Elismerés: Torockót tekintik Románia elsőszámú turisztikai célpontjának
Torockó polgármestere, Deák-Székely Szilárd Levente vette át csütörtökön a bukaresti Romexpoban szervezett országos turisztikai vásáron a FIJET Románia elismerését, amely szerint 2024-ben a Székelykő lábánál fekvő települést tekintik Románia elsőszámú turisztikai célpontjának.
Végre egy romániai rangos szakmai szervezet is méltó elismerésben részesíti a sokak által Erdély legszebb falvának tartott Torockót, minekelőtte a település külföldről régóta megkapta már a neki kijáró figyelmet és díjakat. A tizes rangsorban második helyen Dornavátra, a harmadikon pedig Borszék áll.
A FIJET (Fédération Internationale des Journalistes et Écrivains du Tourisme) 1954-ben jött létre Párizsban, azzal a céllal, hogy a turisztikával foglalkozó írók és újságírok, a világ legérdekesebb helyszíneit bejárva, javaslatokat tegyenek ezek felkeresésére, és ezáltal hozzájáruljanak az illető települések népszerűsítéséhez és gazdasági fellendüléséhez. Ennek a szervezetnek a romániai fiókja ítélte oda Torockónak a díjat, Liliana Boioglu és Grig Bute újságírók felterjesztése alapján.
Érdekes talán, hogy az általunk Fehér megye gyöngyszemének tartott egykori bányavároskáról, amelynek páratlan épített öröksége, néprajzi-, történelmi- és természeti értékei ismeretesek a magyarság körében, miként vélekednek a román újságírók, melyek azok a dolgok, amelyek felkeltették figyelmüket.
A szakírók egyaránt méltatták a szépen felújított házakat, amelyek egységes utcakép hatását keltik, megemlítik, hogy Torockón található a Kárpát-medence legrégebbi eredeti helyén megmaradt háza (1668) és vízimalma (1752), szólnak a természeti adottságokról és a kétszer felkelő napról, ugyanakkor döntő érv volt a választás során az is, hogy a falu szinte száz százalékban a turizmusból él meg.
A FIJET idei díját több más kitüntetés előzte meg. Ezek közül a legrangosabb az Európa Tanács által 1999-ben megítélt Europa Nostra-díj. Ennél a díjnál az UNESCO világörökség-díja rangosabb, Torockó 2012-ben került fel ennek várólistájára, a Transylvania Trust javaslatára. A falu 2017-ben, épített örökségének köszönhetően, Hungarikum lett, amelyet Hegedűs Csilla, az RMDSZ akkori kulturális főtitkárhelyettese adott át Torockón 2022-ben, a Március 15-i ünnepségen. Magyar vonatkozásban azt is kiemelhetjük, hogy a tavaly Torockó Polgármesteri Hivatala pályázat útján beiktatta a települést a Virágos Magyarország elnevezésű népszerű programba, amelyet Fogarasi Antónia településmenedzser dolgozott ki, aki úgyszintén jelen volt a bukaresti díjátadáson.
Három évvel ezelőtt az Erdély legjei sorozatunk részeként mi is felkerestük a Székelykő lábánál fekvő települést. Furu Árpád műépítés kalauzolt el bennünket.
A nemzetközi sajtó is felfigyelt a csodaszép Torockóra és olyan rangos lapok, kiadványok írtak róla mint a Lonely Planet, National Geographic vagy a Deutsche Welle.
A fővárosban megtartott díjátadón az első három helyezett a Romexpo egyik pavilonjában kapott egy-egy standot, ahol kiállíthatta az általa hozott termékeket. Torockó olyan helyi specialitásokat mutatott be, mint a hamuzsák, somodi kalács, torockószentgyörgyi sajtok vagy szilvapálinka. Emellett a bukaresti célközönség számára román nyelvű szórólapokat is készítettek.
Az eseményen jelen voltak a FIJET azon újságírói, akik a tíz díjazottat javasolták és rendre felvezették az általuk felterjesztett turisztikai célpontok bemutatkozását, amelyet az adott települések polgármesterei tettek meg. Torockót Grig Bute méltatta és Deák-Székely Szilárd Levente polgármester mutatta be. Az elöljáró kiemelte a Székelykő magasztos szépségét, ismertette a műemlékvédő programot, említést tett a jellegzetes helyi népviseletről, gasztronómiáról, hagyományos bútorfestésről és aláhúzta: a torockói emberek vendégszeretete az, amelyik a turizmust működteti és a sokféle adottságot példaértékűen kamatoztatja.
CSAK SAJÁT