Kezdődhet a 320 éve lakatlan torockószentgyörgyi vár felújítása

A torockói farsangtemetés alkalmával, amelyre 2024. március 1. és 2. között került sor, a Duna-Ház családbarát programjaival párhuzamosan, a polgármesteri hivatalban Deák-Székely Szilárd Levente, Torockó polgármestere, és a meghívott szakemberek, bemutatták a torockószentgyörgyi vár felújítási programját, amelynek támogatási és kivitelezési szerződését is aláírták a közelmúltban.

Torockó polgármesteri hivatala, immár harmadik alkalommal, kialakította azt a szokást, hogy a farsangtemetés napján „számot ad” az elmúlt esztendő legfőbb megvalósításairól, illetve a közeljövőben sorra kerülő nagyobb projektekről. Ekképpen a jelenlevő megyei és helyi politikai vezetők, az egyházi és a civil szféra képviselői és nem utolsósorban a magyarországi testvértelepülések delegációi folyamatos tájékoztatást kapnak a községben zajló eseményekről, fejlesztésekről. Torockónak mindösszesen tizenegy testvértelepülése van, ebből kilenccel tartanak folyamatos kapcsolatot, ami azt jelenti, hogy évente háromszor találkoznak – éspedig a farsangtemetés, a községnap és a mikulásjárás alkalmával –, az idén hét volt jelen közülük.

Bevezetőjében Deák-Székely Szilárd polgármester utalt a három héttel korábban elnyert FIJET Románia-díjra, amely Torockót első helyre helyezi a felkeresésre javasolt turisztikai célpontok tízes listáján, és levetítette azt a kisfilmet, amelyet Bukarestben is bemutattak a díjátadón. A polgármester kiemelte: az elismerés „mindannyiunk közös munkája, ennek a kis közösségnek, amelynek csak 1015 lakosa van”.

Fotó: terjhazavandor.ro

A Bakk Szabolcs lenyűgöző légifelvételeiből készített rövidfilm megtekintése után Deák-Székely Szilárd polgármester bejelentette: elérkezett az ideje annak, hogy hivatalosan is megnyitottnak tekintsék a torockószentgyörgyi vár felújításának folyamatát, amelyről elmondta, hogy „Torockó község legambiciózusabb projektje, amely már 2021-ben elkezdődött a pályázatírással, 2022-ben aláírták a támogatási szerződést, 2023-ban pedig a munkálatok kivitelezési szerződését.” A nagyszabású, 2,2 millió euró értékű tervről a Maszolon többször beszámoltunk már.

A részletes tervet Bogdan Fodor főtervező és Bárdi Zoltán szerkezeti mérnök mutatta be. A szakemberek kifejtették: a Torockószentgyörgyön megvalósuló projektnek három pillére van: a vár állagának megóvása, a Toroczkay–Rudnyánszky-kúria felújítása és a várhoz vezető út infrastruktúrájának kialakítása egy bizonyos szakaszon, majd részletesen bemutatták mindeniket.

A vetítettképes prezentáció a torockószentgyörgyi vár történetének részletes bemutatójával kezdődött. Bogdan Fodor bemutatta vár 13. századi létrehozásának körülményeit, amelyet az Ákos nemzetségből származó Thoroczkay család építtetett és birtokolt évszázadokon keresztül, kisebb megszakításokkal. Felsorolták a várat ért nagyobb pusztításokat is, amelyek a 14. század eleji belháborúkban (Kán László erdélyi oligarcha idején), az 1514-es Dózsa-féle felkelés során következtek be, de olyan is volt, hogy a rokonság két ága egymás udvarházát ágyúzta. Végső pusztulása 1704-ben következett be, amikor Tiege osztrák császári generális csapatai ágyúkkal szétbombázták a várat. Az előadó megemlítette: a vár történetével elsőként Orbán Balázs foglalkozott A Székelyföld leírása című művében, az első fotót pedig a magyar fotótörténelem meghatározó alakja, Veress Ferenc készítette róla, amely egyszersmind az első Erdélyben készült fényképek egyike.

Veress Ferenc: Torockószentgyörgyi vár romjai | Forrás: fotomuzeum.huBogdan Fodor kiemelte: a rendelkezésre álló rajz-, grafika- és fotóanyagból kiderül, a torockószentgyörgyi várrom sziluettje nem sokat változott a 18–19. század óta, 300 éve gyakorlatilag változatlan a vár képe. „Tehát egy nagyon jól konzerválódott romról van szó, de a vizsgálatokból kiderült, hogy vannak rajta olyan szerkezeti problémák – például a falazat nagy felületen és sok helyen hiányzik –, amelyek szerkezetileg meggyengíthetik a várat”. Céljuk konzerválni a vár mai képét, stabilizálni a teljes szerkezetet, majd ezt követően megközelíthetővé tenni a látogatók számára.

A szakemberek azt is elmagyarázták, hogy a kivitelezés során acélgerendákat és egyéb kisebb fémszerkezeteket helyeznek el, amelyek nem csupán stabilizálják, hanem teljesen bejárhatóvá is teszik majd a várat. Két részen lelátókat építenek, így minden pontja elérhető és látható lesz. A turisták ugyanazt fogják látni fentről, a lakótoronyból, amit egykor a Thoroczkayak láthattak: egy csodálatos, párját ritkító panorámát.

Fotó: terjhazavandor.ro

Az 1836-ban Thoroczkay Sándor által építtetett, úgynevezett Toroczkay–Rudnyánszky-kúria esetében is kellő óvatossággal végzik el a beavatkozásokat, lebontják a kommunizmusban hozzátoldott „parazita épületrészeket”, sőt visszaállítják a pincelejáró fölötti, idő közben lebontott részt is. A felújított patinás épület, amelyet a diktatúra idején fogyatékos gyermekeket ellátó otthonként használtak, új funkciót kap: turisztikai információs pontként fog működni.

A projekt harmadik eleme annak az útnak a részleges felújítása, amely összeköti a kúriát a várral. A bemutatóból kiderült: egy parkolót is kialakítanak az autók és biciklik számára, valamint padokat helyeznek ki. Mindez nagyjából az első emelkedőnél lesz kiépítve, mert a cél az, hogy környezet- és tájvédelmi megfontolásból, ne járművekkel, hanem gyalog közelítsék meg a turisták az idő vasfogával dacoló fenséges várromot.

Kérdésünkre Bogdan Fodor főtervező elmondta: a projekt az engedélyeztetési folyamat legvégső szakaszánál tart, így már tavasszal elkezdődhetnek a munkálatok, a kivitelezés határideje 2025 októbere.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?