Továbbra is függőben a marosvásárhelyi katolikus iskola ügye

A következő tanévben is a marosvásárhelyi Bolyai Farkas Gimnáziumba tagolódva működhetnek a II. Rákóczi Ferenc Római Katolikus Gimnázium osztályai, miután a Maros megyei tanfelügyelőség nem hagyta jóvá, hogy külön alegységgé váljanak a gimnáziumon belül. Kallós Zoltán, a tanügyminisztérium kisebbségi oktatásért felelős államtitkára elmondta, a minisztérium július 31-én hozhat döntést az ügyben.

Az államtitkár a Maszol megkeresésére kifejtette, a tanfelügyelőségeknek május 3-áig kell elküldeniük azoknak az iskoláknak a helyzetét, ahol a tanfelügyelőség és az önkormányzat álláspontja nem egyezik.

Jelenleg ezt a jelzést várják, majd a minisztérium hozza meg a döntést az ügyben, ennek időpontja július 31. Hozzátette: a minisztériumba egyelőre nem érkezett semmilyen átirat Maros megyéből.

Fotó: Kiss Gábor

Tamási Zsolt, a megszüntetett katolikus iskola volt igazgatója, aki jelenleg a Bolyai-gimnázium aligazgatójaként irányítja a felszámolt magyar iskola osztályait, megkeresésünkre közölte: nem értik a döntést, mivel az iskolahálózat elfogadásának határideje április, vagyis ha valamelyik önkormányzat nem fogad el egy iskolahálózatot május 3-ig, jelezni kell a tanfelügyelőség részéről ezt a problémát. A tanfelügyelőség közlésére, miszerint a döntés a minisztérium kezében van, és a jelenlegi helyzetben nincs mit tenniük, Tamási Zsolt úgy reagált, a minisztérium csak a határidő leteltét követően, tehát május 3-a után dönthet a kérdésben.

Az iskola bejegyzési folyamatát azért kellett tavaly augusztus végén immár harmadik alkalommal újraindítani, mert a román legfelsőbb bíróság 2022. május 3-án kimondott jogerős ítéletében érvénytelenítette a II. Rákóczi Ferenc Római Katolikus Gimnázium létrehozását elrendelő miniszteri rendeletet. Az iskola a római katolikus egyház épületeiben folytatta a működését, és kezdte el szeptember elején az új tanévet, de ehhez a Bolyai Farkas Gimnázium biztosította számára a jogi keretet.

A 2014 óta működő iskolát azért kellett 2018-ban miniszteri rendelettel újra létrehozni, mert korábbi létrehozásában a romániai korrupcióellenes ügyészség (DNA) törvénytelenséget látott, és vádat emelt Tamási Zsolt iskolaigazgató és Stefan Somesan volt főtanfelügyelő ellen. Az iskola ellen indított perek az intézmény megszűnéséhez vezettek.

A magyar kormány 2017 szeptemberében bejelentette: a tanintézet jogi státuszának megszűnte miatt vétót emel Románia OECD-csatlakozása ellen, majd később, amikor Liviu Dragnea, a Szociáldemokrata Párt (PSD) akkori elnöke biztosította a magyar miniszterelnököt az iskola újraalapításáról, Magyarország visszavonta a vétót.

A tanintézet azért szálka a román nacionalista szervezetek szemében, mert bár megpróbálták megakadályozni, a római katolikus egyház 2004-ben visszaperelte az egykor államosított marosvásárhelyi iskola épületeit. A katolikus gimnázium egykori főépületében ma Marosvásárhely román tannyelvű elitiskolája, az Unirea Főgimnázium működik. Az elitiskola szülői és tanári közössége attól tart, hogy ha újraalakul a katolikus iskola, egy idő után igényt fog tartani egykori épületeire.


CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?