Két év után is a szentjobbi magántelken tornyosul az import hulladék

A telepet bezárták, új szállítmány nem érkezett, de jogerős bírósági ítélet továbbra sincs, ezért két év után az import szemét továbbra is azon a szentjobb magánterületen tornyosul, ahol azért a cég olasz tulajdonosát 2021-ben megbüntették. A település polgármestere, Zatykó Jácint szerint az önkormányzatoknak is beleszólása kellene lennie az engedélyeztetési eljárásokba.

Közel két év telt el azóta, hogy a Bihar megyei Szentjobb településen egy olasz vállalkozó mintegy kétszáz tonnányi import szemetet halmozott fel egy magánterületen. Akkor két hónapot vett igénybe, mire a hatóságok a helyi önkormányzat unszolására közbeléptek az ügyben. Az elrendelt helyszíni ellenőrzés nyomán megbírságolták a céget és bírósági eljárást indítottak ellene, hiszen bár volt környezetvédelmi engedélye a hulladék értékesítésére, feldolgozására és újrahasznosítására, a tevékenység elvégzéséhez semmilyen felszerelése nem volt.

Zatykó Jácint, a település polgármestere a Maszolnak elmondta, hogy a telephelyet a vizsgálat után bezárták, további szemétszállítmány nem érkezett, viszont az addig odahordott hulladék továbbra is ott van. Mint kiderült, az ügyet azóta is a bíróságon tárgyalják, a cégvezető fellebbezett. „A lényeg, hogy a további hulladékbehozatalt megakadályoztuk. Az már akkor világos volt, hogy ez az ügy egy–két év alatt nem oldódik meg. A probléma onnan indult, hogy a cégnek volt engedélye a környezetvédelmi hivataltól” – mondta a polgármester.

Fotó: Zatykó Jácint Facebook-oldala

Felmerült a kérdés, hogy miután az olasz vállalkozó törvénysértése nyomán indított eljárás lezárul, az önkormányzatra hárul-e majd a feladat, hogy a lakóövezet közvetlen közelében lévő szemétlerakatot eltakarítsa. Zatykó Jácint elmondta, ezt nem is bánná, hiszen legalább megoldódna a helyzet. „Ha nekünk kell eltakarítani, akkor még jól járunk. A szelektív hulladék maradt ott, az nem kerülne sokba” – vélekedett.

Tájékoztatása alapján az említett címen tizennégy cég is be van jegyezve, amelyek hatalmas adósságokat halmoztak fel az önkormányzat felé. Eljárást indítottak a tartozás behajtása érdekében is, de egyelőre ezen a téren sem jártak sikerrel. Egy nagyjából 0,4 hektáros telket ugyan árverésre bocsátottak, de azt olyan magas áron, amilyet a térségben senki sem fizetne meg érte.

Fotó: Környezetvédelmi Őrség

Zatykó Jácint szerint alapvetően nem lenne probléma a szelektívhulladék-kereskedelemmel és -feldolgozással, hiszen az munkahelyeket teremthet és bevételt hozhat egy településnek, de fontosnak tartaná, hogy a helyi önkormányzatoknak is legyen beleszólásuk az engedélyeztetési folyamatba. „Az önkormányzatnak kellene eldönteni, hogy megengedi-e vagy sem az ilyen tevékenységet” – vélekedett.

Arról már beszámoltunk, hogy Romániában tavaly nyáron szigorították a hulladékimport feltételeit, hamarosan pedig a használtárú behozatalára vonatkozó törvényt is módosítják.

banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?