfolyamot, amit később osztály-áthelyezéssel pótoltak. 2022-ben, amikor másodszor számolták fel nem volt érettségiző osztály – emlékeztet az igazgató.

A 2022–2023-as tanévre azonban sikerült elérniük, hogy a teljes elemi és gimnáziumi osztályok mellett három párhuzamos líceumi osztály is működjön – összesen 21 osztállyal, akkor, amikor éppen felszámolás alatt álltak.

„Ahányszor minket felszámoltak, annyiszor lettünk százzal többen”

Így fogalmazott Tamási Zsolt, utalva arra, hogy a tagozat minden megszüntetési kísérlet után továbbra is növekedett. 2017-hez képest 2018-ban 100 fővel bővült az iskola, 2022-ben pedig újabb száz diákkal lettek többen. Az igazgató szerint mindez jól mutatja a közösség élni akarását. „A 2004-ben induló első osztály 2008-ban érettségizett, és azóta 530 diák végzett nálunk. Most is ugyanennyien vagyunk – ez pedig azt bizonyítja, hogy ez a közösség élni akar” – tette hozzá.

Tamási Zsolt 2014-ben került az iskola élére, és bár igazgatói tevékenységét számos akadály nehezítette, elhivatottsága töretlen maradt. „Ebből a tíz évből kettő volt zavartalan. Hétfőn volt napra pontosan nyolc éve, hogy a Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) megkezdte az eljárást az iskola ellen. Bár az ügy lezárult, számomra tanulságos időszak volt” – mondta, hozzátéve, hogy az iskola elleni támadások csak megerősítették a közösséget.

Amikor 2014-ben az iskola élére került, a teljes iskola elfért a főoltár előtt egy fotón, most pedig alig férnek be a templomba

„A legelső tanévnyitó beszédemben azt mondtam: ha az Úr építi a házat, gondját is viseli. Ez teljes mértékben igaz erre az iskolára is. A folyamat, amely 20 éve tart, már megállíthatatlan” – mondta Tamási Zsolt, hangsúlyozva, a közösség összetartó ereje legyőzte a megpróbáltatásokat, és a katolikus oktatás Marosvásárhelyen továbbra is él és fejlődik.

Arra a kérdésünkre, hogy a meghurcoltatások ellenére miért vállalja ma is az igazgatói szerepet, elmondta, úgy érzi, hogy a helyén van. Nagyon szerencsésnek érzi magát, hisz nagyon sok pozitív visszajelzést kap arra, hogy amit csinálnak, az jó

És ha bárkiben felmerül a kétely, hogy ennek értelme van, azt szeretettel meghívja, hogy látogasson el egy ünnepi templomi szentmisére a Keresztelő Szent János Római Katolikus templomba, amikor a diákokkal együtt vannak, és az oltártól nézzen be a templomhajóba... Érteni fogja, hogy miért kell ezt csinálni.

A Templom és az Iskola újjáéledt

A jubileumi rendezvényen Dolhai István, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának főkonzulja is jelen volt. Beszédében hangsúlyozta, hogy az esemény annak az örökségnek a megünneplése, amelyet az intézmény újra éltet: a hit, a tudás, a magyar nyelv és kultúra, valamint a nemzet iránti elkötelezettség értékeit. A főkonzul kiemelte, hogy ez a húsz év annak a bizonyítéka, hogy a templom és az iskola újjáéledt. Ennek megőrzése érdekében tovább kell dolgozni, és biztosította a résztvevőket, hogy Magyarország kormánya támogatására továbbra is számíthatnak.

Az ünnepi szentmisét az iskola kórusának előadása és a himnusz eléneklése zárta, majd emléktáblát avattak a Bolyai Farkas Elméleti Líceum épületében, abban a szárnyban, ahol a kezdetekkor újraindult az oktatás. Tamási Zsolt visszaemlékezése szerint, amikor az osztályt berendezték, az egyik munkás készített egy fakeresztet, ami felkerült a falra, később az sajnos eltűnt, de az oktatás megmaradt. 

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT
banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?